Ekonomik Tatil İpuçları

Yaz mevsiminin gelmesi, güneşin göz kırpması ile beraber birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Yılın yorgunluğunu atmak, şehrin stresini geride bırakmak, tüm hücrelerimize temiz hava depolamak, gülümseyen güneşe teslim olmak ve masmavi denize kendimizi bırakmak istiyoruz haziran ayının gelip çatmasıyla beraber. Tatil planları ile birlikte herkes kendi bütçesini gözden geçirip, ekonomik tatil yapmanın yollarını arıyor. Neredekal.com ekibi, ekonomik tatil için ipuçlarını sizin için araştırdı. Hayalini kurduğunuz tatili, düşük bütçelerle yapmak istiyorsanız bu yazıya mutlaka göz atın.

Ekonomik Tatil İçin İpucu Listesi

Ekonomik bir tatil için ulaşım, konaklama, gezi harcamaları, hediyelik eşya bütçesi gibi konularda tasarruf sağlayabilmeniz için size bazı ipuçları hazırladık.

Erken Uçak Rezervasyonu

Son yıllarda çevrenizdeki birçok kişiden ‘’erken uçak bileti rezervasyonu yaptırdık, Bodrum’a çok uygun fiyata gittik. Erken uçak bileti satın aldık uzun zamandır düşlediğimiz Mardin’e çok uygun fiyata uçtuk’’ gibi konuşmalar duymuşsunuzdur. Günümüzde ekonomik tatil için ilk adım erken uçak bileti rezervasyonudur. 1-2 ay öncesinden yaptığınız rezervasyonlar sayesinde yol parası konusunda çok uygun rakamlara yolculuk yapabilirsiniz.
Seyahat sigortası ile yurt içi ve yurt dışı seyahatleriniz güvende!

Butik Otel ve Pansiyonlarda Konaklama

Tatilinizde lüks 5 yıldızlı oteller yerine küçük ve şirin pansiyonlarda konaklarsanız otel ücretinin çok daha altında bütçelere keyifli bir tatil yapmış olursunuz. Birçok pansiyon oda + kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Öğle ve akşam yemekleri yeni yerler keşfetmek, pansiyona tıkılıp kalmadan istediğiniz yerde yemek yiyebilmek için bulunmaz bir fırsat olabilir sizin için. Gittiğiniz ülkede, şehirde, beldede ara sokaklara dalın, popüler olmayan mekanlar haricinde birçok şirin ve güzel kafeler restoranlar, barlar göreceksiniz. Böylelikle hem ekonomik yerleri keşfedecek, hem de her öğünde farklı yemekler yemenin keyfini çıkaracaksınız.

Hediyelik Eşyaya Ayırdığınız Bütçeyi Düzenleyin

Tatil dendiğinde birçoğumuzun aklına birbirinden renkli ve özel hediyelik eşyalar gelir. Tüm sevdiklerimize çam sakızı, çoban armağanı ufak tefek bir şeyler getirmek isteriz. Özellikle yurt dışı tatillerinde neredeyse bütçemizin büyük çoğunluğunu hediyelere ayırdığımızı fark ederiz ve döndüğümüzde kontrol ettiğimiz hesap ekstrelerine bakınca da anlarız ne kadar açıldığımızı. Bu konuda bütçemizde ciddi değişimler yaparak çok uygun fiyatlara, uygun hediyeler getirebiliriz sevdiklerimize. Mesela kendi yaşadığımız şehirde ya da ülkede bulabileceğimiz hediyelik eşyaları gittiğiniz yerden almayın. Büyük, maddi değeri yüksek hediyeler yerine o şehri hatırlatan magnet, biblo, kupa gibi şeyler alın. Böylece hem bütçenize çok zarar vermez, hem kalıcı bir hediye almış olur hem de bütçenizi zorlamazsınız.

Erken Otel – Pansiyon Rezervasyonu

Tatil için bütçemizin çoğunu kuşkusuz ki konaklama için ayırırız. Bu bütçeyi daha makul seviyelere çekebilirsiniz erken otel rezervasyonu sayesinde. Birçok butik otel ve pansiyon yaz gelmeden rezervasyon yaptırdığınızda uygun fiyatlar sunuyor tatilcilere. Tatil için nereye gideceğinizi birkaç ay önceden belirlediyseniz hemen o bölgedeki otelleri araştırmaya başlayın ve erkenden rezervasyonunuzu yaptırıp, daha uygun fiyatlara konaklayın. Rezervasyon yaparken zamandan kazanmak ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak istiyorsanız Neredekal Mobil’den yararlanabilirsiniz. Konaklama için ayırdığınız bütçe erken rezervasyon sayesinde beklediğinizden de uygun fiyata geldiyse size, belki tatilinizi birkaç gün daha uzatıp, yeni yerler keşfetmek isteyebilirsiniz.

Rehbersiz Keşif

Birçoğumuz tatilde hiçbir şey yapmak istemez, rehberin yönlendirmesiyle hareket edip, turların bize sunduğu imkanlarla gezimizi yönlendiririz. Çoğu zaman aldığımız hizmetten ve turun kalitesinden memnun olsak da bütçe olarak turlar çok da ekonomik fiyatlar sunmaz aslında. Rehberle gezmek yerine gideceğiniz yer hakkında önceden araştırma yapıp, (internetteki gezi blogları, gezi kitapları, daha önceden sizin gideceğiniz bölgede tatil yapmış olan tanıdıklarınız vs.) rehbersiz de harika bir tatil planlayabilirsiniz. Bütçenize katkısı olabilecek bir konu da toplu taşıma kullanımı olabilir. Gittiğiniz yerde araç kiralamak, benzin parasına ayrı bütçe ayırmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak uygun fiyatlara ulaşım bütçenizi minimuma indirebilirsiniz. Tatilinizi geçirdiğiniz ülkenin, şehrin ya da beldenin sokaklarında özgürce dolaşmanın, kaybolmanın ve yeni yerler keşfetmenin tadını çıkarın. Kim bilir, belki sizden sonra gidecek olanlara telaşsızca, zamanın hızına yenilmeden dolaşırken keşfettiğiniz mekanları, otelleri önerirsiniz.
Uçsuz bucaksız deniz, göz alabildiğine uzanan yeşillikler, Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşmak, rengarenk çiçekler, dalga sesleri, telaşsızca akıp giden zaman, kuş sesleri ile güne merhaba demek, ağaçların gölgelediği yollarda yürüyüş yapmak, rüzgarın sesini hissederek bir hamakta uyumak ve gülümseyen güneşe teslim olmak gibi kelimeler, cümleler aklınızdan geçmeye başladıysa tatile çıkmanızın zamanı gelmiş demektir. Ekonomik tatil için verdiğimiz ipuçlarını değerlendirip, unutamayacağınız bir tatil planlayın ve bu arada kulaklarımızı çınlatmayı da unutmayın.
Seyahat sigortası yaptırarak tatilde yaşayabileceğiniz küçük kazalara karşı teminat alın, tatil planlarınız kötü sürprizlerle bozulmasın. Sigortam.net üzerinden sehayat sigortası başvuru formu doldurun, bilgilerinizi sigorta şirketlerine iletelim, sigorta şirketleri seyahat sigortası teklifleri için size dönüş yapsınlar.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL