Güçlü Bir Hafıza için Doğal Yöntemler

Hafızamız ara sıra bize oyun oynayabiliyor. En gerekli anda bir ismi, bir telefon numarasını unutabiliyoruz. Ani sorular karşısında duraklıyor ve şaşırıyoruz. Siz de kendinizi sık sık “ben buzdolabını neden açmıştım acaba?” diye sorarken yakalıyor musunuz? Bu durumun ileride daha da artmasının önüne geçmek için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. 
 
Stresten, yanlış beslenmeden ve iş hayatının yoğunluğundan dolayı hafızanızın zayıfladığını hissediyorsanız korkmayın, aşağıdaki hafıza geliştirme yöntemlerini takip ederek hafızanızı eski parlak performansına yeniden kavuşturmanız mümkün. 
 
Bu yöntemlere göz atalım:

 

Hafızayı Güçlendirmek için Nasıl Beslenmeliyiz?

 
Sağlıkli bir beden ve zihin için beslenmenin önemi anlatmakla bitmez. Hem fiziksel hem de ruhsal zindelik için öncelikle beslenmemizi incelememiz gerekir. Burada az veya çok yemekten veya sıkı diyetler yapmaktan değil, yemek kalitemizi artırmaktan söz ediyoruz. 
 
Daha fazla yeşil sebze ve baklagiller yemek, yağlı yiyeceklerden kaçınmak, kalp sağlığını koruyucu şekilde beslenmek zihnimize de iyi gelmekte ve bunamayı önlemekte. 
 
Beyin hücrelerini korumak için antioksidanların önemi büyük. Kırmızı meyveler doğal antioksidan kaynaklarıdır. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersinini mevsimine göre tüketerek hücrelerinizin ölümünü yavaşlatabilirsiniz.
 
Omega 3 yağ asitlerinin hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmış durumda. Ceviz, badem gibi kuruyemişlerde, balık yağı ve balıklarda bulunan bu yağ asitleri mutlaka beslenmeye dahil edilmeli ve haftada bir kaç kez tüketilmeli. 
 
Vücuttaki demir seviyesinin düşmesi de hafıza kayıplarına yol açabiliyor. Bu nedenle demir eksikliğiniz varsa, mutlaka doktorunuza danışarak önüne geçmenizi tavsiye ediyoruz. 
 
Araştırmalara göre adaçayı yemek veya çayını içmek de hafızayı güçlendirici doğal yöntemler arasında.  Adaçayının yanı sıra yeşil ve siyah çay içmek de beyne olumlu etki yapıyor.

 

 

Hafızayı Güçlendirmek İçin Günlük Hayatta Neler Yapabiliriz?

 
Günlük hayatımızda da hafıza geliştirme için çeşitli zeka oyunları oynayabilir veya bulmaca çözebiliriz. Sürekli bulmaca çözen ve satranç oynayanların hafızası daha da kuvvetlenmekte.  Sudoku da beynin farklı alanlarını çalıştırdığından, hafıza için faydalı oyunlar arasında yer alıyor. Briç oynamak da aynı şekilde hafızayı güçlendirici özelliğe sahip oyunlardan biri. 
 
Hergün düzenli olarak gazete okumak da faydalı aktiviteler arasında. Gazete haberlerini dikkatlice ve tümünü anlayarak okumak hafızanız üzerinde olumlu etki yapıyor. 
 
Okuduklarınızı veya isimleri aklınızda canlandırmak da iyi bir yöntem. Farklı nesnelerin olduğu kalabalık bir dergi sayfasına bir süre bakın ve sonra dergiyi kapatıp neler gördüğünüzü hatırlamaya çalışın. Bu şekilde hatırlatıcılar kullanmaya kendinizi alıştırmanız günlük hayatta oldukça işinize yarar. Örneğin buzdolabında nelerin olup olmadığını hatırlamak için sabah evden çıkmadan önce içindekileri görsel olarak aklınızda tutmaya çalışın, akşam dönüşte markette herhangi yazılı bir listeye bakmadan dolapta nelerin olup olmadığını aklınızda geçirin.  Böylece unutkanlığınızı yenebilir ve sürekli listelerle dolaşmak zorunda kalmazsınız. 
 
Yeni bir dil öğrenmek de hafızayı güçlü tutmaya yarayan aktiviteler arasında sayılıyor. Yoğun odaklanma gerektiği ve beynin değişik noktalarını sürekli uyardığından dil öğrenerek hafızanızı tazeleyebilirsiniz. 
 
Haftada üç gün kalp ritmini hızlandıran kardio egzersizleri yapmak, yeni beyin hücrelerinin oluşmasını sağlamaya yardımcı olur. Sağlıklı bir bedene sahip olmanızın yanında sağlıklı bir zihne sahip olmanızı da kolaylaştırır. Güçlü bir hafıza için beslenmeniz kadar egzersizlerinize de özen gösterin ve sporu günlük hayatınızın vazgeçilmez bir parçası yapın. 
 
Son olarak tavsiyemiz arkadaşlarınızla bol bol zaman geçirmeniz ve sohbet etmeniz. Ne kadar sosyalleşirseniz, beyniniz o kadar iyi çalışıyor. 
 
Bedenimiz ve zihnimiz ne kadar sağlıklı olursa hayat kalitemiz de o kadar artıyor. Sağlığınızı bütçenizi aşan durumlarda da ihmal etmemek ve tüm yıl boyunca kontrol altında tutmak için özel sağlık sigortası yaptırın. Hem siz hem de sevdiklerinizin sağlığı güvence altında olsun. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL