Dizel Motor Bakımı için 5 Püf Nokta!

Dizel motor bakımı nasıl yapılır? Dizel motor bakımı periyotları nelerdir? Dizel motor bakımı hakkında bilinmesi gereken detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Dizel ve benzinli olmak üzere iki tip motor çeşidi olan araçlar vardır. Dizel araba alacaklar onarım masraflarının çok olacağından korkarlar. Halbuki zamanında yapılan bakımlar dizel motorun uzun ömürlü olmasını sağlar. Dizel motor bakımı sayesinde aracın performansı da artarken, daha güvenli ve keyifli yolculukların da tadı çıkarılır. Dizel motor bakımı nasıl yapılır öğrenin, aracınızın rutin kontrollerini ihmal etmeyin!

Dizel Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaliteli Yakıt Tercih Edin: Dizel motora sahip araçların bakımı benzinli arabalara göre farklıdır. Çünkü dizel motorlu araçların içten yanmalı sistemi vardır. Dolayısı ile bu sistemi korumak için en önemli nokta kaliteli yakıt kullanılmasıdır. Bu şekilde aracın motoru ve ateşleme sistemi temiz kalır. Bu nedenle bilindik ve güvenilir markalardan yakıt satın alınması gerekir. Ucuz yakıtların alınması motora zarar vereceğinden daha büyük masraflarla karşılaşılmasına neden olur.

Motor Aksamlarının da Bakımını İhmal Etmeyin

Motor aksamlarının bakımının doğru yapılması ve ihmal edilmemesi gerekir. Bu sayede motor sıkıntılar yaşatmadan çalışmaya devam eder. Akaryakıt boruları ve kelepçeleri başta olmak üzere, hava ve su dolaşım sistemlerinin kontrollerinin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması son derece önemlidir.

Motorun Sesini Dinleyin

Motorunuzun arızalarını sesinden de fark edebilirsiniz. Aracınız çalışırken bu seslerden, vuruntulardan ve titremelerden olası sorunları tespit etmeniz mümkündür. Bir sorunu algıladığınızda vakit kaybetmeden aracınızı en yakın araç servisine götürerek gerekli bakımları yaptırmanız önemlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Motor Yağı Kontrolünü ve Periyodik Bakımı Aksatmayın

Benzinli arabalarda olduğu gibi dizel arabalarda da belli zamanlarda motor yağı kontrolünün yapılması gerekir. Belirli periyodlarda motor yağı değiştirilmelidir. Ayrıca aracın her 10.000 km’de bir periyodik bakımdan geçmesi önemlidir. Dizel yakıtlar ile ilgili “Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aracınızın bakımını ihmal etmeyerek olası kaza riskini azaltabilirsiniz. Bu kapsamda periyodik bakım oldukça önemlidir. Konu ile ilgili “Oto Periyodik Bakımı Nedir?” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Olası risk durumunda masrafların tümünü cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret edin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.

Müşteri Yorumları