‘Ekonomik Büyüklükte 17, Sigortada 35’inci Sıradayız’

SigortacıGazetesi
Sigorta üretimine bakıldığı zaman, evimizi bile sevmediğimizin ortaya çıktığını söyleyen Halk Sigorta Genel Müdürü Veli Bal, “Çünkü hepimiz sadece araçlarımızı sigortalatıyoruz. Bu durum, sigorta üretiminde dünyada 35’inci sırada yer almamıza neden oluyor” dedi.
'Ekonomik Büyüklükte 17, Sigortada 35'inci SıradayızSigorta sektörü kriz dönemleri hariç, her yıl düzenli olarak büyüse de sigortacılar, sektörün yeterli büyüklüğe bir türlü ulaşamamasından şikayetçi. “Bizde maalesef sigorta en son bütçe ayrılacak kalemlerden biri” diyerek sigortanın ihtiyaç listesinde gerilerde olduğunu belirten Halk Sigorta Genel Müdürü Veli Bal, dünyada ilk 17 ekonomi arasında olan Türkiye’nin sigortada 35’inci sırada kendine yer bulabildiğini söyledi. Sigorta bilincinin bir türlü istenen seviyeye ulaşamadığına değinen Bal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta üretimine baktığımız zaman, vatandaşımızın evini bile sevmediğini görüyoruz. Çünkü hepimiz sadece araçlarımızı sigortalatıyoruz. Bu durum da sigorta üretiminde dünyada 35’inci sırada yer almamıza neden oluyor. Kişi başı prim üretiminde de aynı durumdayız, bir kişinin ortalama 105 dolarlık sigorta satın aldığı bir ülkedeyiz. 2008-2009 finansal krizlerinin Türkiye’yi etkilemediği söylense de, en başta sigorta sektörü etkilendi.”

Yıkıcı Rekabet

Veli Bal, acentelerin tüm üretimlerini otomobil sigortalarına bağlamaları halinde çok fazla hasar yaşandığının da altını çizerek, “Sektörde her konuşan yıkıcı rekabetten bahseder ama yüzde 100’e ulaşan hasar prim oranlarına rağmen maalesef bu yıkıcı rekabet devam eder” dedi.

‘Sektördeki Payımız Artacak’

Halk Sigorta’nın elementer branşlar içinde 19’uncu olduğunu kaydeden Bal, şirketle ilgili şu bilgilere yer verdi: “Yüzde 1.30 olan pazar payımız 1.46’ya yükselmiş durumda. Kaza Branş’ında sektöre göre iyi büyüdük. Kara Araçları Branşı sektör civarında. Yangın Branş’ında sektöre göre çok iyiyiz, yüzde 35’lik büyüme var ama bu büyüme genelde banka şubelerinden geliyor. Genel Zararlar Branş’ında da sektörün artışından daha iyiyiz. 180 çalışanımız, 600 acentemiz, 700 banka şubemiz var ama Kasko sigortalarından zarar ediyoruz. 150 acenteyle çalıştığımız günlerden 600 acenteyle çalıştığımız günlere geldik. Bize layık olan çok daha iyi bir yerde olmak. Halkbank’ın kendi pazarından aldığı pay kadar biz de sigorta sektöründen pay almak istiyoruz. Halkbank, bankacılıkta 6-7’inci sıralarda. Bizim hedefimiz de o seviyeye yükselmek.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL