Ekonomik Sürüş Teknikleri ile Yakıt Tasarrufu

Yakıt fiyatlarının en pahalı olduğu ülkelerden birinde yaşarken araç kullanımında tasarrufa gitmek bir seçenek değil zorunluluk; sadece iyi araba kullanmak kadar, az yakıt harcayarak kullanmak da bir marifet haline geldi.

Marifetin sürücüde olmasının nedeni ise bir aracın yakıt ekonomisini belirleyen en önemli faktörün sürücü olması. Yapılan araştırmalar göre; yakıt tasarrufu bilincinde olan bir sürücü kurallara uyduğunda, diğer sürücülere oranla kilometre başına maliyetinden % 30 ile 50 arasında tasarrufa gidebiliyor. Bu detay yakıt tasarrufu sağlamada yapılabileceklerden sadece bir tanesi.  

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Her ne kadar gelişen tekonojiyle yakıt tasarrufu cihazları sektörde yerini alsa da sürücülerin otomobil kullanırken dikkat edeceği küçük detaylar, birleşerek büyük tasarrufların kapısını aralıyor. Yakıt tasarrufu yanında aracın ömrünü de uzatıyor.

Aracında yakıt tasarrufuna gitmek isteyen sürücüler ilk olarak işe bir servis ile başlamalı, araç performansı ve tasarrufuna etki edecek motor parçalarında gerekirse değişime gitmelidir. Bu noktada daha fazla maliyet olacağını düşünmek yanlış olacaktır. Çünkü; araç tasarrufunu sağlamak için uzun vadeli düşünülmelidir.

Ekonomik Araç Sürüşü için Teknikler

Aracı Çalıştırma
Eski araç sürücülerinden kalan bir alıkşanlık; motoru ısıtmak için bekletmek. Oysa aracı 15 saniyeden fazla bekletmek gereksiz yakıt tüketimine girmektir.

Açık Camın Yakıt Tasarrufuna Etkisi
Seyir esnasında açık olan cam aracın ekstra bir efor sarfetmesine sebebiyet vereceği için açık camın yakıt tasarrufuna etkisi büyüktür.

Ani Kalkışlar
Ani kalkışlar yakıt tüketimini aşırı oranda arttıran unsurlardandır. Ekonomik sürüş tekniklerine uymayan bir davranış, trafiğin yoğun olduğu yerlerde de tehlikeye davetiye çıkaracaktır.

Doğru Devir
Aracınız için doğru devri, aracınızın devir grafiğinden görebilir, araç üreticisi firmanın önerilerini dikkate alabilirsiniz. Yüksek devirli araç kullanmak çok daha fazla yakıt tüketimine sebebiyet verecektir.

Ani Yavaşlamalar
Sadece ani kalkışlar veya hızlanmalar değil yavaşlamalar ve duruşlar da yakıt tüketimini olumsuz etkileyecek faktörlerdendir bu yüzden; doğru şeridi kullanarak doğru pozisyonda ilerlemek hem yapma riskini hem de yakıt israfını önleyecektir.  

Altnernatif Güzergah
Yolculuk sırasında mümkün olduğunca az duraksamak her yolculukta mümkün olmasa da  sürücülerin elindedir.  Trafiğin yoğun olma saatlerini kontrolde olarak daha uygun saatlerde çıkmanız yakıt kaybınızı önleyecektir.

Kısa Süren Yolculuklar
Elinizden geldiğince kısa mesafeler için araç kullanmayın. Kısa yolculuklar, soğuk lastikle, soğuk araç parçaları yakıt ekonominizde yüksek faturalara sebebiyet verecektir.

Motor yağının araç performansına etkisi olduğu gibi, yakıt tasarrufunda da bu etki büyüktür. Bu yüzden; motor yağı değişimi zamanında yapılmalıdır. Aksi durumda; sürtünmeler artar, güç düşer, araç parçaları çabuk aşınır ve yakıt tüketimi de bu oranda  artar.

Araç bakımında olduğu gibi araç güvenliğinde de en büyük görev sürücülere aittir. Hem kendizin ve aracınızın güvenliği için araç kasko avantajlarından yararlanmaya hemen başlayın.

Müşteri Yorumları