Grip ve Zatürre Kalp Krizi Riskini 5 Kat Arttırıyor!

Sağlık sorunlarının en çok baş gösterdiği, hastanelerin dolup taştığı, enfeksiyonların hızla yayıldığı kış mevsimi geldi çattı. Soğuk havaların getirdiği enfeksiyonlar, özellikle kapalı alanlarda hızla yayılıyor.

Kış hastalıkları, kronik hastalıkları olan ve vücut direnci zayıf olan kişilerde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Kış hastalıkları denildiğinde akla daha çok grip ve soğuk algınlığı geliyor ama uzmanlar grip deyip geçilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Kış hastalıkları ve önemleriyle ilgili detaylı bilgi için; ”Kış Hastalıklarına Dikkat!” ve ”Kış Hastalıklarına Karşı Sağlıklı Beslenme Önerileri” başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Acıbadem Fulya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, bu enfeksiyonların kalp krizi riskini 5 kat arttırdığını belirtti ve şu açıklamalarda bulundu: ‘’Soğuk havalar bağışıklık sistemini zorlayabilmekte, kış mevsiminde grip ve zattureden kaynaklı bakterilerin hızla yayılmasıyla enfeksiyonlar sıklaşmaktadır. Bu dönemlerde kalp krizi geçirme oranları ve krize bağlı ölümlerin arttığı istatiksel bir gerçektir.’’

‘‘Kalp Sağlığını Korumanın Yolları” başlıklı yazımızdan kalbinizin sağlığı için yapabileceklerinizi öğrenebilirsiniz.

Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerektiğini belirten Dr. Zor; kış soğuğunun dolaşım sistemini olumsuz etkilediğini ve oksijen gereksinimini arttırdığını sözlerine eklerken kalp hastalarının daha dikkatli olması gerektiğini, grip gibi zatürrenin de kalp dolaşım sisteminde ciddi bir yük oluşturduğunun üzerinde durdu.

Grip ve Zatürre Aşısını İhmal Etmeyin!

Grip ve zatürre sadece kalp hastalıkları için bir risk unsuru değil; akciğer, diyabet, böbrek yetersizliği gibi problemler yaşayan hastalar da bu hastalıklardan ciddi boyutta etkileniyor.

Dr.Zor, bu noktada grip ve zatürre aşılarının önemine dikkat çekiyor. Zatürre aşısı için belirli bir zaman dilimi yok, kişiler zatürre aşısını herhangi bir mevsimde yaptırabiliyor. Grip mevsimi ekim-mayıs ayları arasında yaşandığı için bu zaman diliminde yapılabilir. Grip aşısının koruyucu etkisinin iki haftayı bulabileceğini belirten Dr.Zor, grip aşısının yan etkisinin hafif kırıklık ve kırgınlık olduğunu söylüyor.

Zatürre aşısının ise alerjik reaksiyonlar dışında ciddi bir yan etkisi bulunmadığını belirten Dr. Zor, grip ve zatürre aşısının toplum sağlığı açısından faydalı olacağını, aşı uygulamasına karşı çıkmanın gerçekçi bir altyapısı olmadığını da sözlerine ekliyor.

Peki, grip ve zatürre aşısını özellikle kimler yaptırmalı? Bu sorunun cevabını ise Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nermin Etiz, cevaplandırıyor.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

 • Kronik hastalık problemi yaşayanlar (akciğer, kalp, böbrek hastalıkları)
 • 50 yaş ve üzerindeki kişiler,
 • Sağlık ve huzur evi çalışanları,
 • 14. haftasında olan hamileler,
 • Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, (kanser,AIDS, organ nakli hastaları)
 • Uzun süre aspirin kullanması gereken çocuklar ve gençler,

Kimler Zatürre Aşısı Yaptırmalı?

 • 65 yaş ve üzeri kişiler,
 • Kronik akciğer hastaları,
 • Kronik kalp yetmezliği olan kişiler,
 • Diyabet hastaları,
 • Böbrek yetmezliği olanlar,
 • Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler (kanser,AIDS, organ nakli hastaları)

Corono Virüsü Nedir, Semptomları Nelerdir öğrenmek için tıklayın.

Her yıl yapılması gereken aşılar, bütçenize ekstra bir masraf oluşturacaktır. Gerek kış hastalıklarınızı gerekse kronik sağlık problemlerinizi güvence altına almanız için özel sağlık sigortası yaptırmanızı öneririz. Bütçenizi aşacağınızı düşünüyorsanız, Sigortam.net’in en iyi fiyat garantisini değerlendirebilir, en uygun özel sağlık sigortasıyla kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları