Hatalı Akaryakıt Teminatı

Araçların başına gelebilecek riskler arasında çarpma, yanma, çalınma gibi pek çok risk sayılır. Bu risklerin arasında belki de en son ‘’yanlış akaryakıt dolumu’’ akla gelir. Oysa sürücüler her gün olmasa da haftada pek çok kez akar yakıt istasyonlarını ziyaret eder. Bu ziyaretlerin birinde aracınıza yanlış akaryakıt dolumu yapılabilir. Böyle bir durum yaşandığında, araç tamiri için gereken masraf hiç ummadığınız rakamları bulabilir.

Peki hatalı akaryakıttan kastedilen nedir?

-95 oktan benzin yerine 97 oktan benzin,
-Motorin yerine Eurodizel gibi akaryakıtların kullanılması, hatalı akaryakıtlara birer örnektir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Verilen bu örneklerde hataların telafisi yapılabilir. Fakat dönülmez akaryakıt hataları da bulunmaktadır. Örneğin;

-Dizel olan bir araca benzin konulması,
Benzinli bir araca dizel yakıt konulması, (otomobil yakıtı olarak kullanılan benzin ile ilgili detaylı bilgi için; ”Benzinin Özellikleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
-Euro dizel kullanılması gereken bir araca klasik dizel yakıtın konması gibi.

Peki dikkatsizlik sonucu yanlış yakıt alındığında ne yapmalıyız veya ne yapabiliriz?

Hatalı Akaryakıtı Telafi Etmenin Yolu Kaskodan Geçer!

Öncelikle aracınızı aldığınız yakıt fişini okumayı alışkanlık haline getirmekte fayda var. Böylece hatalı yakıtın aracınıza daha fazla zarar vermesinin önüne geçebilir, oluşabilecek maliyetleri engelleyebilirsiniz.

Araca konan hatalı yakıt, arka koltuğun altındaki yakıt transfer pompasının çalışması ile aracın ön bölümüne sevk edilir. Bu durumda aracın tüm yakıt boruları hatalı yakıta maruz kalır ve araç ciddi oranda zarar görür. Doğru yakıt seçimi ile igili soru işaretleri yaşıyorsanız, ”Doğru Yakıt Seçimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni nesil dizel motora sahip otomobile benzin konulduğunda, en kötü senaryo motorun tamamıyla zarar görmesidir. Böyle bir durum farkedilirse, yanlış akaryakıtın boşaltılıp yakıt sisteminin tamamen temizlenmesi gerekir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak veya karşılaşılması durumunda büyük hasarlar yaşamamak için dikkatli olunmalı. Sizin gösterdiğiniz bütün özene rağmen yanlış akaryakıt dolumu gibi ufak bir dikkatsizlik, büyük zararlara neden olabilir. Aniden gelişen veya gelişebilecek hasarlara karşı önlem almanın en ideal yolu kasko yaptırmaktır.

Kasko sigortasındaki ek teminatlardan akaryakıt dolum teminatı, yanlış akaryakıtlara karşı araçları ve sürücülerin bütçesini güvenceye alır. Kaskodaki ek teminatları hatırlamak için; ”Kasko Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Siz de bütçenizi ve otomobilinizi uygun fiyatlarla korumak için Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama yaparak en avantajlı kaskoya ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları