Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla bir kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintilerin sizin tarafınızdan ödenmesi gerekebilir.
 
Poliçenin özelliklerine göre yapılabilecek bazı kesintiler şunlardır:

Muafiyet

Poliçe düzenlenirken belli miktarlara kadar olan hasarları sigortalı kendi ödemeyi kabul edip muafiyet indirimi seçmiş ise bu miktar tazminat tutarından düşülerek sigortalıya hasar tazminatı ödenir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kıymet kazanma tenzili (eskime payı) uygulaması

Onarım sonucu yenilenen kısımlara takılan yeni parçalar nedeniyle değer artışı oluşur. Çünkü değişen hasarlı parça ya da parçalar eskidir ve yerine “0” yani hiç kullanılmamış parçalar takılmıştır. Sigorta eksperi tarafından da saptanan bu değer artışı sigorta şirketi tarafından size ödenecek tazminat miktarından düşülür. Poliçede 'Eskime payı düşmeme' teminatı alınmış ise söz konusu eskime kesintisi yapılmayacaktır. Bu teminata sahip olmanız oluşan her hasardan sonra takılan parçalardan eskime payı kesintisi yapılmasını baştan önleyecektir.

KDV tenzili uygulaması

Hasarlı bir aracın tamiriyle ilgili fatura bedelleri sigortalı gerçek kişi ise KDV kesintisi söz konusu olmadan ödenir. Ancak hasarlı araç sahibi şirket ise KDV bedeli fatura bedelinden düşülerek ödeme yapılır.

İndirimin geri alınması

Hasar tazminatı ödenirken poliçede bulunan indirimler (sürücü indirimi, alarm indirimi, sınırlı süreli kullanım indirimi, askeri personel indirimi, kullanıcı sayısı ve belirli yaşa verilen indirimler vb…) kontrol edilir. Eğer hatalı uygulanan bir indirim tespit edilirse düzenlenen bir ek belgeyle bu indirim geri alınır ve en az indirim oranı kadar kesinti yapılarak sigortalıya hasar ödemesi yapılır.

Poliçe yaptırırken doğru indirimlere sahip olmanız hasarınızdan kesinti yapılmasını önler.

Poliçede aksine bir şart yoksa hasar yapmış aracın değeri ödenen tazminat tutarı kadar eksilir. Hasar sonrasında araç için verilen teminatın poliçede belirtilen teminat miktarına yükseltilmesi için prim karşılığı düzenlenen ek belgeye 'Hasar İkame Zeyili' denir. Bu zeyile ait prim tutarı sigortalıya ödenecek tazminat tutarından düşülür. Poliçenizde hasar ikame teminatı başta alınmış ise bu tür bir kesinti yapılmaz.

Sizde poliçenizi Sigortam.net’ten alın, hasar anında rahat edin! 

Müşteri Yorumları