Dizel Motorun Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dizel motor araçlar pek çok kişi için düşündürücü olabilmektedir. Açabileceği masraflari araç bakım giderleri gibi ayrıntıları düşünen pek çok kişi dizel araç almaktan vazgeçebilir.

Oysa son yıllarda artan dizel teknolojisi dizel motorlara dair kaygıları büyük oranda azaltacak derece gelişti. Dizel motorlar gerekli bakımları yapıldığı takdirde LPG’li motorlardan daha uzun ömürlü olacaktır.

Dizel motorun ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenleri öğrenerek, motorunuzun ömrünün uzun olmasına yardımcı olabilir, araba bakımı giderlerinizi kısabilirsiniz.

İşte Dizel Motorunuzun Ömrünü Uzatacak Püf Noktalar;

Doğru Yakıt Seçimi;

Yüksek standartlara sahip yakıt kullanımı daha az aşınmaya sebep olur, enjektörde tıkanma oranını düşürerek yakıt pompasındaki kaçak ihtimali daha düşüktür.

Düşük kalite oranına sahip mazottan kaçınmak için şehir merkezlerinden mazot almanız daha güvenilir olacaktır. Planlı olarak mazot filtresini değiştirmek ‘’Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları’’ yazısında bahsettiğimiz gibi ömrünü uzatmakta yardımcı olacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Uzun Ömürlü Turbo;

Dizel motorunu etkileyen bir diğer unsurda Turbo ömrünü uzatmak. Aracınızı park ederken gaz pedalını çok kullandıysanız, motoru durdurmadan önce 45 saniye beklemeniz turbo basıncının düşmesine ve turbonun daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

İdeal Verimde Kullanmak

Aracınızı doğru devirde kullanmak tüm motorlar için performans arttırıcı olacaktır. En hızlı tepki aldığınız an, korumanız gereken idal devirdir. Dizel motoru hiçbir zaman yüksek devirde kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Araba Bakımı İçin Önerilen Süreyi Beklemeyin

Bakım periodları Avrupa standartlarına göre belirlenir ancak ülkemizde hava kirlilik oranı yüksek olduğundan, filtrelerde yaşanacak tıkanmalar daha çabuk olabilir. Bu tıkanmalara engel olmak için önerilen periodlardan önce araç bakımı yaptırmanız doğru olacaktır.

Dizel aracınızdan yüksek verim alırken, sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. 

En kapsamlı trafik sigortası ücreti için hemen araç sigorta sorgulama yapın, zorunlu trafik sigortası fiyatları arasından en uygun seçeneklere 2 dakikada ulaşın.

Müşteri Yorumları