Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?

Dizel yakıt, dizel araç sahibi olan veya olmayı düşünenler için merak edilen konulardan biridir. Dizel yakıt özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Öncelikle dizel yakıt nedir sorusuna cevap verelim. Dizel yakıt fazla güce ihtiyaç duyan araçlarda kullanılır. Otobüs, tren, zirai araçlar vs. Dizel yakıtın ekonomi için önemi büyüktür çünkü dizel yakıtın yüksek verimliliği olmasaydı, kara ve deniz yük taşımacılığı verimsiz yakıtlara yatırım yapacaktı.

Dizel yakıt benzine göre daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir. Kokusu benzinden farklıdır, oldukça yağlıdır ve daha ağırdır. Peki daha geniş kapsamlı ve detaylı dizel yakıt özellikleri nelerdir? Dizel yakıt özellikleri hakkındaki ayrıntılar yazımızın devamında.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Dizel Yakıt Özellikleri Nelerdir?

  • Setan Sayısı: Dizel motorda, emme zamanı sırasında silindir içerisine sadece hava emilir. Sıkıştırma zamanının sonuna gelindiğinde ise, dizel yakıt yanma odası içerisine püskürtülür. Sıkıştırılmış havanın kendi sıcaklığı dizel yakıtını tutuşturur. Bu tutuşturma karakteristiğinin verimliliğin bir göstergesi olarak setan sayısı kullanılır. Yüksek setan sayısına sahip bir dizel yakıtının tutuşma karakteristiği daha iyidir ve neticede daha az vuruntulu çalışır.
  • Katılaşma Noktası Dizel yakıt soğutulduğunda, kademeli olarak kalınlaşır ve katılaşır. Başlangıçta kristal yapısı düzgündür ve mevcut yapı akıcılığı etkilemez. Ancak sıcaklığın azalmasıyla birlikte katılaşır ve yakıt akıcılığını kaybeder. Bu andaki sıcaklığa katılaşma noktası denir.
  • Viskozite (Kalınlık) Dizel yakıtının viskozitesi, yakıtın yanma odası içerisine püskürtülmesini ve yakıt pompasının çalışmasını etkiler. Püskürtme şeklinin uygun, güçlü olması ve yakıtın iyi atomize olarak dağılması gereklidir. Bunlar, yakıtın viskozitesiyle ilgilidir. Yakıtın püskürtülmesi için düşük viskozite, güçlü bir püskürtme içinse yüksek viskozite gerekir.
  • Sülfür (Kükürt) İhtivası Sülfür (Kükürt) yandığında sülfür dioksit gazına dönüşür. Hava kirliliğine neden olan sülfür dioksit, motorun çeşitli kısımlarında korozyona yol açar. Ayrıca, piston segmanları ve segman kanalları içine yapışarak paslanmayı da hızlandırır. Dizel yakıt içinde mümkün olduğunca az miktarda sülfür bulunur. Bunun sebebi ise, motor yağına karışarak yağın özelliğini bozması, zayıf parlama ve yanma özelliğinden dolayı egzozdan siyah dumanın çıkmasına neden olmasıdır.
  • Uçuculuk Dizel yakıtlar kaynama noktaları yüksek olduğu için normal sıcaklıkta uçmaz. Yakıtın yanma odasına püskürtüldükten hemen sonra belirli bir derecede buharlaşması gerekir.

Sigortam.net‘ten araç sigortası sorgulama yaparak, trafik sigortası teklifi ve kasko teklifialmak çok kolay! Bilgilerinizi girerek sadece 2 dakika içerisinde en uygun araç sigortası fiyatları önünüzde. Tek bir ekrandan fiyatları ve teminatları karşılaştırarak, bütçenizi kaza risklerine karşı güvence altına alın! Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da 7/24 arayıp araç sigortalarınızı telefonda yaptırın.

Müşteri Yorumları