Evi Su Basması Durumunda Konut Sigortasının Önemi

Evi su basması, birçok ev sahibi ya da kiracı için oldukça sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkartır. Bu sebeple evi su basması yaşandığı zaman çözümlerin neler olduğunu bilmenizde fayda var. Evde su baskını olursa ne yapmalıyız? Evi su basması tazmini için gerekli olan belgeler nelerdir? sorularının detaylarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Evi Su Basması Durumları İçin Konut Sigortası

Kış ayların sık sık yaşanan yağışlar, yaz aylarında ani bastıran yağmurlar evinize ve eşyalarınıza zarar verebilir. Bu durumda konut sigortası kapsamındaki su baskınlarında yapmanız gerekenleri öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Konut sigortası kapsamında yer alan sel ve su baskını, sigortalan binanın civarındaki nehir, çay, derece ve kanalların taşması, olağanüstü meydana gelen sel sonucu dışarıdan basan suların vereceği zararları güvence altına alır. Özellikle sık karşılaşılan evi yağmur suyu basması durumu, olumsuz ve zahmetli sonuçları ile konutunuzun güvence altında olma gerekliliğini daha da pekiştirir.

Bu güvencenin işlevini yerine getirmesi, hasar tespiti yapılabilmesi için sigorta sahiplerine bazı görevler düşmektedir.

Konut Sigortalı Evi Su Bastığında Yapılması Gerekenler

 • Konut poliçesinde su basma teminatına sahipseniz yapmanız gereken ilk şey, suyu kaynağından kesmek ve zararın büyümesine engel olmaktır.
 • Zararın büyümesine engel olmak ve gerekli tedbirleri almak sigorta sahiplerinin en büyük görevlerindendir.
 • Konut sigortalı kişi zarara engel olduktan sonra hasar ihbarını sigorta şirketine 5 iş günü içerisinde yapmalı,
 • Hasarın tespiti için ekpser talebinde bulunmalıdır.

Konut Sigortasında Su Baskını Tazmini için Gerekli Belgeler

Konut sigortasının zararı tazmin etmesi için eksper vasıtası ile aşağıdaki belgeleri sigorta şirketine ulaştırmalıdır;

 • Konut poliçenizin bir kopyası,
 • Hasarın gerçekleşme anı hakkında bilgi veren beyan,
 • Zarar oluşumunda üçüncü şahısların kusuru söz konusuysa, resmi makamlarca hazırlanmış tutanak,
 • Hasarın maddi boyutunu belirten beyan,
 • Hasarın onarılması için alınan teklif ve faturalar,
 • Binanın tapusu ve kira kontratı,
 • Zarar ait fotoğraflar,
 • Zararın niteliğine göre sigorta şirketlerinin talep ettiği evraklar.

Konut Sigortası’nın Gerekliliği

Bir ev sahibi olduğunuzda yapmanız gereken birçok iş, sorumluluğunuzda olan bir sürü şey vardır; tamiratlar, yeni eşyalar, düzenlemeler ve en önemlisi konut sigortası. Büyük masraflarla ve harcanan zamanlarla sahip olduğunuz evi ve eşyaları korumanın yolu; konut sigortası yaptırmaktan geçiyor.

Uygun sigorta primleri ile sahip olduğunuz konut sigortası sadece evinizi, eşyalarınızı korumaz aynı zaman sizi güvende hissettirir. Henüz konut sigortası yaptırmanın önemi yeterince anlaşılmamış olsa da yaşanan olumsuz tecrübeler bu sigorta çeşidinin önemini en açık şekilde ortaya koyuyor.

”Konut sigortası yaptırmak neden bu kadar önemli?” diyorsanız; ”Konut Sigortası Yaptırmanın Önemi” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eviniz veya eşyalarınız zarar gördüğünde karşılayabilecek maddi yeterliliğiniz yoksa konut sigortası imdadınıza yetişir ve oldukça makul fiyatlarla evinizi, eşyalarınızı korur. Konut sigortası teminatları, evinizi risklere karşı koruma altına alır.

Aklınıza gelmeyecek birçok riskin binanıza vereceği zararın karşılanması, konut sigortası priminden çok daha yüksek olacaktır. Konut sigortasına sahip olabilmek için ev sahibi olma mecburiyetiniz yok. Kiracı olmanız halinde sadece eşya teminatı alabilir, eşyalarınızı koruyabilirsiniz.

Konut sigortasıyla her sigorta şirketi farklı riskleri koruyor olsa da genel olarak; yangın, deprem, su baskını gibi durumlara karşı eşyalarınız teminat altına alınmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta iklim koşulları, güçlü fırtınalar, aşırı yağışlar, çıkabilecek yangınlar, depremler ve artan hırsızlıklara karşı tam güvence sağlayacak teminatlar arasından doğru teminatları seçmektir. Bu teminatlara sahip olmak hasarın karşılanması için yeterli değil, hasarın yaşanması durumunda sigorta sahiplerine de sorumluluklar düşüyor.

Konutunuzu Güvenceye Alın!

Konut sigortası ile konutuzun özelliklerine göre değişen sigorta primleriyle tüm evinizi hatta eşyalarınızı sigorta altına alabilirsiniz. Siz de hala konutunuzu sigortalatmadıysanız Sigortam.net’ten konut sigortası başvurusu yapın, uygun fiyatlarla evinizi ve bütçenizi koruyun.

Müşteri Yorumları