En Ekonomik Okul Alışverişi için 5 Tüyo

Okulların açılması sadece öğrenciler için değil, aileler için de hem mutluluk hem de tatlı bir telaş anlamına geliyor.

Aileler için o güne kadar devam eden sosyal ve ekonomik standartlarını oluşturan yapıya artık yeni bir madde daha ekleniyor: Okul masrafları. Bazı aileler için mutlulukla gidip, beğenip, alınacak olan rengarenk boyalar, kalemler, çantalar, bazı aileler için kaygılı bir süreç. Tüm alışverişi en ucuza olacak şekilde tamamlama derdi göreceli olarak birinci öncelik haline geliyor.

Çocuğu için en iyisini, en güzelini almak isteyen anne babalar ekonomileri ölçüsünde bunu yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu ülkemizde pek çok aile için tam olarak geçerli olamayabiliyor.

 

Ekonomik Okul Alışverişi için Neler Yapılabilir?

Hayat pahalılığı, yaşam koşullarının zorluğu derken okulların açılması ile birlikte çocukların okul ihtiyaçlarını en ekonomik şekilde karşılayabilmeniz için 5 ipucunu sizin için bir araya getirdik.

1 – Eski usül bir yöntem olarak öncelikle temel ihtiyaç listesini bir A4 kağıda oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Okul ve öğretmenler tarafından verilecek olan listeleri de göz önüne almayı unutmayın. Sonradan sürpriz masrafla karşılaşmamak için öğretmenin isteklerini mutlaka öğrenin.

2 – Etrafınızda belirlediğiniz kırtasiye malzemesi alabileceğiniz üç, dört yerin malzeme fiyatlarını yazarak, kendinize karşılaştırmalı bir liste oluşturabilirsiniz. Sadece kırtasiyeler değil, süpermarketler de okul eşyaları satıyorlar, üstelik çoğunlukla daha düşük fiyatlara.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

3- Alışverişi, eğer sunulan herhangi bir kampanya veya avantaj yoksa toplu olarak yapmak yerine, belirlediğiniz en ucuz yerlerden ayrı ayrı almanızı öneririz. Ancak bazı büyük marketlerin indirim çekleri, promosyonları olabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

4- Dolaşmaktan çok hoşlanmayanlar, bir seferde aradığı her şeyi bulmak isteyenler  için online alışveriş siteleri büyük kolaylık. Geniş bir ürün yelpazesiyle ve pek çok kampanyayla alışverişi daha ucuz yapmanızı sağlayabiliyorlar. Üstelik hiç yorulmadan evinize kadar teslim ediyorlar. Kredi kartına taksit avantajları da cabası.

5- Çocuğunuz bir üst sınıfa geçse de kullanmaya devam edeceği, uzunca bir süre saklanabilecek kalem, silgi, boyama malzemeleri, defterler gibi bazı malzemeleri, eğer fiyatları o an ucuzsa fazla almak birkaç yıl daha kullanmasına olanak sağlayacaktır.

Ancak şunu da unutmayın ki bazı durumlarda pahalısını almak aslında ucuza getirmektir. O an ödeyeceğiniz rakam fazla gibi görünse de uzun yıllar yıpranmadan kullanılacak bir çanta, beslenme çantası, suluk gibi araçlar öğrenim süresini düşündüğünüzde kendiliğinden ucuza gelecektir.

Okul Alışverişinde Sağlıksız Ürünlere Dikkat!

Ucuzluk, ekonomik fiyatlar tamam da birde işin sağlık boyutu var ki, o tüm yaşamın en önemli konusu olduğu için onu en sona sakladık. Bir çocuk için harcanacak olan kırtasiye harcamaları 80 ile 250 lira arasını buluyor. Bu büyük farkın temel sebebi üretimde kullanılan maddeler ve yöntemlerle ilgili.

Çocuğunuzun sağlığını düşündüğünüz bir okul alışverişi için;

– Raflardan çocuklarınıza göz kırpan rengarenk silgiler, boyalar, kalemler, çantalar için uzak doğudan gelen ucuz ama sağlıksız ürünlerden şiddetle kaçının.

– Kokulu silgi gibi organik çözücü (solvent) içeren kırtasiye maddeleri de çocuklarda bağımlılık yapma potansiyeli yüksek malzemeler olduğu için bu ürünlere alışveriş listenizde yer vermemenizi tavsiye ediyoruz. Bu silgilerin içinde kullanılan malzemeler, bünyesi hassas çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

– Çocukların çok kullandıkları kokulu kağıt, oyun hamuru, boya kalemleri, keçeli kalem, işaretleyici kalem gibi gereçler uçucu madde içeriyor, bunları alırken üzerinde yeşil nokta içinde ‘solvent içermez’ uyarısı olanları tercih edin.

– Çanta, kalem, silgi gibi malzemelerde plastiği yumuşatmak için ‘ftalat’ maddesi yüksek değerlerde olabiliyor. Çocuklar üzerinde kanserojen etkisi olan bu maddenin gözle ayırt edilmesi imkansız. Bu nedenle kırtasiye malzemelerinde TSE onayını gördüklerinizi tercih edin.

Çocuğunuzun sağlığı için seçeceğiniz malzemeleri güvenli yerlerden temin edin. Bazen ucuza almak daha sora çok pahalıya mal olabiliyor.

Okul dönemi boyunca çocuğunuzun ve tüm ailenizin sağlık harcamalarını kontrol altında tutmak için özel sağlık sigortası yaptırın. Sevdikleriniz ve kendi sağlığınız için en ekonomik ve en hızlı sağlık sigortası teklifini almak için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL