Doğum teminatı bekleme süresi nedir?- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez. 
 

Doğum Teminatı ne zaman devreye girer? 

 
Sigorta şirketlerinde farklı uygulamalar olmak üzere, en yaygın uygulama; Doğum teminatının kullanılabilmesi, sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren ancak 1 yıl sonra, yani poliçenin ikinci yılında mümkün olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ilk bir yıllık poliçeli olmalarından sonra, ikinci yıl içinde hamile kalmaları ve doğum yapmaları durumunda doğum teminatı kapsamındaki masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır. Aksi takdirde hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar sigorta tarafından karşılanmayacaktır. 
 
 
İlk poliçe tarihinden itibaren geçmesi gereken bu 1 yıllık süreye doğum teminatı bekleme süresi denmektedir. 
 
Yeni doğan bebekler için sigorta ne zaman yaptırılabilir?
 
Doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları anne ve babanın poliçesine bağlı olarak doğum teminatına dahildir. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yeni doğan bebeğin sağlık sigortasına dahil ettirilmesi gerekmektedir. Bu durumda bekleme süresi bebeğin ilk sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için 14 gün olarak belirlenmiştir. 
 
Doğumdan sonraki ilk 14 günde bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları sigorta şirketleri tarafından poliçe kapsamına alınmaz. Yenidoğan sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız
 
Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için tıklayın.

Benzer İçerikler

Başlayan Hayat Sigortasının Teminatlarını Değiştirebilir misiniz?

Poliçenizin teminatlarında herhangi bir değişiklik talebinde bulunduğunuzda talebiniz değerlendirilir.
 

Devamını Oku

Sigorta Çeşitleri

Sigorta çeşitleri ve tüm açıklamaları Sigortam.net’te. Karşılaştırın, teklif alın, kazanın.

Devamını Oku

Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

Özel sağlık sigortası primlerinin hangi koşullara göre belirlendiğini bu yazımızda sizler için derledik.  

Devamını Oku
57.061 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X