Dizel Araç Denilince Akla Gelmesi Gereken 5 Önemli Detay

Üretilen ve tercih edilen otomobillerde en temel ayrımlar; aracın yakıt türünden ve motor performansından kaynaklıdır. Ancak son günlerde yakıt fiyatlarının artması ile temel ayırım , yakıt performansını düşürecek motor tipleri ve otomobilin tasarrufu destekleyici özellikleri oldu. Pek çok kişi motor dizel mi, gazlı mı, benzinli mi olsun üçlemesi arasında karar vermekte, yakıt seçimi yapmakta zorlanmaya başladı.

Bilinen motor tipleri içerisinde ilk sıralarda yer alan dizel araçlar ekonomik oldukları için daha fazla talep görüyor, ancak dizel otomobillerin kullanımı ve bakımı benzinle çalışan araçlara göre daha zor. Özellikle dizel yakıtın özellikleri ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklı yanlışlıklar sebebiyle dizel araçlarda büyük zararlar meydana gelebiliyor ve yakıt tasarrufu sağlamak bir yana araç sahipleri daha büyük masraflarla karşı karşıya kalabiliyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Her durumda LPG’li araçlara oranla çok daha uzun ömür olan dizel araçların kendilerine özgü bir ateşleme sistemi bulunur, benzinli araçtan farkı da kendine özgü olan bu özelliğidir. Dizel motorların ömrünü uzatmak ve yakıt tasarrufu sağlayabilmek için doğru bakım kadar, kaliteli yakıt kullanımı da şarttır.

Dizel Araç Neden Daha Az Yakar?

Yanma sıcaklığına bağlı olarak çalışan benzinli araçlarda kazanılan enerji, ısı olarak kaybolur. Püskürtmeli bir sisteme sahip dizel motorlar ise daha yüksek termodinamik derecesini içlerinde barındırdıkları için ekonomik yakıt tüketimini destekler.

Dizel Araçlar Neden Daha Pahalı

Otomobil sahibi olacakların kafasına en çok takılan sorulardan biri de; dizel otomobillerin diğerlerine oranla neden daha pahalı olduğu. Bu sorunun cevabı aslında yukarıda da bahsettiklerimizde. Dizel araçlar daha az yakıt tüketimi ve daha fazla performans sağlayan araçlar olduğu için diğerlerine oranla daha pahalıdır.

Benzin ve Dizel Araç Karşılaştırması

Dizel ve benzin olmak üzere 2 farklı yakıt tüketimine sahip araçlardan hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız; öncelikle kendinizin ne istediğini ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Çok fazla seyir halindeyseniz ve çok fazla dolaşıyorsanız sizin için ekonomik olacak olan dizel araçlardır. Ancak çok az seyahat ediyor ve araç kullanıyorsanız benzinli motora sahip araçlar sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

Dizel Araçlarda Dikkat Edilecekler

Yaşadığınız kararsızlık sonrası dizel araç sahibi olmuş olabilirsiniz ancak bu tasarruf etmek ve yüksek performans sağlamak için yeterli değil, bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

Öncelikle ısınan motorla daha iyi çalışan dizel otomobiller çalıştırılırken marş motoru harekete geçirilmeli ve biraz beklenmeli, bu daha fazla yanma sağlayacaktır. Gerekli ısıyı sağladığınızda gaza basmadığınız sürece araç yakıt tüketim yapmaz. Özellikle dizel araçlarda motor bakımı çok önemlidir, gerekli bakım zamanında yaptırılmalıdır bu aynı zamanda yakıt tasarrufuna olanak sağlar.

Doğru yakıt tüketimi ve yanma için otomobilinizin eksiklikleri geç kalmadan giderilmeli, araç ısınmaları ve soğumalarında denge sağlanmalıdır.

Dizel Arabaların Faydaları

Yüksek Performans
Dizel yakıtın enerji yoğunluğu benzine göre daha fazla olduğu için performansı da oldukça yüksektir.

Düşük Yakıt Tüketimi
Dizel arabaların yakıt tüketimi benzine göre daha azdır. Dolayısı ile araç sahibinin bütçesini korur.

Ekonomik
Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha ekonomiktir. Benzine her yıl büyük oranda zamlar yapılmaktadır.

Küresel Isınmaya Karşı
Küresel ısınmaya yol açan karbonmonoksit, hidrokarbon ve karbondioksit emisyonu dizel arabalarda oldukça düşüktür.

Dizel Araba Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Hasar durumunda ya da periyodik değişimlerde kullanılan parçanın yan sanayi olmadığından orijinal yedek parça olduğundan emin olmanız gerekir. Eşdeğer parça olarak adlandırılan bu parçaların orijinal kullanılmaması sigortalı ve sigortacılar arasında büyük sorunların yaşanmasına neden oluyordu. Bu durumu düzeltmek amacı ile Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını yürürlüğe koydu.

