Evinizde Kendi Kendinize Yapabileceğiniz Küçük Ev Tadilatları

Evinize bakım yaptırmak istiyor ama yüksek maliyetler gözünüzü korkutuyorsa, kendi kendinize yapabileceğiniz ev tadilatı işleri için yazımıza göz atabilirsiniz. Evinizin duvarları ve çatısı biraz bakım istiyor olabilir, ama tadilat işlerini dışardan yaptırırsanız da bakım masrafları bütçenizi aşabilir. İşte tam bu noktada evinizde belirli malzemeler ve kendi emeğinizle yapabileceğiniz ev tadilatları neler olabilir yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Ev Tadilatı Önerileri

Evinizi Kendiniz Boyayın

Ev bakımı denildiğinde akla ilk gelen yeniliklerden biri boyadır. Kışın ısıdan etkilenen, bozulan, çatlayan duvarlar için bahar mevsimi boya demektir. Ev tadilatı planları içerisinde en sık başvurulan boya yapımı için dikkatli seçimler yapılmalıdır. Ev boyası için boya seçimi, renk seçimi, işçilik gibi noktalar bu aşamada önemlidir.

Boya seçimi yaparken iç mekan mı dış mekan mı olacağı, yüzeyin büyüklüğüne ve önceki duvar renginin koyuluğuna göre boya miktarı, temizliği ve nem gibi konulara dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz yeni boya rengi, öncekinden daha açık olacaksa astar malzemesi ve birkaç kat boya atmaya yetecek miktarda boya almanız gerekecektir.

Ayrıca boya sonrası oluşabilecek durumlar için fazladan boya almanızda da fayda var. Nem oranı yüksek bir yerdeyseniz neme dayanıksız olan saten boya yerine plastik boya tercih edebilirsiniz. Su bazlı silikon boyalar kolay temizlenme özelliği ile dikkat çekerken, temizlik ile uğraşmak istemiyorsanız kendi kendini temizleyen nano boyalardan kullanabilirsiniz.

Boya öncesi mobilyalarınıza zarar vermemek için duvardan uzaklaştırmalı ve üstlerine örtü sermelisiniz. Ayrıca duvarda asılı olan çerçeve, saat vb. aksesuarları da unutmayın. Ayrıca priz ve benzeri bağlantıları da sökmeniz gerekecek.

Peki boya nasıl yapılır, nereden boyamaya başlanmalı? Odayı boyarken tavandan başlayın ve sırasıyla duvar, kapı, pencere ve radyatörleri boyayın. Bir kısım kurumadan diğerine başlamayın. Kapı ve pencereler en fazla özeni göstermeniz gereken kısımlar. Bu kısımları özel bir fırça ile boyayın. Radyatörleri boyamaya en alttan başlayın. Radyatörlerin en alt kısmında bulunan eski boyayı zımpara ile kaldırdıktan sonra pas önleyici sürmeyi unutmayın. Yağlı boya zamanla rengini kaybettiği için su bazlı boya kullanmanız daha doğru olacaktır. Boyadan sonra radyatörleri birkaç gün çalıştırmamanız gerekir.

Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır?

Ev tadilatı önerilerinden duvar kağıdı kaplamak sandığınız kadar zor değil. Seçeceğiniz duvar kağıdını, biraz yardım alarak kendiniz kaplayabilirsiniz. Zımpara, macun veya alçı, boya, yapıştırıcı gibi malzemeleriniz hazır olsun. Eğer desenli bir duvar kağıdı kullanacaksanız ölçüyü fazla almanız iyi olacaktır. İşe duvarı temizlemekle başlayın. Daha sonra hasarlı yüzeyler için kazıyıcı kullanarak düzeltme yapın, gerekli durumlarda alçı kullanın.

Duvar çatlakları için dolgu malzemesi kullanın. Dolgu malzemesi kuruduğunda yüzeyi pürüzsüzleştirmek için zımparalayın. Duvar kağıdınızın arkasına yapıştırıcı sürüp kağıdın biraz yumuşamasını bekleyin. Daha sonra yardım alarak kağıdı duvara yapıştırmaya başlayın. Yanlış yapıştırsanız dahi duvar kağıdını kurumadan söküp tekrar yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma işlemi bittiğinde sert bir bezle duvar kağıdının üzerinden geçerek iyice yerleşmesini sağlayın. Böylece hava kabarcığı oluşumunu da engellemiş olacaksınız. Duvar kağıdı kuruyana kadar bu işlemi yapabilirsiniz.

Mutlaka Isı Yalıtımı Yapın

Bir sonraki kış için hazırlık yapmaya ısı yalıtımından başlayabilirsiniz. Ev tadilatı işleri içerisinde ilk etapta masraflı gelecek olan ısı yalıtımı, kış aylarında size tasarruf sağlayacaktır. Eğer binayı dışarıdan kaplama imkanınız yoksa evin dış duvarlarının iç kısımlarını kaplayarak da yalıtım yapabilirsiniz. Odalar arası duvarlar için ısı yalıtımı yapmayın. Evin yalnızca bir cephesine yalıtım yapmanız ısı köprüsü oluşturacağından, yalıtımın tüm cephelere yapılması gerekir.

Mavi köpük malzemesini, fayans yapıştırıcısı vasıtası ile (veya dübel ile) duvara uygulayın. Boşlukları kapama malzemesi ile kapatın. Daha sonra köpüklerin üzerini önce kaba alçı, sonra ince alçı ile kaplayın. Üzerini boyayıp zımparalayarak son işlemleri uygulayın. Alçı yerine levha da kullanabilirsiniz ancak levhaların arasında boşluk kalmaması gerekir.

Çatı Onarımı

Yağmur mevsimi bitmişken çatı tamiri vakti de geldi. Çatı tamirini ucuza getirmek için başvurabileceğiniz bir yol, kiremit altı yalıtım levhası. Eski kiremitlerinizin altına kaplatabileceğiniz yalıtım levhası ile hem ısı yalıtımı sağlayacaksınız, hem de kiremit değiştirme masrafından kurtulacaksınız.

Evinizde ufak ev tadilatı işlerini kendiniz yaparak masraflardan kısabilirsiniz. Aynı zamanda ev tadilatı işleri ile uğraşmayı seviyorsanız güzel bir aktivite de olabilir.

Evinizi Korumanın En Güzel Yolu: Konut Sigortası!

Evinize konut sigortasıyaptırarak sel su baskını, yangın ve hırsızlık gibi istenmeyen durumlara karşı güvenceye alabilirsiniz. Risklerin gerçekleşmesi durumunda yüksek maliyetlere katlanmak yerine, uygun fiyatlara konut sigortası yaptırarak bütçenizi de koruma altına alabilirsiniz.

Sigortam.net‘ten en uygun konut sigortası fiyatları için teklif alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken konut sigortası başvuru formunudoldurmak.

Müşteri Yorumları