En Çok İhlal Edilen Trafik Kuralları

Ne yazık ki ülkemizde pek çok insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Hem maddi hem de manevi kayıba neden olan trafik kazalarını tetikleyen pek çok durum var; kötü hava koşulları, araç aksamlarındaki sorunlar, yetersiz yollar… Bu nedenler arasında en çok dikkat çeken ve sıklıkla tekrar eden durum ise sürücü davranışlarıdır.

Yol güvenliğinin sağlanamamasının altında sürücülerin ve yayaların dikkatsizlikleri yatar. Oysa sadece temel trafik kurallarına uymak bile kazaları, kazalarda ölen ve yaralanan kişi sayısını azaltabilir. Bu kurallara uyarak ve trafik kazalarından korunma yollarını öğrenerek sadece sevdiklerinizin değil, hiç tanımadığınız insanlarında hayatını kurtarabilirsiniz. Trafikteki herkesin bilmesi gereken kurallara ''Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı'' başlıklı yazımızda değinmiştik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Peki, ülkemizde her gün bir kaza olmasına neden olan ve uyulmamakta diretilen kurallar neler?

En Çok İhlal Edilen 6 Trafik Kuralı


Alkollü Araç Kullanımı

Alkollü araç kullanımı, ciddi yaptırımlar ile caydırıcı hale getirilmeye çalışılsa da alkollü halde direksiyon başına geçen sürücüler var. Alkol alarak, hem kendinizi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmak yerine; alkol almayan bir arkadaşınızdan yardım alabilir veya taksi kullanabilirsiniz.

Aşırı Hız

Trafik kazalarının nedenleri arasında aşırı hız da önemli bir yerde. Özellikle büyük şehirlerde herkes bir yerlere yetişme derdinde. Bu sürekli aceleci olma hali, panik durumunu doğuruyor ve kazalar kaçınılmaz oluyor. 

Hatalı Sollama

Hatalı sollama da aşırı hız gibi aceleci davranmaktan kaynaklanıyor. Bir yerlere yetişme derdi sadece aşırı hıza değil, diğer araçları geçebilme yarışına dönüyor. 

Sinyal Vermeden Dönüş 

Trafikte binlerce araç var, dolayısıyla bu araçlar içerisinden hangisinin nereye gideceğini kestirmek mümkün değil. Ancak bazı sinyaller vererek karşı tarafa işaret verebiliriz. Bu yüzden sinyallerinizi doğru zamanda ve doğru yerde vermelisiniz.

Seyir Esnasında Cep Telefonu ile Konuşmak

Teknoloji geliştikçe cep telefonlarına bağımlılığımız daha fazla artıyor. Öyle ki araba kullanırken dahi telefonlara bakmadan edemeyen pek çok sürücü var. Yaşanan kazaların büyük bir çoğunluğu telefona bakarken dikkatini kaybeden sürücülerden kaynaklanıyor.

Emniyet Kemeri Takmamak

Meydana gelen kazalardaki hasarları önlemek ya da en aza indirmek için dikkate alınacak önceliklerden biri emniyet kemeri takmaktır. Otomobildeki en önemli güvenlik unsurlarından biri olan emniyet kemerinin yakın ya da uzun mesafe fark etmeksizin her zaman kullanılması gerekir. Emniyet kemeri kullanmak yaralanma ihtimalini %30 oranında azaltır.

Siz de seyir halindeyken tüm kuralları ilke edinmeyi unutmayın, yolculuk güvenliğini şansa bırakmayın. Herkesin yaptırması gereken trafik kuralına dair merak ettiklerinizi öğrenmek Sigortam.net’e gelin, en uygun trafik sigortası fiyatlarında çeşitliliği yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları