Dizel Otomobiller Gelecekte Yasaklanacak mı?

Benzine göre daha hesaplı olması nedeniyle Türkiye’de sürücüler tarafından da sık sık tercih edilen dizel motorların geleceği, geçtiğimiz yıl Volkswagen’de patlak veren ve daha sonrasınde birçok farklı otomobil markasının da etkileyen emisyon skandalının ardından tehlikeye girdi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da hem çevreye, hem de insanlara zarar verdiği onaylanan dizel motorlu araçların sürüş sırasında laboratuvar testlerine göre yaklaşık 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yapmasının ortaya çıkması, bu iddiayı daha kuvvetli hale getirdi.

Avrupa’da Emisyon Testlerinde Değişikliğe Gidildi

Hatırlanacağı gibi geçen yıl dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden birisi olan Volkswagen’in dizel motorlu araçların emisyon değerlerinin ölçümünde hile yaptığı ortaya çıkmış, bu durum sonucunda Alman otomotiv devi birçok ülkede çok ciddi yaptırımlara maruz kalmıştı. Bu skandalın ardından laboratuvar ortamında yapılan testlerde manipülasyon yapıldığının ortaya çıkmasıyla, Avrupa Birliği artık bu testlerin sadece laboratuvarda değil, araçların sürüş sırasında yaptığı gaz salınımların ölçümlenmesiyle de gerçeklemesinin kararını aldı.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ülkeler Dizelden Vazgeçiyor

Dizel motorlu araçların çevreye ve insana verdiği zararın tahmin edilenden çok daha üst seviyelerde olduğunun ortaya çıkması sonucunda, ülkeler de aldıkları kararlar ve yaptırımlarla dizel motorların azaltılması için düğmeye bastılar. Örneğin Fransa’da Paris Belediye Başkanı, 2020 yılından itibaren şehre dizel araçların girişini yasaklayacaklarını belirtirken, Hindistan ise bu konuda daha hızlı davranıp başkent Yeni Delhi’ye dizel motorlu araçların girişini şimdiden yasakladı. Hollanda ve Norveç meclisleri ise 2025 yılından itibaren ülke genelinde dizel motor araçların satışının tamamen yasaklanması kararı alırken, İran ve Çin gibi enerji devleri ise dizel araç kullanımını azaltmak için elektrikli ve hibrit araçlardaki vergileri %90’lara varan oranlarda düşürdüğünü açıkladı.

Otomobil Üreticileri Farklı Teknolojilere Yöneliyor

Dünya genelinde hükümetlerin dizel motorlar için yaptırım kararları alması, en fazla otomobil üreticilerini etkiledi. Kısa sürede milyarlarca dolarlık zarara uğrayan üreticilerin, gelecek yıllarda kısa sürede dizel motorlara alternatif bir teknoloji üretememeleri durumunda bu zararlarının çok daha ciddi boyutlara ulaşması bekleniyor. Bu tehlike karşısında harekete geçen otomotiv devleri ise ardı ardına elektrikli ve hibrit motorlu araçlar için yatırımlarda bulunmaya başladı.

 

Dizel, Benzine Göre Gerçekten Tasarruf Sağlıyor mu?

Ülkemizde son açıklanan istatistiklere göre LPG’li araç kullanımın ardından en çok tercih edilen yakıt türü dizel olarak karşımıza çıkıyor. Sürücülerin bu tercihinde ise kuşkusuz dizel yakıtın, benzine göre daha ucuz olmasının büyük etkisi bulunuyor. Ancak, ufak bir hesaplama yapıldığında işin arka yüzünün hiç de düşünüldüğü gibi olmadığı ortaya çıkıyor. Bilindiği gibi dizel otomobiller ile benzinli otomobillerin satış fiyatları arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Ayrıca ortaya çıkardığı arızalar ve servis, tamir ücretleri açısından da dizel otomobiller benzinli otomobillere göre daha masraflıdır. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda dizel araçların daha tasarruflu olduğu algısı, uzun vadede düşünüldüğünde yanlış çıkıyor.  Dizel ve benzinli araçların maddi yükü ile ilgili daha detaylı bilgiye “Dizel mi, Benzinli mi Daha Ekonomik?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Arızalara Karşı Kasko Güvencesi

Aracınızın yakıt türü, markası, cinsi her ne olursa olsun, her zaman arıza ve kaza riskleri karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Bu gibi bir durumda araç tamir masraflarının bütçenizi sarsmamasını istiyorsanız, kasko avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Hemen online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kasko fiyatları için en iyi fiyat garantisi ile teklif alın.

 

Müşteri Yorumları