Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Doğum teminatı bekleme süresi nedir? Hamilelik ve doğum zamanlaması, sağlık sigortası açısından neleri değiştirir? Yeni doğan bebekler için sigorta ne zaman yaptırılabilir? gibi sorular bebek sahibi olmayı planlayan ve hem kendi hem de bebeğinin sağlığını düşünenler için oldukça önemli.

Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez. Doğum sigortası başlangıcının belirli bir süre sonra gerçekleşmesi bekleme süresini ifade ediyor. Peki doğum teminatı bekleme süresi nedir? Bu sorunun detayları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?,

Sigorta şirketlerinde farklı uygulamalar olmak üzere, en yaygın uygulama; Doğum teminatının kullanılabilmesi, sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren ancak 1 yıl sonra, yani poliçenin ikinci yılında mümkün olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ilk bir yıllık poliçeli olmalarından sonra, ikinci yıl içinde hamile kalmaları ve doğum yapmaları durumunda doğum teminatı kapsamındaki masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır.

Aksi takdirde hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar sigorta tarafından karşılanmayacaktır. İlk poliçe tarihinden itibaren geçmesi gereken bu 1 yıllık süreye doğum teminatı bekleme süresi denmektedir.

Doğum teminatı olan özel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yeni Doğan Bebekler İçin Sigorta Ne Zaman Yaptırılabilir?

Doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları anne ve babanın poliçesine bağlı olarak doğum teminatına dahildir. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yeni doğan bebeğin sağlık sigortasına dahil ettirilmesi gerekmektedir. Bu durumda bekleme süresi bebeğin ilk sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için 14 gün olarak belirlenmiştir.

Doğumdan sonraki ilk 14 günde bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları sigorta şirketleri tarafından poliçe kapsamına alınmaz. Yenidoğan sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için sağlık sigortası teklifi alın, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları