En Yaygın Bahar Hastalıkları ve Önlemleri

Her mevsim, farklı hava şartları ve bu hava şartlarının sebep olduğu fiziksel değişiklikler nedeni ile kendine has hastalıklara da sebebiyet veriyor. Nasıl ki kış aylarında kardan buzda kayıp düşme sonucu kemik kırılmaları, yazın ise güneş çarpmaları artıyorsa, ilkbaharda da başta sık değişen hava koşulları nedeniyle soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha sık görülmeye başlıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bir hastalıktan korunmanın ilk ve en önemli kuralı; hastalığı tanımak, nelerin sebep olduğunu bilmek ve önlemlerini almak. İşte bahar aylarında en sık karşılaşılan hastalıklar ve bu hastalıklardan korunmak için alınabilecek basit önlemler.

 

Soğuk Algınlığı ve Solunum Yolu Hastalıkları

Bahar aylarında, havaların bir ısınması bir soğuması nedeni ile soğuk algınlığı şikayetlerinin sayısında bir artış olur.

Bununla birlikte, hava hareketlerinin artması ile solunum yolu hastalıklarına sebep olacak virüslerin yayılmasına sebep olur.

Bu virüsler burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz-kulak ağrısı, hapşırık, öksürük, halsizlik ve ateş şeklinde belirtilere yol açıyor.

 

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar yorgunluğu, aslında sadece havadaki elektrik yükünün artması nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratmakadır.

Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili olur.

 

Polen Alerjisi

Polen AlerjisiPolen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanan ve bahar aylarında doğanın uyanması ile artan bir rahatsızlıktır.

Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak da bilinir.

Polen alerjisinden muzdaripseniz, alınabilecek önlemleri sizin için derledik. 

 

Bahar Hastalıklarına Karşı Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Dengeli Beslenme Altın Kural

Günlerin uzaması ve gün içindeki aktivitelerin artması enerji ihtiyacını da artıracaktır. Bunun için güne sağlıklı ve çok yönlü bir kahvaltı ile başlanmalı, gün içinde de yeterince protein, karbonhidrat, lif, yağ ve vitamin alındığından emin olunmalıdır. Artan taze sebze ve meyveler, lif, vitamin ve minarel ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayacaktır.

 

Vitamin Takviyesi Şart

Bahar aylarında yaşanan sıkıntıların aşılmasında vitaminler yönünden zengin sebze ve meyveler yardımcı olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, günde 5 porsiyona kadar taze sebze veya meyve tüketilmesini önermektedir. Yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereklidir. Bunun için ister çiğ ister pişmiş olarak bol sebze ve meyve tüketilmesi önemlidir. Özellikle antioksidan vitaminler olan A ve C vitamininden zengin sebze ve meyveler tüketilerek metabolizmanın güçlenmesi ve hastalıklara karşı direncin artırılması sağlanmalıdır. 

 

Spor Yapıyor musunuz?

Vücut direncini artırmanın en önemli yollarından birisi de düzenli spor yapmaktır. Günde 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak, vücut ağırlığının dengelenmesini, kas ve kemik sağlığının korunmasını sağlayacaktır. Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve devamlı olarak fazla enerji oluşumu sağlanır. Ayrıca kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyde oksijen taşınmasını sağlar. 

 

Giyinmenize Dikkat Edin

Gün içinde meydana gelecek ani hava değişiklikleri bir terlemenize, bir üşümenize sebep olabilir. Bedenin bu  ısı değişikliklerine adapte olamaması da başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkaracaktır. O nedenle bu mevsim boyunca sıcakladıkça çıkaracak, üşüdükçe üstüne giyinebilecek şekilde birkaç kat halinde giyinip evden çıkmakta fayda var. Ani bastıracak mevsimsel yağışlarla ıslanmamak için şemsiyenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin.

 

Özel Sağlık Sigortası Avantajlarından Yararlanın

Kendimize ne kadar dikkat etsek, önlemlerimizi alsak da hastalıkların önüne geçmek mümkün olmayabilir. Özellikle çocuklar söz konusu ise, onları hastalıklardan korumak daha zor olacaktır. Sağlık sorunları ile uğraşırken kaliteli bir hizmet almak için özel sağlık sigortası avantajların yararlanmaya hemen başlayın. En iyi fiyat garantisi ile sağlığınızı güvence altına almak için hemen online olarak özel sağlık sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL