Hangi Motor Yağı Kullanılmalı?

Aracınız için doğru yağın kullanılması motorun sorunsuz çalışmasını sağlar. Motor yağı, motordaki metal yüzeylerin arasında bir film tabakası oluşturarak bu yüzeylerin temasını ve aşınmasını engeller. Böylece aracınızın uzun ömürlü olması da sağlanmış olur. Motor yağı seçimi belli kriterlere göre yapılır ve bu seçim motor bakımı için önemlidir. Araç kullanma kılavuzu yağ tavsiyesi bölümünde yer alan viskozite ve performans sınıflandırma değerleri göz önüne alınır.

Araç üretici ve ithalatçısı firmaların istediği özellikleri karşılayan veya onayı alınmış yağlar seçilmelidir. Yağ seçiminde iklim koşullarını da dikkate almak gerekir. Çok soğuk iklimlerde, sentetik yağlar tercih edilmelidir.

Sentetik Motor Yağı Nedir?

Sentetik yağ, geleneksel madeni yağlarda bulunandan daha fazla yüksek derecede rafine bazlı yağ içerir ve böylelikle üstün koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağı,motorunuzun yıllar boyunca en yüksek performansla çalışmasını sağlayan çok çeşitli avantajlar sunar. Laboratuar ortamında farklı bir teknolojiyle üretilen sentetik yağlar, mineral yağlara oranla daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklarla yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Mineral Yağ Nedir?

Mineral yağ, petrolün işlenmesiyle elde edilen baz yağa gerekli katıkların eklenmesiyle üretilir. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Motorun yağı ve motor yağı filtresi 10 000 – 15 000 km'de bir değiştirilmelidir. Değişim tarihi yakınsa, seyahat öncesinde yapılmalıdır. Aracınız treyler çekiyor, bagaj yükünüz fazla veya seyahatiniz uzunsa, yağ değişim süresini kısaltılabilir. Motor Yağı'nın değişim vakti ile ilgili merak ettiklerinizin ayrıntılarını ''motor yağı değişimi'' yazımız ile de öğrenebilirsiniz.

Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatları listesine ulaşıp, kaskosigortası satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdansigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Müşteri Yorumları