Egzoz Muayenesi Periyodlarına Uymayanların Cebi Yandı!

Egzoz gaz emisyonunu zamanında yaptırmayan ya da ölçüm olmadan egzoz emisyon pulu alan araç sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yol kenarı denetimlerinde para cezalarıyla karşılaşabiliyor.

Tıpkı trafik sigortaları ve araç muayeneleri gibi egzoz gazı emisyon ölçümü de bir zorunluluk ve bu zorunluluğa uyulmaması da idari para cezalarına neden oluyor.

Egzoz emisyonunu yaptırmayan sürücülere uygulanan cezaların detaylarına "Egzoz Muayenesine Dikkat Etmeyenler Yandı!" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortalarının yapılmamış olması, araç muayenelerinin yapılmasına engel bir durum yarattığı gibi; egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmaması da muayene gören araçların ağır kusurlu olarak sıfatlandırılmasına neden oluyor. Egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlar, muayeneden kalıyor. Egzoz gazı ölçümleri pek çok yerde yapılabiliyor. Ancak araç sahiplerinin bu ölçümlerde dikkat etmesi gereken pek çok konu var.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sürücülerin egzoz gazı emisyonunu en doğru şekilde yaptırması için uzman kuruluşlardan yardım alınması, ölçüm yaptırmadan pul almaması gerekiyor. Pek çok kişi ölçüm yaptırmadan emisyon pulu alabiliyor. Bu durum bir süre kolaylık sağlıyor gibi görülse de araç sahipleri trafik çevirmelerinde para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Peki, egzoz gaz emisyonunun periyodları ve bu ölçüm için gerekli belgeler neler?

Egzoz Gazı Emisyonu için Gerekli Belgeler

  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil ve Trafik Belgesi.
  • Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı (Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü ilk kez yaptıracak araçların sahipleri "Motorlu Araç Gazı Emisyon
  • Ruhsat"ını ilk ölçümde 7 TL bedel ödeyerek satın alabilirler.)
  • T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport

Egzoz Ölçüm Periyodları

Hususi ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir emisyon ölçümü yapılmalıdır.

Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır. Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçümlerinden muaftır.

Trafiğe çıkan araçların bakımlarının ertelenmesi, trafik güvenliğini riske atacak şekilde sorumluluklarını unutması, hem trafikteki tüm sürücüleri riske atmakta hem de gecikmelerden dolayı bütçesine zarar vermektedir. Bu nedenle başta trafik sigortaları olmak üzere araçların güvenliği adına gereken tüm işlemler yapılmalıdır.

Siz de trafik poliçesi araştırmalarındaysanız ve poliçenize en uygun fiyatlarla sahip olmak istiyorsanız Sigortam.net'e gelerek trafik sigorta sorgulaması yapın, işinizi şansa bırakmayın. Telefon desteğine ihtiyaç duymanız halinde 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları