Geri Dönüşüm Mümkün mü ?

Günlük hayatımızda kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün doğal kaynaklardan üretilmektedir. Çoğunluğu petrol türevi olan bu ürünlerin büyük bir kısmını ise demir, alüminyum ve benzeri metaller ile orman endüstrisinden elde edilen kağıt ve türevleri oluşturmaktadır. Yeniden değerlendirme olanağı olan bu ürünlerin birçoğunu, kullanım ömrü tamamlandığında tekrar ham madde olarak geri dönüştürmek mümkün olmaktadır. 7 milyardan fazla insanın yaşadığı dünya üzerinde bu doğal kaynakların verimli kullanımı ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakılması açısından geri dönüşüm hayati önem taşımaktadır.
 
Günlük hayatımızda bazen farkına varmadan geri dönüşüme katkı sağlasak da, kullanım dışı kalan ürünlerin ve çöplerin bilinçli olarak imalat sanayine geri kazandırılması önemlidir. 
 
Birçok gelişmiş ülkede doğal kaynakların israfını önlemek amacı ile yönetmelikler oluşturulmuş, insanlar bu konuda eğitilmiş ve bu geri dönüşüm mekanizmasının oluşturulması için birçok yöntem geliştirilmiştir. Kalkınma sürecinde olan Türkiye gibi ülkelerde ise bu geri dönüşüm daha geleneksel ve basit şartlar altında tam anlamı ile endüstriyel bir geri dönüşümü ifade edemeyecek ölçüde devam etmektedir. 
 

Sağlıklı Bir Geri Dönüşüm için Neler Yapılabilir?

 
Geri dönüşümde amaç; kaynakların gereksiz kullanılmasına engel olmak ve atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılması olarak düşünülmelidir.
 
Sağlıklı bir geri dönüşüm sisteminde ilk basamak, bu malzemelerin kaynağında yani kullanıldığı ortamda ayrılması ile gerçekleşmektedir. Yani evimizde, ofisimizde başlayan geri dönüşüm süreci mahalli idarelerin ve özel kurumların desteği ile ve en son geri dönüştürme sanayi ile devam etmektedir. Evimiz veya ofisimizde başlayan bu geri dönüşüm, geri dönüştürülecek malzemenin diğer evsel atıklarla karışmasını önlemek ile mümkün olmaktadır. Geri dönüşüm sürecinde yaşanan en büyük sorun evsel atıkların ve çöplerin ayıklanma işlemidir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk, cam, elektronik atıklar gibi maddelerin geri dönüşümü ve tekrar kullanılması, doğal kaynakların tükenmesini önlemektedir. Bu durum; ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltmakta ve kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Örneğin kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması, hava kirliliğini %80, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltmakta ve bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir. 
 
Diğer taraftan geri dönüşümün amaçlarından biri de yok edilecek katı atık miktarlarının azaltılması nedeni ile çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesidir. Özellikle katı atıkları düzenli bir şekilde yok edebilmek için yeterli alan bulunmayan ülkeler için katı atık miktarının ve hacminin azalması büyük bir avantajdır.
 

Evimizde Geri Dönüşüme Nasıl Katkı Sağlarız?

 

1) Kağıt, cam ve plastikler
 
Evimizde ve ofisimizde en çok kullandığımız ve geri dönüşüm uygulanacak ürünlerin başında kağıt, plastik ve cam gelmektedir. Bu ürünlerin hepsi çok miktarda kullanılan ve geri dönüşümü ile doğayı en çok koruyabileceğimiz ürünlerdir. Bu ürünlerin geri dönüşümünün sağlanmasında en kolay yol evimiz ve ofisimizde bu çöpleri ayrı kutularda biriktirmemiz ve asla evsel organik atıklar ile karıştırmamamızdır. Daha sonra bunları bazı mahalli idarelerin belirli günlerde toplamasına veya bazı özel kurumların bunları ücretli veya ücretsiz toplamasına yardımcı olarak geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmak mümkün olmaktadır.
 
2) Bitkisel sıvı yağlar
 
Evimizde oluşan en büyük ve doğaya en çok zararı olan diğer bir atık ise bitkisel sıvı yağlardır. Lavaboya döküp kanalizasyona gönderdiğimiz kullanılmış bitkisel sıvı yağların 1 litresi, 1000 ton içme suyunu kirletmektedir. Ülkemizde yılda 1,5 milyon ton sıvı yağ kullanıldığı ve 350 bin ton sıvı yağ atığı oluştuğu düşünüldüğünde lavaboya döktüğümüz her sıvı yağın yüksek oranlarda çevre kirliliği artışına sebep olduğu görülmektedir. 
 
Sıvı yağların geri dönüşümü; bio dizel yakıt üretimi, sabun üretimi veya enerji üretimi ile sağlanabilmektedir. Bunun için evimizde mutfakta kullandığımız bitkisel sıvı yağları düzenli olarak ağzı kapalı bir şişede biriktirip saklamamız ve bu yağları toplayan firmalarla irtibata geçip evimizden bu yağları aldırmamız gerekmektedir. Bu firmalar kullanılmış ürünleri toplayıp Çevre Bakanlığı’ndan lisanslı geri dönüşüm ünitelerinde işleyip tekrar kullanıma kazandırmaktadırlar. 
 
3) Biyolojik evsel atıklar
 
Kolayca geri dönüşümünü yapacağımız diğer atıklar ise evimizde oluşan yemek artıkları, meyve ve sebze atıklarıdır. Bu atıkları kendimiz dönüştürüp evinizin bahçesinde toprağı zenginleştirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için atıkları bahçede açacağınız bir çukura atıp üstünü örtebilirsiniz. Birkaç ay sonra toprakta çürüyen bu evsel atıklar bahçeniz ve saksılarınızdaki bitkiler için besleyici değeri yüksek olan bir toprağa dönüşecektir. 
 
4) Piller ve elektronik atıklar
 
Çevre kirliliğine neden olan önemli atıklardan biri de pillerdir. İçerdikleri kimyasal maddeler çöp toplama alanlarında toprağa ve yer altı sularına sızarak canlıların sağlığını tehdit etmektedir. Biten pilleri özel pil toplama kutularına atarak bunların da geri dönüşmesini sağlayabiliriz.
 
Elektronik cihazların yapımlarında kullanılan pek çok maddenin geri dönüştürülmesi mümkündür. E-atık işleme firmaları bu atıkları toplamakta, içerdikleri plastik, metal parçaları ve iletim elemanlarını ayrıştırarak geri dönüştürmekte ve hammadde olarak sanayiye vermektedir.
 
Ülkemizde geri dönüşüme tabi tutulabilecek evimizde ve ofisimizde oluşturduğumuz atıklar %60 civarındadır. Bu oran diğer gelişmiş ülkelere kıyaslandığında oldukça yüksektir. Bunun sebebi bizlerin hala bir geri dönüşüm kültüründen yoksun oluşumuz ve bu durumu önemsememizden kaynaklanmaktadır. Örneğin; haftalık pazar alışverişinde veya marketlerde her ürün için ayrı bir plastik torba yerine yanımızda götürdüğümüz bez torbaları kullanmamız dahi daha az plastik kullanımını sağlayacak ve daha çevreci bir yaşam sunacaktır. 
 
Çevreye duyarlı bi hayat sürmemiz ve geri dönüşüme katkıda bulunmamız kendimizin olduğu kadar doğadaki diğer canlıların da yaşam koşullarını iyileştirecektir. 
 
Geri dönüşüm ile çevremizi koruma altına alırken sigorta yaptırarak da kendinizi güvence altına almayı ihmal etmeyin. İhtiyacınız olan en uygun fiyatlı sigortaya Sigortam.net internet adresinden veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL