Eşdeğer Parça Garantisi Araç Sigortalarını Nasıl Etkileyecek?

Her yıl olduğu gibi 2015 yılında da çeşitli alanlarda yeni uygulamalar devreye girmeye başladı. Sık sık güncellemelerin yapıldığı sigorta sektörü de bu alanlardan biri oldu. Yapılan yenilikler ve değişen uygulamalar, hem sigortalıları hem de sigorta şirketlerini etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Son zamanlarda sigorta sektöründe hareketliliğe neden olurken; araç sigortası alacakların yüzünü güldürecek, kafasındaki soru işaretlerine son vermesini sağlayacak yenilik ise eşdeğer parça kullanımı oldu. Çünkü; eşdeğer parça, sigortalı ve sigorta şirketleri arasında ciddi bir güven sorunuydu.

Eşdeğer parça, hasar gören aracın tamiri esnasında kullanılan aracın orijinal parçasına yakın ya da orijinali ile aynı işlevi gören parçadır. Sigorta şirketleri eşdeğer parçaların da orjinal araç parçalarıyla aynı kaliteye sahip olduğunu savunurken; sigortalılar bu parçaların ileride sorun yaratabileceği kaygısıyla orijinal parça kullanımını tercih ediyordu.

Sigortalı ve sigorta şirketleri arasında güven zedelenmesine neden olan eşdeğer parça sorununa çözüm, Hazine Müsteşarlığı tarafından geldi. Hazine Müsteşarlığı’nın 1 Haziran 2015’ten itibaren uygulamaya koyacağı yeni zorunlulukla eşdeğer parça kullanımı garanti altına alınacak. 

Karşı tarafın zarar verdiği aracın tamiri sırasında orijinal parça yerine yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parçalar kullanılabilecek.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamaya göre sürücülerin “Eşdeğer Parça Uygulaması” ile ilgili hiçbir soru işareti duymaması ve gönül rahatlığıyla araç tamirlerini yaptırmaları her ayrıntı düşünülmüş.

 

Uygulama Türk Standartları Enstitüsü Kontrolünde Olacak


Kaskoda eşdeğer parça kullanımı sorununa poliçeye “Eşdeğer parça mı, orjinal parça mı? tercihi” eklenerek son verilmişti. Ancak trafik sigortasındaki eşdeğer parça kullanımı, hala büyük bir sorun olarak devam ediyordu. Hazine Müsteşarlığı’nın 1 Haziran 2015’te devreye sokacağı yeni uygulama ile eşdeğer parça kullanımı trafik sigortalarında da sorun olmaktan çıkacak.

2 yıl süre geçerli olacak, yerli üreticilerin elinden çıkacak eşdeğer parçaların standartlarını, TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belirleyecek ve onaylayacak. TSE standartları belirlerken; tüm eşdeğer parçaların uluslararası standartlara uygun olup olmadığını ölçecek, test edebilmek için teknik alt yapıyı kuracak. Sigorta şirketleri, TSE’nin onaylamadığı hiç bir parçayı kullanamayacak.

Sürücüler, TSE’nin onayından geçen, kullanıma uygun görülen eşdeğer parçaları reddedemeyecek. Başlangıçta 2 yıllık olarak alınacak sertifikalar birer yıllık periyotlarla uzatılabilecek.

Her geçen gün daha da avantajlı hale gelen trafik sigortası bir seçim değil, zorunluluktur. Araç giderlerine bir de trafik sigortası gecikme cezalarını eklememek için trafik sigortanızı yaptırın.

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online trafik sigortası teklifi alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Müşteri Yorumları