Dizel aracınıza uygun yağ çeşidini kullanmanız oldukça önemlidir. Ayrıca yağın kaliteli olması gerekir aksi durumda daha büyük sorular ve masraflar baş gösterebilir.

Araçtaki yağı tamamen bitirmeden, azaldığını gösteren uyarıyı gördüğünüzde yakıt almanız gerekir.
Dizel arabaların periyodik yağ ve bakım kontrollerinin yaptırılması önemlidir. Yoksa daha büyük sorunlar yaşanabilir.

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Hızı

Dizel motorların tercih edildiği araçlar; kamyon, tır, büyük kamyonet gibi ağır vasıta araç türleridir. Çoğu dizel aracın ön kısmı sürüş esnasında havada direnç oluşturur. Bu nedenle dizel araç sahibi sürücüler, araçlarını düşük hızda sürmelidir. Aksi halde yakıt tüketimi artacaktır. 100 ile gitmek yerine 50 ile gitmek, 4 kat daha az yakıt sarfiyatını sağlar. Ayrıca hız limitinden yalnızca 8 km/saat daha hızlı gitmek, yakıt tüketimini % 23 artırır.

Ağırlığı Düşürün

Araca yüklenen her ağırlık yakıt tüketimini arttırmaktadır. Ağırlığa rağmen hareket etmek isteyen araç için daha fazla yakıt gerecektir. Bu yüzden zorunlu kalmadıkça aracınızın içerisine fazla yük yüklememelisiniz.

Agresif Kullanım

Agrasif sürüş tarzı pek çok araç için olduğu gibi dizel araçlar için de fazla yakıt sarfiyatına neden olur. Bu yüzden özellikle çok sert fren hareketlerinden uzak durmalı, ani fren hareketlerinden kaçınmalısınız.

Yüksek Vites

Vites arttıkça motor hızı düşecektir. Bu durum yakıt tasarrufu için önemlidir. Sürücüler, araçlarını uygun hızda kullandığında ve gaz pedalını hafifçe bıraktığında vitesler arasında daha çabuk geçiş yaptığını fark edecektir.

Bakımlı Motorlar

Motor bakımı iyi yapılmış dizel araçlarda yakıt tasarrufu %4’e kadar artış gösterebilir. Bu yüzden hem araç hem de araç motoru bakımında araç üretinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Dizel Motor Bakımı

Kaliteli Yakıtları Tercih Edin

Kalitesi yüksek olan yakıt kullanılması aşınmayı azaltır, enjektörlerde tıkanma oranını düşürür ve yakıt pompasında oluşacak kaçak ihtimalini düşürür. Şehir merkezlerinden mazot almak kaliteli yakıt bulmak açısından daha güvenilir olacaktır. Ayrıca düzenli olarak mazot filtresini değiştirmek de motorunuzun ömrünü uzatmada yardımcı olacaktır.

Motor filtresini değiştirerek motorun çizilmesini ve zarar görmesini geciktirebilirsiniz. Bu sayede aracınız daha uzun süre kullanılabilir olacaktır. Aynı zamanda motor yağı filtresinin değiştirilmemesi, aracın performansını da etkiler. Aracın motor gücünün ve performansının düşmesini istemiyorsanız, periyodik dizel motor bakımı yaptırın, istenmeyen sonuçlarla karşılaşmayın.

Aracı Doğru Devirde Kullanın

Aracın doğru devirde kullanılması tüm motorlarda verimi arttırıcı rol oynar. Dizel motorlar yüksek devirde kullanılmamalıdır. Gaz pedalını kullanarak en hızlı tepki aldığınız an, normal kullanımda korumanız gereken ideal devirdir. Bu noktayı aşmanız durumunda vitesi artırmanız motorunuzun verimini yükseltir.

Bakım İçin Yapılması Gereken Temel Kontroller

Dizel motor için temel bakım kontrolleri aşağıdaki gibidir:

  • Yağ değişimi yapılmalı
  • Yağ filtresi değişimi yapılmalı
  • Hava filtresi değişimi yapılmalı
  • Yakıt filtresi temizlenmeli ve gerekiyorsa değiştirilmeli
  • Yakıt sistemi kontrolleri sağlanmalı
  • Polen filtresi değişimi yapılmalı
  • Fren sistemi ve ışıklandırmaların bakımları yapılmalı.

Otomobilinize uzun süre ve sağlıklı bir şekilde yollarda ilerlemek için sizin yapabilecekleriniz dışında olan önlemler için kasko yaptırmayı ihmal etmeyin. Kasko genel ve özel şartlarına en iyi teminatlarla sahip olabilmek için dilerseniz Sigortam.net’e gelin dilerseniz de 7 gün 24 saat hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları