444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Elektrikli Otomobiller Hayatımıza Giriyor

Yüksek Teknoloji Ürünü Elektrikli Otomobiller 3 Kata Kadar Tasarruf Sağlıyor

 
Geldi gelecek, üretildi üretilecek derken “geleceğin teknolojisi” olarak görülen elektrikli otomobiller sonunda gündeme oturdu. Önceleri sadece konsept otomobil olarak sergilenen bu araçlar gittikçe seri üretime yaklaştı ve artık içten yanmalı motorlara sahip arabalarla birlikte showroomlarda satışa sunuluyor. Hatta Türkiye’de bu konuda dünyada söz sahibi olmaya kararlı. Biz de konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedik.
 

Çevreci Otomobiller

 
Elektrik ile çalışan otomobillerin akla ilk gelen özellikleri çevreci olmaları. Sıfır karbon salınımı ile arabaların çevreye verdikleri zararı en aza indirebilecekler. Çevreci oldukları bilinen bazı Hollywood yıldızları bu arabalardan çoktan edindiler.
 

Benzin Fiyatı Yükseldikçe Elektriğe İlgi Artıyor

 
Ortalama tüketiciler tarafından bakıldığında benzin fiyatları yükseldikçe tüketicinin elektrikli araçlara ilgisinin arttığı görülüyor. Ancak uzmanlara göre bu araçların satılabilmesi için tüketicinin istediği performans kriterlerini karşılamaları ve fiyatlarının da çok yüksek olmaması gerekiyor.
 
Elektrikli otomobillerin yaygın olarak kullanılmaya başlanması için tüketicilerin konuyla ilgili çok iyi bilgilendirilmesi şart. Sadece çevreye olan olumlu etkileri nedeniyle değil, performansları açısından da elektrikli otomobillerin tercih edilmeye başlanması için bir takım teşviklerin sağlanması gündemde.
 

Elektrikli Otomobil için Teşvikler

 
Araç sahipleri doğal olarak elektrikli otomobil almak için büyük fiyat farkları ödemek istemiyor. Bunun aşılması içinse hükümetten vergi indirimleri ve ödeme kolaylıkları getirmesi bekleniyor.
 
Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bu otomobillerin vergilendirilmesi motor gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 olmak üzere 3 ayrı kategoride yapılacak. Türkiye’de üretilecek ilk yerli elektrikli otomobil için ÖTV oranı yüzde 3 olacak.
 

Sürüş Deneyimi

 
Elektrikli araba günlük hayatta nasıl kullanılacak merak ediyorsanız, aşağıdaki notları okuyarak biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz.
 
Bu arabaların en büyük özelliği “sessiz” olmaları. Yani sadece karbon salınımını değil, arabaların yarattığı gürültü kirliliğini de engelliyorlar. 
Araçları çalıştırmadan önce şarja takmak gerekiyor. Şarj süresi modellere göre değişse de ortalama olarak tek şarj ile en az 100 – 130 km. gitmek mümkün. Gelişen teknoloji ile birlikte bu mesafenin artacağı açık. 
Elektrikli araba daha kısa sürede maksimum hıza çıkmasına rağmen, gittiği mesafe sınırlı. Belli bir kilometreden sonra şarj edilmesi gerekiyor. 
Arabayı şarj etmek gerektiğinden, hayatımıza yepyeni kavramlar ve terimler girecek. Örneğin yolda şarjı bitenler için aynı benzin istasyonları gibi şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Türkiye’de ilk istasyon Ankara’da açılmış durumda. 
Motor çalıştırma kavramı da ortadan kalktığından, elektrikli arabanın gitmeye hazır olduğunu ön paneldeki göstergelerden anlayabileceğiz. 
Trafikte sürüş açısından elektrikli arabalarla benzinli arabalar arasında hiç bir fark yok. 
Elektrikli otomobiller için “bakım” demek, aküsünün değişmesi demek olduğu için, binlerce parça içeren içten yanmalı motorlara göre çok daha kolay.
 
Elektrikli bir araçta çıkartılabilir toplam 5 parça bulunuyor. Akü değişimi nispeten pahalı olsa da, genel bakım kalemlerinin azlığı nedeniyle daha az bakım ve onarım maliyeti çıkartıyor.
 
Genel olarak, elektrikli araçların geleceği, kullandıkları pillerdeki teknoloji gelişimi ile doğru orantılı. Üreticilerin tahminlerine göre 2020 yılına kadar trafikteki araçların %30’u elektrikli veya hibrid olacak. 

Benzer İçerikler

Medipol Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi kolaylaştırın. Medipol Hastanesi İstanbul Medipol Hastanesi 1997 yılında kurulmuştur. Hastane, 33 kliniği, 20 yoğun bakım yatağı, 6 ameliyathanesi ile pek çok branşta hizmet vermektedir. Bayındır […]

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Sistemine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel emeklilik sistemine girerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için Sigortam.net'e gelin, avantajlı fiyat garantisiyle 3 dakikada sigortalanın.

Devamını Oku

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme

Sigortam.net olarak kişisel verilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Başta özel hayatın gizliliği olmak üzere, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerin korunması amacıyla düzenlenen “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.   KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ÇERÇEVESİNDE BİLGİLENDİRME Şirketimiz, Sigortam.net Sigorta ve Reasürans Brokerlik Hizmetleri A.Ş., 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında veri sorumlusu olarak siz değerli müşterilerimizin kişisel verilerini kaydedecek, sınıflandıracak, işleyecek, saklayacak, güncelleyecek ve mevzuatın izin verdiği durumlarda üçüncü kişilere açıklayabilecektir. İşbu bilgilendirme ile, […]

Devamını Oku