Hamilelik Dönemini Rahat Geçirmek için Öneriler

Hamilelik Dönemini Rahat Geçirmek için Öneriler
Hamile olmak her kadın ve her aile için bir dönüm noktasıdır. Aileye katılacak bebek için hazırlıklar yapılırken, anne adayı da ruhsal ve fiziksel olarak doğuma hazırlanır.
Hamilelik döneminin rahat geçmesi için uzmanların önerdiği bazı konuları sizlerle paylaşıyoruz:

Hamilelikte Beslenme:

Aile büyükleri tarafından hamile kadınlar daha çok ve daha ağır beslenmeye teşvik edilebilmektedir. Normal hayatlarında sağlıklı ve dengeli beslenen kadınların hamile kaldıktan sonra bu düzenlerini değiştirmelerine gerek yoktur. Her besin maddesinden yeterli oranda alındığında anne ve bebek sağlığı güvence altında olmaktadır.

Hamileler ağır, yağlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalı, bunlara alternatif olarak daha sağlıklı yiyeceklerle beslenmelidir.
Hamileler çoğu zaman bebek için de yemeye zorlanmaktadır. Bu çok yanlış bir düşüncedir. İki katı yemek yemek sağlıklı olmaktan uzaktır, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hareket zorluğu ve başka hastalıklara yol açma ihtimali vardır. Hamile kaldıktan sonra anne adayının sadece günde 300 kalori daha fazla alması yeterlidir.
Yemek alışkanlığı olarak günlük yenen miktar sabit tutularak, öğünlerin sayısı artırılırsa özellikle ilk dönemdeki bulantılar giderilebilir.

Doğuma Hazırlık:

Doğuma hazırlanırken en fazla önem verilen konu doktor ziyaretleri ve bebeğin ultrason görüntüleridir. Sağlık için öneminin yanı sıra ultrason sırasında ailenin bebeği görebilmesi mutluluk yaratır. Anne adayı ultrasonun zararlı olduğu yönünde görüşler duymuş olabilir. Bu tamamen bir söylentidir. Ses dalgaları yoluyla görüntü alınmasını sağlayan bir yöntem olan ultrasonun anne ve bebek üzerinde zararlı olduğu yönünde hiç bir tıbbi kanıt bulunmamaktadır.

İlk dönemde aylık olan doktor ziyaretleri, hamileliğin ilerlemesiyle birlikte haftalık olmaya başlar. Hamilelik öncesi sağlık sigortası yaptırmanız ve poliçenize doğum teminatı ekletmeniz, bu dönemde hayatınızı oldukça kolaylaştırır. Hamilelikte sigortalı olmanız, tüm kontrol masraflarınızın sigorta tarafından karşılanması demektir. Sigorta ayrıca doğum esnasında da anne ve bebekte ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumlara karşı da güvence sağlar.
Doğum teminatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bebek için İlk Hazırlıklar:

Bebeği beklerken anne ve aile büyükleri tüm hazırlıkları tamamlamaya çalışır. Bu dönemde faydalı olabilecek bazı öneriler:

• Bazı eşyaları ve gereçleri ihtiyaç ortaya çıkmadan almaktan kaçının. Her bebek farklı alışkanlıklarla dünyaya gelir. Dolayısı ile başka birinin bebeğinde olan gaz, iştahsızlık gibi sorunların sizin bebeğinizde de olacağı anlamına gelmez. Bebeğinizi kucağınıza almadan önce sadece ihtimallere dayanarak eşya ve araç-gereç almayın.
• Bebek için takvimli bir günlük oluşturmak artık çok yaygınlaştı. Doğumdan itibaren ilk banyosu, ilk gülümsemesi, göbeğinin düşmesi gibi anılara ileride mutlulukla bakılan hatıralar olur.
• Doğuma girmeden önce bebeğin ve annenin ilk görüntüleri için hazırlıklı olmayı ihmal etmeyin. Şarjı dolu olan fotoğraf makinesi ve kameranız hazır olsun.
• Doğum esnasında hastanedeki telaşı en aza indirmek için aklınıza gelen işleri yakınlarınız ve arkadaşlarınız arasında önceden paylaştırmayı düşünebilirsiniz. Bebeğin doğumunu haber vermek için aranacaklar listesi yapıp, arama görevini birine verebilirsiniz. Aynı şekilde odayı süsleme, fotoğraf çekme gibi işleri önceden planlamak doğum telaşında herkesi rahatlatır.
• Bebeğin evdeki odasını süslerken çok ufak parçalı süslerden ve boyalı eşyalardan kaçının. Olabildiğince doğal malzemeleri tercih edin.
• Bebek odasının aydınlatması da çok önemli. Bebeğin ilk günlerden itibaren gece ile gündüzü ayırt edebilmesi uyku düzeni açısından önemlidir. Sabah ışığı alan bir oda en idealidir.
• Annelik içgüdülerinize güvenin. Genelde annelik iç güdüleri daha doğru kararlar vermeyi sağlar. Dışarıdan gelen görüşleri dikkate almadan önce annenin ne hissettiğini bulmaya özen göstermek her durumda işe yarayan bir yöntemdir.
Hamilelik ve doğumdaki tüm sağlık ihtiyaçlarınız için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bebeğinizi de doğumdan 14 gün sonra poliçenize dahil ettirebileceğinizi unutmayın. Sağlık sigortası konusunda Sigortam.net uzmanlarından destek alabilir ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını bulabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL