Google Sürücüsüz Akıllı Otomobili İçin Şirket Kurdu

2011 yılından bu yana insansız otomobil çalışmalarını sürdüren Google ile ilgili son derece dikkat çeken belgeler ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Google, otomobil projeleri için Google Auto şirketini kurdu.

Google’un insansız otomobili bilindiği üzere aylardır ABD yollarında test çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce birçok otomobil üreticisiyle ortaklık görüşmeleri yaptığı iddia edilen Google’un yeni kurduğu şirketle ilgili ortaya atılan iddialar ise oldukça dikkat çekici. İddiaya göre Google’un kurduğu alt şirketle, kaza veya diğer beklenmedik durumlar karşısında ortaya çıkabilecek tazminat ve diğer hukuki problemlerin direkt Google ile ilişkilendirilmesi yerine Google Auto ile ilişkilendirilmesini istiyor.

Google Otomotiv Devleri İle Görüşüyor

Google’ın otomotiv alanındaki sorumlusu Chris Urmson ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, öncelikli düşüncelerinin sıfırdan bir araç üretmek yerine kendi teknolojilerinin, mevcut modellerle entegreli hale getirmek olduğunu belirterek, bu zamana kadar özellikle ABD pazarına hakim olan General Motors, Ford, Toyota, Daimler ve Volkswagen gibi şirketlerle görüşme halinde olduklarını söyledi. Urmson’un bu açıklamalarına rağmen şimdiye kadar Google’un hiçbir otomotiv şirketi ile resmi olarak bir anlaşması bulunmuyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Google’un Sürücüsüz Aracından 23 Adet Üretildi

The Guardian’un haberine göre Google’ın test sürüşünde bulunan insansız sürücü teknolojili ve elektrik motorlu küçük aracından şimdiye kadar toplamda 23 adet üretildi. Arkadan çekişli ve 20 – 30 kw motor gücüne sahip araç, saatte 30 km yol yapabiliyor. ABD’de California eyaletinde test sürüşü gerçekleşen araca beklenmedik durumlar karşısında müdahale etmesi içinse bir şöför eşlik ediyor. Ancak hareket esnasında şöför araca hiçbir müdahalede bulunmadan sadece gözlem yapıyor. Araç gözlemci sürücünün yanında aynı zamanda 2 kişi yolcu taşıyabiliyor.

Kazalardaki İnsan Faktörü

Her yıl dünya üzerinde 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan trafik kazalarının büyük çoğunluğunda insan faktörü ön plana çıkıyor. Google geliştirdiği sürücüsüz araba teknolojisi ile bu kazaları en az düzeye indirmeyi hedefliyor.

Uzmanların açıklamalarına göre ise sürücüsüz arabaların hayatımıza giriş tarihi çok uzak değil. IHS Automotive Analisti Egil Juliussen ise sürücüsüz araçlarla ilgili yaptığı değerlendirmede araba piyasasında bu türdeki araçlara olan talebin önümüzdeki  yıllarda büyük bir artış göstereceğini belirtirken, 2035 yılına kadar Dünya üzerindeki araçların 12 milyonuna yakının, 2050 yılında ise tüm araçların sürücüsüz olacağını düşündüğünü söyledi. 

 

Müşteri Yorumları