Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Araç kullanabilmek adına ülkemizde bir takım sınav ve uygulamaların ardından başarılı olanları almayı hak kazandığı sürücü ehliyeti, başvuru aşamasından, belgenin alınmasına kadar geçen tüm süreçte oldukça zaman isteyen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Ehliyet randevusu günümüzde artık internet üzerinden yapılacak birkaç ufak işlemin ardından da alınabiliyor.


Online EGM Üzerinden Ehiyet Randevusu Almak

Ehliyet randevusu alabilmek için öncelikle EGM’nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmi web sitesi üzerinden ehliyet randevusu sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sayfada öncelikle hangi işlemi gerçekleştirmek istediğiniz yönünde bir soru ile karşılaşacaksınız. Buradan “İlk defa bir sürücü ehliyeti müracaatı” alanını seçmelisiniz. Bu işlemin ardından ise bulunduğunuz şehri seçmeniz istenecektir. Bu işlemi de gerçekleştirmenizin ardından şehrinizde ehliyet randevusu için uygun olan birimleri bulabilirsiniz.

Online ehliyet randevusu için bu işlemlerin ardından tek yapmanız gereken ise TC. Kimlik No, isim – soyisim gibi kişisel bilgilerinizi doldurmak. Tüm bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmanız halinde, hiçbir problem yaşamadan ehliyet randevunuzu kolayca alabilirsiniz.

Ehliyet Randevusu için Gerekli Evraklar Nelerdir

Sürücü adaylarının yazılı ve direksiyon sınavlarında başarı göstermeleri halinde ehliyet randevusu aldıktan sonra aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Aşağıdaki evraklardan bir veya daha fazlasının eksik olması halinde sürücü adayı ehliyetini alamayabilir. Bu nedenle randevu tarihiniz öncesinde belgelerinizin eksiksiz ve doğru olduğunu detaylıca kontrol etmeniz, randevu tarihinizde kötü bir sürprizle karşılaşmamanız adına bir hayli önemlidir.

Sürücü belgenizi evraklarınızı eksiksizce teslim etmenizin ardından aynı gün içinde emniyet merkezinden veya sonrasında PTT ile adresinize teslim olarak alabilirsiniz. Sürücü ehliyetinizi sizin dışınızda başka kimse teslim alamaz.

 • Ehliyet almayı hak kazanan adayın sürücü belgesi dosyası.
 • Adayın nüfus cüzdanı veya pasaportu (Avukat kimliği de olabilir)
 • Kabul gören merkezden alınmış olan sağlık raporu
 • Bankalara ya da vergi dairelerine yatırılması istenilen harç, değerli kağıt bedeli ve sürücü hizmet bedeli gibi bedellerin yatırıldığına dair makbuz.
 • İki adet vesikalık fotoğraf. ( 5×6 boyutlarında, arka fonda beyaz renk olmak üzere biometrik fotoğraf olmalıdır.)
 • Kan grubunu gösteren belge ya da yazılı belge.
   

Sürücü Belgesinin Kaybedilmesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Sürücü belgenizi herhangi bir nedenden dolayı kaybetmeniz halinde gerekli işlemler için yine ehliyet randevusu almanız gereklidir. Sürücü belgenizin kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimaline karşı, ehliyetinizi kaybettiğinizi fark etmenizin hemen ardından bu işlemi vakit kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz. Ehliyetinizi kaybetmenizin ardından bilgisayar kayıtlarında zayi olarak girilmesi için ilk olarak size en yakın trafik tescil birimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Buradaki yazılı başvurunuzun ardından sizden değerli kağıt bedeli ve ehliyet hizmet bedelini ödediğinize dair makbuzu teslim ederek ehliyetinizi yeniden çıkartabilirsiniz. Nüfus cüzdanı kayıplarının aksine ehliyet kayıpları için ayrı olarak bir kayıp ilanı vermeye ise gerek yoktur. Ehliyetin kaybedilmesi veya aşırı yıpranma nedeni ile yeni ehliyet başvurularında aşağıdaki evrakların eksiksizce tamamlanması gereklidir.

 • Ehliyet müracaatını yapan sürücüye ait dilekçe.
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği.
 • Sağlık raporu
 • 2 adet vesikalık biometrik fotoğraf ( arka fon beyaz olmalı )
 • Ehliyet eğer kaybolmamışsa eski ehliyetin teslimi.
 • Değerli kağıt belgesi ve sürücü belgesi hizmet bedelinin ödendiğini belirten makbuz.
 • Ehliyetim Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Geçtiğimiz aylarda milyonlarca sürücüyü ilgilendiren bir değişiklikle ehliyetler için de devrim niteliğinde kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda ehliyet sonıfları yeniden belirlenirken, ehliyetlerin geçerlilik süresi için de sınıflara göre bir takım değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler doğrultusunda eski tip sürücü belgelerinin ise 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi kararlaştırıldı. Ehliyetinizi yeni tip sürücü belgesi değiştirerek ise birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Ehliyetinizi değiştirmek istediğinizde yeniden sağlık raporu almanız gerektiğini de belirtelim. 

Randevu Durumu ve Randevu İptali

Ehliyet randevusu aldıktan sonra yine EGM üzerinden randevunuzun durumunu sorgulayabilir ve tarih, saat bilgilerini istediğiniz an kontrol edebilirsiniz. Ehliyet randevusu alma işleminizi iptal etmek istemeniz halinde de yine EGM üzerinden TC Kimlik No ve referans no bilgilerinizin girişini gerçekleştirdikten sonra randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Müşteri Yorumları