Güvenilir Sigorta için İpuçları

Online sigortacılık, sigortacılık işlemlerinin kısa sürede yapılması ve pek çok sigorta şirketine ulaşılabilmesi gibi avantajları getirse de bir takım risklerin önünü açtı.

Sigorta alımlarındaki amaç elbette riskleri kontrol altında tutarak güvence sağlamak ancak yanlış bir şirketten alınan sigorta ürünleri bütçenizi riske atabilir. Sigortalar, kişilerin geleceğe güvenle bakmalarını, hem kendilerinin ve sevdiklerinin hayatlarını hem de mal varlıklarını korumalarını sağlar.

Sigorta yaptırma aşamasında aklımızı sıklıkla kurcalayan soru “Güvenilir sigorta mı?” sorusudur. Neticede sigortalar ve sigorta şirketleri insanların maddi manevi mal varlıklarını korumak için vardır, güvenli olmalıdır. 

Peki, güvenli sigorta nedir, güvenilir bir sigorta şirketi nasıl anlaşılır ve sigorta alımlarında dikkat edilmesi gerekenler neler… Sigorta alımlarınızda size yardımcı olacak, güvenilir sigorta şirketleriyle iş birliği içinde olmanızı kolaylaştıracak maddeleri sizin için derledik.

    

Sigorta Güvensini Hissetmek için Dikkat Edilecekler

Doğru bilgilendiren sigorta şirketi

Sigorta şirketleri, sigortanıza dair soru işaretlerinizi giderecek, ilgili sigorta türünün kapsamı ile ilgili detaylar konusunda sizi bilgilendirecek sigorta danışmanları görevlendirmelidir.

Belli bir sigorta primi karşılığında alınan ve genellikle kişilere1 yıl boyunca güvence veren sigortaların net bir şekilde anlaşılmış olması gerekir.

Sigorta kapsamı, sigortanızın vadesi ve sigorta fiyatları gibi sigortanızın genel konular yanında hasar anında kullanabileceğiniz hizmetlere dair bilgiler de size şeffaf olarak sunulmalıdır. Böylece hem sigortanızın ne kadar güvence verdiğini anlamış olur, hem de kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Sigorta poliçenizin ayrıntıları

Sigorta poliçeleri, sigorta şirketi ile yaptığınız anlaşmaların tamamını içeren, sigortanın taraflarının sorumluluklarının yer aldığı sözleşmelerdir. Sigorta şirketinin gözünden kaçabilen ayrıntılar olabilir, sigortanın sağladığı güvence kişiler için hayatidir. Bu nedenle poliçenizde yer alan noktaları muhakkak sorgulamalısınız.

Sigorta genel ve özel şartları

Sigorta şartları, genel ve özel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Her sigorta türünün kendi için standart olan genel şartlarıyla beraber, sigortalının yaşam standartlarına veya yaşam tarzına göre de özel şartlar belirlenmek istenebilir. Hem genel hem de özel şartların eksiksiz okunması, anlaşılması ve anlaşılmayan noktaların netleştirilmesi gerekir.

Sigorta kapsamı iyi belirlenmeli

Sigortanızın kapsamı şirketten şirkete değişebilen özelliklere sahiptir. Sonradan mağdur olmamak adına sigortanızın geçerlilik süresi ve alanından emin olmalısınız. Size sunulan sigortalar arasında muafiyetli sigortalar da olabilir. Muafiyetli sigortalar, riskin bir kısmını sigortalıların üstlendiği sigortalardır. Eğer tercih ettiğiniz ürün muafiyetliyse, hasarın ne kadarlık kısmını ödeyeceğiniz gibi bilgileri önceden öğrenmelisiniz. 

Sigorta primleri zamanında ödenmeli

Sigorta sahibi olmak isteyen bireyler sigorta şirketlerine belirli bir prim ödemekle yükümlüdürler. Özellikle ilk primin ödenmesi kritiktir. Anlaşmaya varmış olsanız dahi ilk taksidi ödemediğiniz taktirde sigortalı sayılmazsınız. Sigortanızın yıl boyunca güvence sağlaması için sigorta ödemelerini zamanında yapmaya özen göstermelisiniz.

Sigorta güvencesini gerçekten hissedebilmek, güvenilir isimlerle çalışmak uzmanlık ve zaman ister. Aradığınız sigorta fiyatları ve sigorta güvencesi için Sigortam.net’e gelerek sigorta sorgulama yapabilir, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Unutmayın, hem ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigortayı bulmanızda, hem de hasar yaşadığınızda Sigortam.net

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL