444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Genel Sağlık Sigortası (GSS) İçin Son Gün 30 Eylül

28 Eylül 2015

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin belirlenmesi ve biriken borç tutarının yeniden yapılandırılması için gerekli olan gelir testi beyanı için son gün 30 Eylül 2015. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamış olan kişilerin prim ücretlendirmeleri en üst seviyeden yapılacak. Türkiye’de sosyal güvenliğin en önemli aşamalarından biri haline gelen sigorta türü GSS ile ülkedeki tüm vatandaşların sağlık hizmetlerini sorunsuzca alabilmesi hedefleniyor.

Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
İhtiyacınız olan sigorta branşını seçin, en iyi fiyata 3 dakikada ulaşın!

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişileri ve özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşları ilgilendiren GSS’de kritik sürece girildi. Yıllardır yürürlükte olmasına rağmen çok az kişinin bilgisinin olduğu GSS’de, kişi başı binlerce lirayı bulan borçların yeniden yapılandırılması için gerekli olan gelir testi başvurusu 30 Eylül’de sona eriyor.

30 Eylül Son Gün

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, GSS kapsamında olan fakat, gelir testi yaptırmayan kişilerin yüksek meblağlarla karşı karşıya olduklarını, bu meblağların silinmesi ya da yeniden yapılandırılması içinse 30 Eylül’e kadar mutlaka gelir testi yaptırılması gerektiğini söyledi.

Gelir Testi Nerede Yapılacak?

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların bulundukları yerdeki kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurmaları gerektiğini belirten Bayraktar, buralarda yapılacak olan gelir testi sonrasında hane içindeki kişi başı gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olması (424.5 TL) halinde, kişilerin borçlarının silineceğini, borcu silinen kişilerin ise sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceğini ifade etti.

GSS Borcu Nasıl Ödenecek?

Gelirin 425.5 TL’nin üzerinde olması halinde kademelere göre aylık bir prim ücreti belirleneceğinin altını çizen Bayraktar, daha önceden birikmiş olan borç tutarlarının ise 2 Kasım’a kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne mürcaatta bulunulduğu takidirde yeniden yapılandırılacağını, dilendiği takdirde ise taksitlendirilmeye gidilebileceğini belirtti. Bayraktar, yapılandırma sonrasında borcunu ödemek isteyen kişilerden sadece ana para tutarının tahsil edeceğini söylerken, taksitlendirme alternatifini kullanmak isteyen kişilerin ise borçlarını 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeyebileceklerini duyurdu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sigorta türü, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili borç ve ödeme bilgilerinizi turkiye.gov.tr adresinden sigorta sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sağlığınız için SGK'nın yeterli olmadığını düşünüyorsanız ise tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerini daha kaliteli ve daha avantajlı fiyatlarla alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası için en iyi fiyat garantisi ile teklif alamk ve sigorta sorgulama yapmak için hemen Sigortam.net'i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayın.


Okumaya Devam Edin

Genel Sağlık Sigortası'nda Şok Gelişme!

25 Ağustos 2010 Çarşamba
Ekim 2008′de yürürlüğe giren ancak yeterli alt yapısı olmadığı için iki yıl ötelenen, 1 Ekim 2010′da başlayacak zorunlu Genel Sağlık Sigortası bu kez de  2012′ye ertelendi.

Genel Sağlık Sigortası - GSS

08 Mart 2011 Salı
Genel Sağlık Sigortası herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlar.

Genel Sağlık Sigortası Sisteminde Değişiklikler

18 Kasım 2013 Pazartesi

Özel hastane fark ücretlerinin %200’e çıkmasının ardından şimdi de GSS kapsamının daraltılması gündemde.