Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum teminatı içeren özel sağlık sigortası hamilelik süresince yapılan rutün kontrolleri ve doğum masraflarını karşılayan sağlık sigortasının bir teminatıdır.

Özel sağlık sigortası poliçelerinde doğum teminatını içeren bir kişi bu teminattan faydalanabilmek için sigorta şirketlerinin bekleme süresini de bilmelidir.

Her sigorta şirketinin teminat limitleri ve bekleme süreleri değişebildiği için kişilerin poliçe şartlarını ve bekleme sürelerini öğrenmesi gerekir.

Doğum teminatı hamilelik dönemindeki rutin doktor kontrollerini teminata almaktadır. Doğum teminatı kullanılmaya hak kazanıldığı tarihten itibaren doğum için hastaneye yatırılması ve bebeğin taburcu oluşuna kadarki süreci, bebeğe ait tüm sağlık giderleri poliçe kapsamında karşılanır.

Bebeğin doğuştan gelen hastalıkları ve küvözde kalması gibi olası durumlar da bu teminat içerisine dahildir. Doğum teminatına hak kazanmadan gerçekleşen doğum giderleri ise teminat kapsamı dışındadır.

Doğum Teminatı ve Bekleme Süresi

Sigorta şirketleri doğuma ve hamileliğe ilişkin masrafların karşılanmasını ancak ikinci sigorta döneminde poliçeye dahil etmektedirler. Bunun nedeni daha önce meydana gelmiş düşük gibi durumların yarattığı sağlık sorunları ile annede ortaya çıkabilecek hastalıkların takibinin yapılabilmesidir.

İlk yıl annenin sağlık harcamaları ve hastalık riski takip edilmekte, eğer teminatın eklenmesini engelleyen bir durum yok ise, ikinci yıldan itibaren doğum teminatı poliçeye eklenmektedir.

Doğum Teminatlı Poliçe Kapsamı

Teminatın poliçeye dahil edilmesi ile birlikte sigorta şirketi doğuma ilişkin masrafların %100’ünü karşılamaktadır. Bu masraflar hamilelik sırasındaki takip giderleri, doğum sırasında ameliyathane ile ilgili harcamalar, zorunlu kürtaj operasyonları, doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek komplikasyonlara müdahaleleri kapsamaktadır.

Doğum teminatlı sigorta poliçesi kapsamına doğum sırasında yapılması zorunlu tıbbi müdahaleler dışında kalan oda, refakatçi, yemek ve diğer tanı masrafları dahil değildir. Aynı zamanda gebeliği engelleyici durumlara ilişkin yapılan tanı ve testler de doğum teminatı içinde yer almamaktadır.

Doğum teminatı hakkını doğru şekilde elde etmek ve ek giderlere sebebiyet vermemek için ”Doğum Teminatı ve Bekleme Süresi” ile ilgili bilmediklerinizi öğrenin.

Hem bebeğinizi hem kendinizi özel sağlık sigortası teminatları ile korumak için zaman kaybetmeyin.

Siz de en uygun sağlık sigortası fiyatlarına bir kaç dakika içinde ulaşmak için sigorta sorgulaması yapın, her türlü sorunuz için Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı 7/24 arayın.

Müşteri Yorumları