Araba Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Araba farı güvenli sürüşte büyük önem taşır. Özellikle geceleri ve kış aylarında yolu rahat görebilmek ve diğer sürücülerin sizi kolayca farketmesini sağlar. Ayrıca, arabanızın elektrik sistemlerinin de zarar görmemesi için far temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Farlar içerisindeki ampul ve güneş ışınlarının etkisiyle belli bir süre sonra kararır. Yol şartlarından ya da kazalardan dolayı da çizilir. Dolayısıyla işlevini de yerine tam olarak getiremez. Bu durumda mutlaka temizletilmeli, bu konu ihmal edilmemelidir.

Temizleme işlemi oto servislerine giderek uzmanlara yaptırılmalıdır. Farın daha geç kirlenmesi için belli aralıklarla içindeki ampulu değiştirmek gerekir. Farın arka kapağının sıkıca kapatıldığından emin olunmalıdır aksi durumda içeriye kir dolabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

 

Far Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Farın üst kapağı polikarbondan yani bir çeşit plastikten üretilir. Öncelikle üst kapakta yer alan contaların sökülerek kapak çıkarılır.
  • Özel parlatıcılar sayesinde far parlatılır ve silikonlar temizlenir.
  • Farın ambulünün takıldığı mercek de zamanla kararacağından belli kilometrelerden sonra değiştirilmesi gerekir. Aksi durumda temizleme yapılsa da net görüntü sağlanamaz. Çünkü ampulün ışığı bu kısımla temas edererek yansıma yapar.
  • Ambülün olduğu kısım nikel kaplamasından yapıldığı için dikkatli temizlenmesi gerekir. Yoksa bu kaplamalar kalkabilir. Dolayısıyla bu kısımlar özel ilaçlarla temizlenir.
  • Farınız sarardığında temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.
  • Maskeleme bandından faydalanarak araba farının etrafına yapıştırmanız gerekir ki temizleme işleminde aracınızın boyası zarar görmesin.
  • Camın yüzeyini yavaşça zımparalamaya başlayın ve bu işlemi cam pürüzsüz olana kadar devam etttirin. Sonrasında camı yıkayıp kurulayın.
  • İsteğe bağlı olarak bir sünger ile pastalama yapabilir ya da polisaj makinesiyle camı parlatabilirsiniz.
  • Yine sünger yardımıyla ya da polisaj makinesiyle cila uygulaması yapmalısınız. Bu noktada plastik cilası kullanmaya özen göstermelisiniz.

Far temizliği işlemiyle farın ilk haline en yakın haline ulaşırsınız. Far temizliğini ihmal etmemeli yoldaki herkes için güvenli sürüş sunmalısınız. Olası hasar durumunda mağdur durumda kalmamak için ise mutlaka kasko sigortası yaptırmalısınız. En uygun kasko fiyatlarınaSigortam.net’tenkasko hesaplama yaparak ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.

Müşteri Yorumları