Dizel Araba Rehberi - Dizel Motor Bakımı, Dizel Yakıt Özellikleri

Araç seçme esnasında sürücülerin aklında oluşan ilk sorulardan birisi “Dizel araç mı, yoksa benzinli araç mı?” sorusudur. Sürüş deneyimini, bütçeyi ve ilerleyen safhalarda aracın gerektirdiği bakımları etkileyecek olan bu seçimde, dizel araçlara dair detayların bilinmesi doğru tercih yapabilmek açısından önemlidir. Araç tercih etme aşamasında “Dizel nedir, dizel yakıt nedir?” gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz, dizel motor bakımına dair detaylara göz atarak dizel araçların avantaj ve dezavantajlarını değerlendirebileceğiniz bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Dizel Araç Nedir?

Dizel araç, piston içerisinde hava ve yakıt yerine yalnızca havanın sıkıştırılması ve püskürtülmesi yöntemiyle çalışan motora sahip bir araç türüdür. Piston içerisinde havanın yanması, benzinli motora kıyasla daha iyi gerçekleştiğinden dolayı dizel araçlarda daha yüksek verim alınır. Benzinli araçlara göre daha basit bir elektrik aksamına sahip olan bu araçlarda, motorun yangına yol açma olasılığı daha düşüktür. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Dizel Yakıt Nedir?

Dizel araçlarda motorin olarak da bilinen dizel yakıt kullanılır. Dizel yakıt, benzine kıyasla daha yağlı ve ağır bir yakıt türü olmakla birlikte daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir. Dizel yakıt; otobüs, tren veya zirai araç gibi daha fazla güce gereksinim olan araçlarda yaygın bir şekilde kullanılır. Benzine oranla daha ucuz olan dizel yakıt, ülkemizde LPG’den sonra en fazla tercih edilen yakıt türüdür. Yakıt tasarrufunda sağladığı fayda da araç alımlarında dizel araçların sürücülerin tercihi olmasının sebeplerinden biridir.

Dizel Araçların Benzinli Araçlara Göre Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Dizel araç ve benzinli araç arasındaki temel farklılıklar, sürüş deneyimi ve ekonomik yönden öne çıkar. Dolayısıyla ortaya çıkacak avantaj ve dezavantajlar da kullanım alışkanlıklarına göre şekillenir. Dizel araçların çoğunda turbo motor kullanılması yüksek performans alınmasına olanak verir. Daha fazla tork gücü sağlayan bu motor sayesinde dizel araçlar, aynı kapasitedeki benzinli araçlara göre daha fazla verim sağlar. Özellikle ağır araçlarda önemli olan tork gücü, yakıt tüketimini azaltan etkenlerden biridir. Bu sebeple dizel araçlar, enerjisi fazla ve verimliliği yüksek bir seçenek olarak kabul edilir. Ancak turbo sistem kullanılması, hızlanırken araçta gecikmelere sebep olmasıyla dezavantaj da olabilir. 

Dizel araçların donanımında yer alan motor aksamları daha fazla ses çıkararak, oluşturdukları gürültü nedeniyle uzak lokasyonlara ulaşmada yolculuk kalitesini etkileyebilir. Dizel motor yangın olasılığı düşük olmasıyla bir avantaj sağlarken, dizel yakıt türünün atmosfere yaydığı zararlı emisyonlar on kata kadar daha fazla olduğundan karbon ayak izi daha çoktur. 

Genel anlamda dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha masraflıdır. Daha sık ve düzenli kullanıma uygundur; önleyici ve koruyucu periyodik bakımlarının da aynı sıklıkta yaptırılması gerekir. Ayrıca, dizel araçların daha sık arızalanma ihtimali taşıması, değişmesi gereken parçalar göz önünde bulundurulduğunda masrafları da artırır. Tüm bunlara karşın ikinci el piyasasında en sık tercih edilen araçlar dizel araçlardır.

Dizel Araç Kimler İçin Daha Uygundur?

Dizel araç ile benzinli araç arasında tercih yapmak üzere ikilemde kalan sürücüler için aracın hangi koşullarda ve ne amaçla kullanılacağının göz önünde bulundurulması gerekir. Dizel araçlar genellikle yılda ortalama 25 bin km civarında uzun yol yapan sürücüler için ideal bir seçenektir. Kullanılan yakıt sayesinde elde edilen yüksek verimlilik ve enerji, aracın uzun yolları daha verimli şekilde kat etmesine yardımcı olur. Bu sebeple dizel motorlar yük taşımacılığı için de uygun bir tercih olarak yer alır. Daha çok kısa mesafelerde yolculuk yapan araç kullanıcıları için ise benzinli araçlar daha uygun olabilir.

Dizel motorlardaki piston ağırlıklarının fazla olması devir sayısını düşüreceği için, dizel araçlar yüksek devir beklentisi olmayan sürücülerin ihtiyaçlarını karşılar. Ancak, donanım sistemlerinin soğuk ve karlı hava koşullarında daha zor çalışması ve kullanılan yakıt türünün bu mevsimde motor ömrünü tehdit etmesi de sürücülerin araç seçimi yaparken göz önünde bulundurması gereken faktörlerdir. Genel itibariyle dizel araçlar; düşük yakıt tüketimine karşın yüksek performans beklentisi içerisinde olan, sık ve düzenli bakım masraflarını karşılamaya müsait bir bütçeye sahip olan kişiler için doğru tercih olabilir.

Dizel Motor Ömrünü Uzatmak İçin Araç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dizel motora sahip olan araçlar, benzinli araçlara kıyasla daha sık tekrarlanan koruyucu bakım gerektirir. Daha kısa sürede arızalanmaya meyilli olan sistemleri nedeniyle, motor sağlığı açısından periyodik araç bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Motor aksamlarının düzenli olarak bakımının yaptırılması, hava ve dolaşım sistemlerinin kontrolünün sağlanması motor ömrünün uzatılması açısından kritik öneme sahiptir. Dizel araçlarda kullanılan yakıt içerisindeki maddeler, kış aylarında soğuk havanın etkisiyle kristalleşerek egzoz filtrelerinin tıkanmasına yol açabilir. Motor yağının da sık sık kontrol edilmesi, araç donanımlarının temiz kalması ve fonksiyonelliklerini koruması açısından önemlidir. 

Dizel motor sağlığını etkileyen bir diğer etken kullanılan yakıtın kalitesidir. Daha kârlı görünen kalitesiz yakıtların tercih edilmesi, ilerleyen safhalarda motorda ciddi sorunlara yol açarak yüksek masraf gerektiren arızalarla sonuçlanır. Dizel araçların periyodik bakımları halihazırda masraflı iken bu tür ekstra giderler de bütçe planlamalarını bozacağından, dizel araçlar için yapılacak harcamalarda uzun vadeli düşünmek fayda sağlar. Kaliteli yakıt tercih edilmesi, motor ve ateşleme sisteminin temiz kalarak işlevselliklerini korumasına yardımcı olur. Dizel araçlarda uzun süre kullanım sonucunda turbo arızası oluşma ihtimali de yüksektir. Bu hususlar dikkate alınarak yapılan dizel araç periyodik bakımları sayesinde, araç sistemleri uzun yıllar boyunca korunabilir ve sürücüler için güvenli bir trafik deneyimi sağlanır.

Dizel motorlu araçlarda bulunan içten yanmalı sistem, benzinli araçlardan daha farklı bir bakım gerektirir. Uzman teknisyenlerden destek alınarak sistemli bir biçimde gerçekleştirilecek olan periyodik araç bakımıyla, araç performansı düşmeden sürüş güvenliği artırılır. Aracın çalışma sistemini etkileyerek sürüş güvenliğini bozacak olan parçalar, bakım kapsamında uzman teknisyenler tarafından değiştirilir.

Dizel aracınızın kaskosunu ihmal etmeden ekstra güvencelere sahip olarak, aracınızın performansını ve sürüş deneyimini garanti altına almak için sigortam.net’te sunulan sigorta ve kasko seçeneklerini inceleyebilir, hemen teklif alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları