Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!

Ülkemizde sıkça yaşanan trafik kazalarının en büyük sebebi ne yazık ki bilinçsizlik. Dikkatsiz ve trafikle ilgili bilgisi yeterli olmayan sürücülerin her geçen gün artması kazaları kaçınılmaz kılıyor.

Sadece ehliyet almak trafikte profesyonel şekilde araç kullanmanız için yeterli değil. Belli başlı kurallara uyarak hem kendinizi hem de karşınızdaki sürücüyü risklere karşı koruyabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız güvenli sürüş tekniklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Güvenli Sürüş Teknikleri

Kendinizi İyi Hissettiğinizden Emin Olun

Yola çıkmadan önce ruhen ve bedensel olarak yorgun olmadığınızdan emin olun. Uykunuzu iyi alın, dinlenin, kafanızı boşaltın ve dikkatinizi sadece yola verecek şekilde yola çıkın.

Kasko ve Trafik Sigortanızı Yaptırın

Trafiğe çıkmadan önce sizin ve karşınızdaki sürücülerin güvenliği için mutlaka araç sigortası yaptırın. Zorunlu olan trafik sigortası karşı tarafa gelen hasarları karşılarken, kasko sigortası da aracınızda meydana gelen hasarları güvence altına alır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Bakımını İhmal Etmeyin

Yola çıkmadan önce mutlaka araba bakımını yapın. Bozuk ya da değiştirilmesi gereken parçaları değiştirin. Lastikleri, frenleri ve araç yağlarını kontrol edin. Araba bakımının önemsenmemesi hayati risk taşır. Araba bakımıylı ilgili detaylı bilgiye "Arabanıza İyi Bakıyor musunuz?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Koltuğunuzu Ayarlayın

Yola çıkmadan önce mutlaka koltuğunuzu dik konuma getirin. Bu sayede dikkatiniz daha açık olacaktır. Elinizi uzattığınızda direksiyonun üst kısmına rahatlıkla yetişebildiğinden, diraksiyonu rahat hareket ettirdiğinizden emin olun.

İniş ve Binişlere Dikkat

Yola çıkmadan önce aracınıza binerken kapıyı açmadan önce etrafınızı mutlaka kontrol edin, arkanızdan hızla gelen bir araba olabilir ve kapınıza çarpabilir. Aynı durum araçtan inerken de geçerlidir.

Yolda Dikkatli Olun

Yola çıktığınızda özellikle sağda bulunan trafik işaretlerini dikkatlice izleyin. Araçtakilerle ve telefonda konuşarak dikkatinizin yoldan ayrılmasını engelleyin. Özellikle virajlarda ve yokuşlar da daha dikkatli araç kullanın.

Hızınızı Kontrol Edin

Hız limitlerine mutlaka uyun. Aşırı hız ve agresif sürüş tarzı size riskten başka bir şey getirmez. Trafik işaretlerinde belirtilen hızlar yol durumu uygunsa en yüksek seviyede olabilecek hızı gösterir.

Trafik Akışına Uyun
Seyreden trafiği mesafenizi kısa tutmadan takip edin. Sürekli geçişler yapmaya çalışmayın. Sol şeridin acil durumlarda kullanılması gerektiğini unutmayın. Dönüşlerinizde mutlaka sinyal verin. Gece ve gündüz sürüşlerinizde farlarınızı yakın. Dönüşlerde hızınızı yavaşlatın ve uygun zamanı bekleyerek dönün.

Güvenli yolculuklar için tüm aldığınız önlemlerle birlikte en uygun fiyatlı araç sigortalarına ulaşmanız Sigortam.net ile çok kolay. Sadece sigorta sorgulama yapmanız yeterli. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da arayarak 7/24 sigorta satın alın.

Müşteri Yorumları