444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gelecek 10 Yılda Bireysel Sigortalılık Artacak

17 Ocak 2013
Milliyet
 
Türkiye ekonomisinin büyümesiyle birlikte sigorta bilincinin de geliştiğini belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, bu yüzden gelecek 10 yılda bireylerin daha fazla sigortalanma ihtiyacı duyacağını söyledi.
 
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, ülkemizde sigorta sektörünün, düşük sigortalılık oranlarının da etkisiyle güçlü bir büyüme potansiyelini içinde barındırdığını söyledi. Bunun değerlendirilmesi sayesinde, bireysel düzeydeki zenginleşme ve sigortalılık bilincinin artmasıyla birlikte tüm branşlarda büyüme trendinin devam edeceğini öngördü.
 
Kurumsal firmaların kendilerini çeşitli risklere karşı koruma altına almak amacıyla kâr kaybı, ürün mali mesuliyet sigortası gibi teminatlara daha çok yöneleceklerini düşündüğünü belirten Ülken sözlerini şöyle sürdürdü: ?Önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük sektörel büyüme, bireysel ağırlıklı olmak üzere yangın, sorumluluk ve diğer kaza alanlarında olacaktır. Konut ediniminin uzun vadeli mortgage kredileri üzerinden gerçekleşmesiyle beraber bireysel konutlarda artış olacaktır. Öte yandan, kredi olanaklarının küçük ölçekli mikro işletmelerce kullanımının artması, bu firmalardan gelecek kredi bağlantılı sigorta taleplerini de yükseltecektir.?
 
Anadolu Sigorta olarak 2013 yılında kasko, sağlık ve yangın sigortaları gibi branşlara verdikleri önemi devam ettirmeyi planladıklarını aktaran Genel Müdür Ülken, başta mesleki ve bireysel sorumluluklar olmak üzere KOBİ?lere yönelik paket ürünlerde, konut paket, nakliyat ve sorumluluk sigortaları branşlarında da büyümeyi amaçladıklarını söyledi.
 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

 
Anadolu Sigorta?nın yakın zamanda, müşteri segmentasyon çalışması adını verdiği yeni bir hizmeti başlattığını da vurgulayan Ülken sözlerini şöyle sürdürdü:
 
?Müşterilerimizi kendi içinde daha fazla kategoriye ayırarak detaylı bir segmentasyon oluşturduk. Bu gruplandırmalarda; meslek, çalışan sayısı, sabit varlık, faaliyet sektörü gibi çeşitli kriterleri de sürece dâhil ettik. Bu kategorilendirmeleri yapmamızın amacı, ortak özelliğe sahip müşterilerimize hitap edecek yeni ürünlerle hizmetleri geliştirebilmek ve kendilerine sunmak. Acentelerimiz açısından bakarsak uygulamamız; sigortalıların daha iyi tanınması ve ihtiyaçlarına göre önceliklendirme yapılabilmesi açısından faydalı olacaktır.
 
Klasik çapraz satış uygulamasından farklı olarak bu yöntemle sigortalılarımıza ait bilgiler daha iyi yorumlandığından daha sağlıklı sonuçlar verdiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda müşteri segmentasyon uygulamasını geleceğe doğru atılmış ve müşteri memnuniyeti sağlamaya yönelik çok önemli bir adım olarak görmekteyim.?

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.