6 Maddede Ev Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Özellikle belli bir yaştan sonra gelen gelecek kaygısıyla çoğu kişinin gündemine aldığı konut sahibi olma hayali, gerek kredi yükü, gerekse de uzun yıllar yaşanacak olan evin kalitesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir karar süreci gerektiriyor.

Ev Alırken Ortalama İhtiyaçlarımız Neler?

Öncelikle ev satın alırken ortalama ihtiyaçlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Sahibi olmayı düşlediğiniz konutun yaşam kalitenizi düşürmeyecek ve sosyal ihtiyaçlarımıza cevap verecek bir konumda olması gerekiyor. (Toplu taşıma, okul, hastane, alışveriş merkezleri vb alanlar.)

Evin Sicili Temiz mi?

Araştırmalarınız sırasında ihtiyaçlarınıza uygun bir ev bulduğunuzu düşünebilirsiniz ancak harekete geçmek için aceleci davranmamalısınız. Tapu müdürlüğüne giderek almayı planladığınız konutun üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb satın alma değerini düşürecek bir beyan olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yapı Ruhsatı Var mı?

Ev alırken alacağınız yapının borçlu olup olmadığıyla beraber kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yapı ruhsatının olup olmadığını da araştırmanız gerekiyor.

Kullanım Alanı Beyan Edildiği Gibi mi?

Satın almayı planladığınız evin satışta belirtilen alanı ile kullanımı arasında fark olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Üzerine plan yaptığınız evinizin beklediğimizden daha küçük bir alana sahip olması sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Var mı?

Almayı planladığınız konut, yeni yapılmış ise yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu belgeye sahip ise kat mülkiyeti tesis edilip edilmediğini araştırmalısınız.

Satış Fiyatı Neleri Kapsıyor?

Satış fiyatında anlaşma sağladıktan sonra ise satış fiyatının içinde nelerin olduğunu öğrenmeniz, beklemediğiniz kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına çok önemlidir. Alım-satım tapu harcı, cins tashih harcı, iskan harcı, KDV gibi masrafların satış fiyatının içinde olup olmadığına emin olmalısınız.

Tabi bütün bu araştırmaları yaparken almayı planladığınız evin aynı bölgedeki emsalleriyle fiyat karşılaştırmasını yapmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Kimse satın alacağı ürün veya mala ederinden fazla vermek istemez, öyle değil mi?

Bütün bu aşamaları geride bıraktıktan sonra sahibi olduğunuz konutunuzu dış etkilerden korumak adına almanız gereken birkaç önlem daha bulunmaktadır. Büyük fedakarlıklar göstererek sahibi olduğunuz konutu güvence altına almak için mutlaka konut sigortası yaptırmalısınız.

Konut Sigortası ile Güvence Sağlayın

İhtimalleri her zaman göz önünde bulundurmalı ve “Benim başıma gelmez.” bakış açısından uzaklaşmalısınız. Evinizi yangın, sel, hırsızlık vb onlarca farklı risk faktörüne karşı güvence altına almak için hemen konut sigortası başvuru formunu doldurarak, huzurlu bir hayat için ilk adımınızı atın.

Müşteri Yorumları