Doğru Yakıt Seçimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda araç alımlarında marka ve modelin yanı sıra aracın kullandığı yakıt türü de belirleyici olmaya başladı. Peki, sizin için en uygun oto yakıt türü hangisi göz atmak ister misiniz?
 
Öncelikle hangi yakıt türünü seçeceğiniz, tamamen aracı kullanım amacınıza bağlı olarak değişiyor.

  • Ekonomiyi mi ön planda tutuyorsunuz, yoksa motor performansı sizin için daha mı öncelikli?
  • Bunun yanı sıra arabanızı ne kadar süre kullanmayı planlıyorsunuz?
  • Yıllık ortalama kaç kilometre yapacağınızı düşünüyorsunuz?
  • Aracınızı şehir içinde mi kullanacaksınız yoksa daha çok uzun yol mu yapacaksınız?

Bu soruların yanıtları, sizin için en uygun yakıtı bulmanızı kolaylaştıracak.

Hangi Yakıt Daha İyi? Dizel mi, LPG mi?

Geçtiğimiz bir kaç yıla kadar araba alırken dizel mi olsun benzinli mi diye düşünürken, artık LPG’li araçlar da trafikte oldukça fazla. Üstelik benzinli bir araç alıp bunu LPG’ye çevirtmek yakıt masrafları olarak oldukça fark ediyor. Bugün en pahalı arabalarda bile LPG kullanıldığını görebiliyoruz. Yakıtlar arasında en çevreci olan da LPG. Dizel, az da olsa karbon çıkışı sağlarken, LPG’nin çevreye hemen hemen hiç bir zararı yok. Ancak sürüş performansı açısından bakıldığında dizel araçların daha üstün olduğu görülüyor. Sürüş keyfinden vazgeçmek istemeyenler dizel tercih ederken, ekonomiyi ön planda tutanlar için LPG daha iyi bir seçenek oluyor. LPG’li araçlar hız ve motor gücü açısından dizellerin gerisinde kalıyor.

LPG Ne Kadar Güvenli?

Bir çok kişinin aklında LPG’nin güvenli olmadığı yönünde düşünceler olabilir. LPG’li araçların ilk yıllarında bagajda tüp bulundurmak oldukça tehlikeli olabiliyordu, ancak bu konudaki teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tehlike neredeyse sıfırlanmış durumda.
 
Artık büyük araç üreticileri LPG’li araçlar üretmeye başladı. Bu nedenle LPG’li araç alınacaksa bu orjinal modelleri tercih etmekte fayda var. Ancak benzinli araç alınıp LPG’ye çevrilmek isteniyorsa, bu işlemin sıralı sistem kullanılarak yapılması güvenlik açısından önemli bir nokta. Sıralı sistem hem daha iyi performans sağlamakta, hem de daha az sorun çıkarmakta. LPG’ye çevrilen aracın dezavantajı ise garanti kapsamından çıkartılabilmesi. Ayrıca satış esnasında yetkili satıcılarda takas imkanı bulunmuyor.

Dizel Neden Tercih Edilmeli?

Dizel araçlar LPG’li ve benzinlilere göre daha pahalı olsalar da, daha yüksek performans gösterdiklerinden tercih ediliyorlar. Ayrıca dizel otomobiller çok daha sorunsuz çalışıyor. Eğer yakıt fiyatları arasında fark sizin için çok önemli değilse, sürüş kalitesi ve motor performansına önem veriyorsanız, tercihiniz kesinlikle dizelden yana olmalı.

Benzinli mi , Dizel mi?

Benzin ve motorin fiyatlarının yüksekliği karşısında, benzinli mi dizel mi diye soranlar için yine dizel ön plana çıkıyor. Dizel araçların satış fiyatı benzinlilere göre daha yüksek olsa da, yakıt maliyeti açısından zaman içinde dizel ekonomik olarak fark ediyor. Bu farkı hesaplamak için, öncelikle araç ile kaç kilometre yapılacağı ve aracın kaç yıl kullanılacağını bilmek ya da ortalama olarak tahmin etmek gerekiyor.
 
Eğer araç kısa süre kullanılacaksa, örneğin 3 yıl sonra değiştirilecekse, satış sırasındaki fiyata bakılarak benzinli tercih etmek de mümkün.  Benzinli ve dizel araç arasındaki fiyat farkı 5.000 TL ise, dizel kullanarak yılda 500 TL.’lik yakıt tasarrufu yapılıyorsa, aradaki fiyat farkı ancak 10 yıl içinde kapanacaktır. Bu hesaplar yapılarak araç konusunda tercih yapılmalıdır.  Tabi ki benzinli aracın LPG’ye geçirilme ihtimali olduğu ve yakıt açısından daha da ekonomik olabileceği de göz ardı edilmemelidir. Performans açısından ise benzinli araçlar, dize araçların önüne geçiyor.
 
Aracınız ve sürüş keyfiniz için en iyisine siz karar vereceksiniz.  Arabanızda meydana gelecek olumsuz durumlardan korunmak için kasko sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin.  Araç kullanırken bütçenizi de düşünüyorsanız, herhangi bir kaza, çalınma ve benzer durumda maddi imkanlarınızın yetersiz kalmaması için kasko sigortanızı yaptırın, aracınızın keyfini daha iyi çıkartın.
 
Karşılaştırma yapmak ve size en uygun kasko teklifini almak için tıklayın.

Müşteri Yorumları