Freni Patlayan Otomobil Nasıl Durdurulur?

Fren patladı ve otomobiliniz hızla gidiyor. Ne yapmalısınız? İşte size basit öneriler!

Kasko sigortası ve trafik sigortası ile kaza sonrası kayıpları sigortaya almış olsanız da fren patlaması, direksiyon hakimiyetini kaybetme gibi durumlara hazırlıklı olmak önemli.

Öncelikle panik yapmadan ayağınızı gazdan çekmeli, dikkatinizi en yüksek düzeye çıkarmalısınız. Yola dikkatlice bakın ve kontrolü kaybetmemeye özen gösterin.Önünüzü ve arkanızı inceleyin, herhangi bir kazaya sebep olmamak için araçlardan uzak durmaya çalışın.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Diğer sürücülere dörtlükleri yakarak sinyal vermeye çalışın. Bir sorun olduğunu belli etmeniz sizden uzak durmalarını sağlayacaktır. Arabayı taşlı ve toprak bir yere sürerek hız oranını düşürebilirsiniz. 
Etraftaki bitkilerden faydalanabilirsiniz, böylece araç onların üzerinden geçerken yavaşlar ancak; asla ağaca çarpıp durmaya çalışmayın. 

Çarpacağınız küçük bir ağaç bile büyük tehlikeler doğurabilir ,çarpmamak için güvenli bir alan seçin. Hızı azalınca kenara çekebileceğiniz bir yere bakın. Aracı nereye çekeceğiniz de önemli bir ayrıntıdır, eğer otobandaysanız gelen araç hızla çarpabilir. Aracınızı durdurmaya çalışmak kadar güvenli bir yerde durmak da önemli.

Frene bastığınızda fren hortumlarında sızıntı varsa fren pedalı yavaşça aşağı iner. Bu gibi arızalarda fren hortumlarında küçük delikler olur. Frene bastınız ancak durmuyor ise; frenin sonuna kadar basmaya devam edin, böylece fren merkezinde basınç oluşacaktır, bu aracı durdurmaya yardımcı olur. Eğer fren hidroliği bıçakla kesildiyse o zaman siz frene basar basmaz aşağı iner ve hiçbir şekilde işe yaramaz. Araç gitmeye devam ediyorsa arka arkaya seri bir şekilde vites küçültmeye çalışın. Sırayla dörde, üçe , ikiye ve bire vites geçirin. 

Vites değiştirirken ayağınızı debriyajdan kaldırın aksi halde; motor kompresyonu devreye girmez. Fitesi küçültme süreleri kısa olmalı ancak birden beşe inilmemeli. Yavaş yavaş gerçekleştirmek çok önemli, aksi durumda savrulabilirsiniz. Şimdi dörtlüleri yakın ve dikkatlice emniyet şeridinde durun.

Tüm önlemlere rağmen kaza yapmanız kaçınılmaz olabilir bu yüzden, kasko sigortası yaptırmayı ya da kasko yenileme yapmayı unutmayın. Sigorta sorgulama ile araç kasko fiyatları seçenekleri hakkında bilgi alın.

Sigortam.net üzerinden kasko şirketleri tarafından verilen teklifleri görün ve size en uygun sigortayı %45 fiyat avantajı ile seçin.

Müşteri Yorumları