Eşdeğer Parça Nedir?

Sürücüleri en çok zorlayan ve zaman kaybettiren aşamalardan biri hasar durumlarıdır. Gerek hasarın tazmini, gerekse araç tamiri sıkıntı bir süreçtir. Bazı araç sahipleri için sadece aracın tamiri yeterli gelmeyebilir. Özellikle lüks sınıf grubuna giren araçlara sahip sürücülerin şikayet ettikleri konulardan biri araç tamirinin gerçekleşme şeklidir. Araç tamiri aşamasında tartışmalar ise 2 ayrı başlıkta incelenebilir: 1.si aracın tamir olacağı servistir.

Araç servisleri konusundaki anlaşmazlığın nedeni; sigortalının resmi serviste tamir isterken sigorta şirketlerinin anlaşmalı araç servislerine yönlendirmesidir. Sigortalının resmi servislere yönelmesinin nedeni anlaşmalı araç servislerinin hizmetlerin karşı duyulan güven sorunudur. Oysa, yetkin bir sigorta şirketinden kasko alan sürücüler, anlaşmalı araç servislerinin pek çok avantajına da sahip olabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Anlaşmalı araç servislerinin detayları ile ilgili detaylı bilgi için; ‘’Anlaşmalı Araç Servislerinin Avantajları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Hazine Müsteşarlığı bu gidişata dur demek için eşdeğer parça sertifikası uygulamasını başlattı ve yürürlüğe girme tarihi 1 Haziran 2015 olarak belirlendi. Bu zorunluluk ile artık sigorta şirketleri sigortalılarına eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda kalacak. Yani aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer parçanın orijinale uyguluğunu gösteren sertifikayı ibraz etmesi gerekecek. Bu bağlamda sigorta şirketleri uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşacak. Bu şirketler tarafsız, mali yeterliliği, “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartları doğrultusunda eşdeğer parça takibini yapabilecek yeterli alt yapı ve personele sahip olma özelliğini bünyesinde barındıracak. Ayrıca şirket TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında bulunacak. Araçta kullanılan eşdeğer parçanın üzerinde eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunacak.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Araç Sigortaları

Sigortalı ile sigorta şirketinin sıklıkla ters düştüğü 2. ve en önemli konu ise eşdeğer parça uygulamasıdır. Sigorta şirketleri onarım aşamasında, eşdeğer parça olarak anılan yani orjinal parçanın yerine kullanılabilecek ve aynı işlevi gören parçaları önerirken; araç sahipleri orijinal parçalara yönelmektedir.

Trafik Sigortası Genel Şartları’nın tazminat ve giderlerin ödenmesini düzenleyen maddesinde eşdeğer parçaya yönelik ifadeler de bulunmaktadır. İlgili maddeye göre; kaza veya herhangi bir sebeple hasar alan araç parçasının tamiri söz konusu değilse yahut eşdeğeri ile değişim mümkün değilse, parça yenisi ile değişilir.

Hukuki bir zorunluluğu ve yaptırımı bulunmayan kasko sigortasında da eşdeğer parça kullanımına dair açıklamalar bulunmaktadır. Kasko Sigorta Genel Şartları’nın riskin gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin yükümlülüklerini düzenleyen maddesine göre; aracın tamiri esnasında aracın değerinde bir artış yaşandıysa, fark tazminat miktarından düşülebilir.

Pek çok yönüyle birbirinden ayrılan araç sigortaları kasko ve trafik sigortasında ortak sorun olan değerlendirilecek eşdeğer parça sorunu birçok soru işaretine neden olmaktadır: “ Eşdeğer parça, orjinalin yerini tutabilir mi, aynı işlevi görebilir mi, uzman mühendisler tarafından üretilen ve sayısız testten geçen parçalar kadar güvenilir olur mu?” gibi sorular bunlardan bazılarıdır.

Eşdeğer Parça Sertifika Uygulaması

Eşdeğer parçalar aynı işlevi görse de orjinal parçanın yerini tutmayacağı düşüncesi, sigortalılar ve sigorta şirketleri arasında gerginliklere neden oluyordu. Hem sürücülere daha fazla güven hissettirecek, hem de sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki gerginliklere son verecek bir uygulama geliyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan uygulamaya göre; araç sigortaları kapsamında yapılan onarımlar sırasında aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parçalar için sertifika verilecek. Eşdeğer parça sertifika uygulaması olarak geçen uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren devreye girerek zorunlu olacak.

Eşdeğer Yedek Parçadan TSE Sorumlu Olacak

TSE, yerli üretilecek tüm eşdeğer parçaların uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek, test edecek teknik altyapıyı kuracak. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenecek sertifika 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Daha net bir ifade ile yerli üreticiler tarafından üretilen araç parçaları TSE tarafından onaylanacak ve TSE’nin onayladığı eşdeğer parçaları araçların onarımında kullanılacak.

Sigortalı “Araç sahibi eşdeğer parça kabul etmiyorum, orijinal istiyorum.” diyemeyecek. TSE’nin onayıyla sertifikasyon süreci 1 yıllık periyotlarla uzatıllabilecek. Eşdeğer parça sertifikası TSE dışında başka bir kurumdan alınamayacak.

Sigorta şirketi ve sigortalıların arasındaki temel sorun güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerine tek bir adresten ulaşmak için Sigortam.net’e gelebilir, araç sigortalarına dair soru işaretlerinize son verebilirsiniz. Telefon desteği için ise tek yapmanız gereken 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

Müşteri Yorumları