En Fazla Rastlanan 7 Araba Arızası

Araba sürmenin keyifli bir hale gelebilmesi için bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekir. Zamanla yıpranan araçlar birtakım sorunlar çıkarabilir. Ya da engebeli yol durumu, hatalı sürücü davranışları vs. durumlardan dolayı da araç arızalarıyla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Bu arızaların neler olduğunu bilmeli ve arıza durumunda neler yapılması gerektiğini de öğrenmek gerekir. Böylece içinde bulunulan zor durumdan daha kolay kurtulmak mümkündür.

1.    Lastiklerin İnmesi ve Patlaması


Yolda seyir halindeyken lastiklerin inmesi ya da patlaması sıkça görülen arızalardan biridir. Bu arıza kolay çözülebilir olsa da trafikte sizin ve diğer sürücülerin zor durumda kalmasına yol açar. Lastik bakımının ihmal edilmemesi burada önem taşımaktadır. Konuyla ilgili “Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?” yazımızı incelemenizi öneririz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

2.    Akünün Bitmesi


Akünün bitmesi özellikle kış mevsiminde rastlanan bir arızadır. Bu durumda akünün tekrar çalıştırılması için önemli noktalar vardır. Eğer sorun çözülmüyorsa akünün yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bu noktada akü bakımı da önemini gösterir.

3.     Ateşleme Sorunu


Aracın çalışmamasına neden olan ve sık görülen bir arızada ateşleme arızasının yaşanmasıdır. Bu durumda en yakın otomobil servisine aracınızı götürerek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamalısınız.

4.    Sızıntılar


Yağ ve motor suyu sızıntıları hafife alınmaması gereken ama sık yaşanan arızalardandır. Bu durumda gerekli bakımları yaptırmamanız aracınızın büyük oranda zarar görmesine neden olur. “Motor Yağı Neden Önemlidir?” yazımızı incelemenizi öneririz.

5.    Elektronik Arızalar


İkaz lambaları, sinyallar vs. önemli ekipmanlar doğru çalışmıyorsa trafikte güvenliği tehdit edici durumlar yaşanabilir. Dolayısıyla böyle durumda mutlaka gerekli bakımların yaptırılması önemlidir.

6.    Ampul Sorunları


Farlar, arka stoplar gibi ekipmanların doğru çalıştığından emin olmalısınız. Yanlış çalışması durumunda sürücüleri tehlikeye atıcı durumlar yaşanması söz konusu olabilir.

7.    Camların Çatlaması


Taş ya da başka cisimlerden dolayı camların çatlaması önemsiz gibi görünsede güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Dolayısıyla mutlaka çatlayan camların yenileriyle değiştirilmesi önemlidir. Konuyla ilgili “Oto Cam Hasarında Yapılması Gerekenler” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Olası araba arızalarında ve risklerde yalnız kalmamak ve doğacak masrafların güvence altına alınması için hemen kasko sigortası yaptırın. Sigortam.net’ten kolayca kasko hesaplama yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Müşteri Yorumları