Geçerli Olan Zorunlu Trafik Sigortam Varsa Yeni Bir Poliçe Düzenlenir mi?

Zorunlu trafik sigortası, kişileri korumak amaçlı değil araçları korumak için yapılır. Yani yapılış amacı sadece araçlar içindir, kişisel olarak kullanılmazlar.

Tek bir araca yapılan trafik sigortasının ikinci kez yaptırılmasının bir anlamı, avantajı yoktur. Araç kazaya karıştıysa ortada bir kaza ve kazaya sebep olan bir araç vardır.

Hazine Müsteşarlığı her yıl yeniden teminatlar ve bu kapsamda uygulanacak limitleri açıklarken; araç, kaza ve kişi başına olan tutarları da belirler. Bu kriterler baz alınırken, sigorta şirketlerinin ikinci bir ödeme yapması söz konusudu değildir ki birden fazla zorunlu trafik sigortası poliçesine bir şekilde sahip olsanız bile; hasar yaşanması durumunda ve ödeme sırası geldiğinde ortaya çıkacak ve sadece tek bir hasar ödemesi yapılacak. 2.kez ödediğiniz poliçeniz boşa gidecektir. Gereksiz yere birden fazla prim ödemiş olmanız, mükerrer poliçe hükmünde değerlendirilir.

Bütün sigorta çeşitleri için geçerli olduğu gibi trafik sigortası da iyi niyet esasına dayalıdır. Buna bağlı olarak tazminat talebinde sigorta şirketlerinin ilk bakacağı verdiği güvenceler ve aldığı risklerin sigorta sahibi tarafından kullanıp kullanılmadığıdır. Sigorta şirketleri iyi niyetlerinin suitsimalinin söz konusu olduğunu hisseder ve kanıtlarlarsa ödeme yapmayacaklardır.

Bir araç için birden çok zorunlu trafik sigortası yaptırmanın bir manası yoktur ama bir kişinin birden fazla aracı varsa, birden fazla da zorunlu trafik sigortası yaptırmanın bir zararı yoktur. Tam tersi karayolları trafik yasası hükümleri gereğince zorunlu mali sorumluluk sigortaları her araç için yapılması gereken bir araç sigortasıdır. Aynı kişi üzerinde bulunan her araç için ayrı ayrı zorunlu trafik sigortası elbette yaptırılacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme Gecikmesi

Trafik sigortanızı aynı araç için iki kere yaptırmanızın size bir yararı yoktur ancak; trafik sigortası poliçenizin günü dolduysa ve siz yenilemediyseniz zararları hem sizin hem aracınız için büyük olacak, trafik sigortası gecikme cezaları ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda; aracınız trafikten men edilir ve maddi yaptırımlar uygulanır. Yenilemeyi geciktirdiğiniz her an bütçenize yüklenecek yük de artacaktır. Yenileme gecikmesinde tek bahane; poliçe dolum sürenizin hafta sonuna gelmesidir.

Siz de yeni araç sahiplerindenseniz ve aracınızı yeni kayıt yaptırdıysanız hemen zorunlu trafik sigortanızı, eğer trafik sigortanızın zamanı dolmak üzereyse ise sigorta poliçe yenilemenizi yaptırın. Cezai yaptırımlara engel olurken, trafik güvenliğine de katkı sağlayın.

Zorunlu trafik sigortasına en iyi nerden sahip olacağınızı düşünüyorsanız Sigortam.net’e gelin farklı sigorta şirketlerini değerlendirin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları