Sonbaharın Kabusu Farenjite Dikkat! Neler Yapılmalı?

Sonbaharın kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı, güneşin sıcak yüzünü eskisine nazaran daha az gösterdiği şu günlerde istenmeyen misafirlerin başında muhakkak kış hastalıkları geliyor. Soğuyan havalarla beraber yeniden hayatımıza giren bu hastalıklar arasında gerek etkileri, gerekse de iyileşme sürecinin zahmetli olması nedeniyle farenjit, çoğu kişi için bir kabus niteliğinde. Peki yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık karşısında neler yapılabilir?

Farenjit Nedir?

Farenjit, boğaz iltihabına genel olarak verilen isimdir. Farenjitin en yaygın belirtileri; boğaz ağrısı, boğazda yanma hissi, yutkunma güçlüğü, seste yaşanan kısılma, kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz bölgesinde ortaya çıkan kabarcıklar ve beyaz renkli iltihaplı dokulardır. Hastalık genel olarak viral nedenlerle ortaya çıkmaktadır, %10’luk bir kısmı ise bakteriyel kökenlidir. Hastalığın etkileri birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolsa da, bakteri nedenli farenjit vakalarında hastalığın seyri daha ağır seyredebilir.

Yanlış İlaç Kullanımına Dikkat

Belirttiğimiz gibi farenjit, %90 oranında viral bir hastalık türüdür. Bu nedenle viral nedenli farenjit tedavilerinde antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramayacaktır. Antibiyotik kullanımı sadece hastalığın bakteri nedenli olduğunun tespit edildiği durumlarda etki göstermektedir. Bu nedenle doktor teşhisi konulmadan asla ilaç tedavisine başlamamanız gereklidir.

Farenjitin Ortaya Çıkmasının Nedenleri

Farenjit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut farenjit aniden gelişip, etkileri daha ağır bir hastalık olsa da iyileşme süreci daha kısadır. Kronik farenjitte ise etkiler daha hafif olsa da, iyileşme süreci daha uzundur. Kronik farenjit vakalarında genel olarak yüksek ateş ve kırgınlık, halsizlik gibi belirtilerden çok, sürekli öksürük, boğazda yanma ve boğaza birşey takılma hissi gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Kronik farenjit oluşumlarında enfeksiyonlar önemli bir rol oynasa da, yoğun hava kirliliği ve boğazın tahriş olması gibi sebepler hastalığın ortaya çıkmasındaki önemli etkenler arasındadır.

Enfeksiyon nedenli farenjit şikayetlerinde, yani akut farenjit oluşumunda ise soğuk havalarda sık sık hastalıklara neden olan virüsler etkendir. Özellikle kapalı alanlarda hastalığa maruz kalmış bir kişinin öksürük ya da hapşırma yoluyla havaya saçtığı virüs ya da bakterilere maruz kalmak veya bu virüs ve bakterilerin bulunduğu bir yüzeye temasta bulunmak farenjite yakalanmak için yeterli bir sebeptir. Akut farenjit şikayetlerinde hasta kişi iyileşme sürecinde gerekli önlemleri almayarak, boğazın tahriş olmasına neden olabilecek ( Çok sıcak ya da soğuk gıda tüketmek, sigara kullanımı, tozlu ortamlarda uzun süre bulunmak vs. ) aktivitelerde bulunması halinde hastalığın iyileşme süresi uzayacağı gibi kronik farenjit tehlikesi ile de karşı karşıya kalabilir.

Farenjitten Korunmak ve Hastalığı Kısa Sürede Atlatmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kapalı yerlerde uzun süre bulunmamaya gayret gösterin,
 • El temizliğine gereken önemi verin,
 • Sigara kullanımını bırakın, kullanmıyorsanız bile kullanılan ortamlarda bulunmayın,
 • Aşırı sıcak ya da soğuk, ekşi, baharatlı gıdaların tüketiminden uzak durun,
 • Reflü şikayetiniz bulunuyorsa mide asitinin oluşumunda etkili olabilecek kola, kahve, çay vb. yiyecek ve içecekler tüketmeyin.
 • Çok yüksek sesle konuşmayın.
   

Farenjite Neler İyi Gelir?

 • Çok soğuk ya da sıcak olmaması kaydıyla sıvı tüketimini arttırın. Öğünlerinizde çorba gibi yemeklere yer verin.
 • Antiseptik özelliği nedeniyle günde 2 – 3 fincan adaçayı iyileşme sürecinde önemli katkı sağlayacaktır.
 • Tedaviye doğrudan bir etkisi olmasa da kısa süreli rahatlatma hissi nedeniyle boğaz pastili kullanabilirsiniz.
   

Özel Sağlık Sigortası ile Sağlığınızı Güvenceye Alın

Soğuk havalarda artış gösteren hastalıklar karşısında doğru teşhis ve kaliteli bir tedavi hastalık belirtilerinin daha fazla artmaması ve kısa sürede iyileşme sağlanması adına büyük önem taşıyor. Bu nedenle özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanarak hem kendinizin, hem de sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almanın tam da zamanı.

Çok geç kalmadan siz de 3 milyonun üzerindeki mutlu müşterimiz gibi özel sağlık sigortası fiyatları için online olarak veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak teklif alın, uzman sigorta danışmanlarımız ihtiyacınız olan en avantajlı poliçeye “en iyi fiyat garantisi“ ile kolayca sahip olmanızı sağlasın.

Müşteri Yorumları