DSG Şanzıman Nedir?

DSG şanzıman, klasik otomatik şanzımanlı araçların aksine, bir anlamda manuel şanzımandan devşirilerek geliştirilmiş şanzımana verilen isimdir. İlk olarak Alman otomobil devi Volkswagen tarafından kullanılmaya başlanan DSG şanzımanın patenti de yine Volkswagen’e aittir.

Otomatik ve düz vites araçlara göre daha iyi kontrol ve performans sunan DSG şanzımanlı araçlar, otomobil dünyasında ilk olarak Volkswagen ile merhaba demesinin ardından günümüzde Mitsibushi, Nissan ve BMW gibi diğer önemli otomobil devleri tarafından da tercih edilmeye başlamıştır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

DSG şanzımanlı araçların kökeni ise sıralı manuel şanzımanların geliştirilmesine dayanıyor. İlk olarak Dünyanın 1 numaralı otomobil yarışı organizasyonu Formula 1’de araçların debriyaj kullanmandan vites geçişini yapabilmesinin amaçlandığı sıralı manuel şanzıman teknolojisi, ilerleyen dönemlerde bu sistemin otomatik rahatlığı sağlayabilmesi adına DSG şanzıman olarak karşımıza çıktı. DSG şanzıman, diğer şanzıman türlerinin aksine vites geçişi esnasında ortaya çıkan güç kaybını ortadan kaldırmaktadır.

DSG şanzımanlarda iki adet debriyaj ve çift mil kullanılmaktadır. Milllerden birisi 1 – 3 – 5, diğer ise 2 – 4 – 6 ve R dişlilerini barındırmaktadır. Araç birinci viteste bulunurken ve hareket halindeyken, diğer milde 2. vites dişlisi hazır bir vaziyette beklemektedir. Araca 2.vitese geçme komutunun verilmesinin ardından ise diğer debriyaj aktif hale gelir ve 1. vites dişlisi pasif duruma geçer. Bu geçiş esnasında 2.vites zaten hazır olduğu için ortaya herhangi bir güç kaybı çıkmaz.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Avantajları Nelerdir?

DSG şanzıman, araca hızlı bir vites geçişi imkanı sağlaması ve güç kaybına neden olmaması nedeniyle hem manuel vites araçlara göre çok daha üst düzey bir konfor sağlamakta, hem de oldukça düşük yakıt tüketimini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle manuel vitesin sürüş yorgunluğunu istemeyen, ancak otomatik vitesli araçlardaki performans problemini de sorun yapanlar için DSG şanzıman araçlar oldukça iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tabi, her sistemde olduğu gibi DSG şanzımanlı araçların da bazı problemli yönleri mevcut.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Dezavanajları Nelerdir?

Henüz yakın zamanda geliştirilmiş ve hem yeterli üretimin bulunmaması, hem de bu sistem için yeterli elemanın henüz yetişmemesi nedeniyle olası bir arıza halinde araç sahibine çok önemli masraflar çıkartabilmektedir. Hatta bazı arızaların masrafı aracın kendi fiyatının neredeyse %30’una denk gelebilmektedir. Sık sık problemlerin yaşandığı DSG şanzıman sistemleri, konunun başında da belirttiğimiz gibi henüz yeterli yetkin elemanın yetişmemesi nedeniyle olası bir arızada yetkili servis ve usta bulunması sürecinde problemlere yol açabilmektedir.

DSG şanzımanın konfor ve performansı bir araya getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz ancak, sistemin mevcut şartlarda bazı problemlere gebe olduğunun da altını çizmeden edemiyoruz. Bu nedenle DSG şanzımanlı bir araç sahibi olmak istiyorsanız, iyice ölçüp tartmanızda fayda var.

Olası Arızalara Karşı Kasko Güvencesi Sağlayın

DSG şanzımanlı araçların özellikle 3.000 km’nin ardından bazı sorunlar ortaya çıkardığını araç sahipleri sık sık dile getirmekte. Bu gibi olası problemlerle karşılaşmanız halinde kasko poliçenizin olması ise çok büyük önem taşıyor. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte bazı sigorta şirketleri, aracınızda mekanik bir arıza gerçekleştiğinde kasko poliçesi kapsamında ikame araç hizmeti vermektedir. Bu sebeple kasko teklifi alırken, teminatları detaylı bir şekilde değerlendirmenizde fayda var.

Aracınızı kasko sigortası ile güvence altına alarak, olası bir arıza durumunda bütçenizi sarsacak masraflardan kurtulabilirsiniz. Hem aracınızı hem de bütçenizi güvenceye almak istiyorsanız, hemen online hesaplama ile veya Sigortam.net‘in 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kasko teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçeye en iyi fiyat garantisiyle sahip olun.

Müşteri Yorumları