Hava Kirliliğinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hava kirliliği sadece insanların değil, tüm canlıların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Havada bulunan yabancı maddelerin normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıyla oluşur. Oluşan bu kirli hava da iklim değişikliği, küresel ısınma gibi felaketlere sebep olur. Doğal döngü içerisinde ekolojik dengenin tüm elemanlarını etkileyen hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki kötü etkileri ise havada oluşan zararlı maddelerin solunmasıyla ortaya çıkar.

Hava kirliliğinin, başta sağlık olmak üzere yaşamsal konforumuz üzerine de olumsuz etkileri vardır. Özellikle büyük şehirlerde kış aylarında ısınma amacı ile sağlıksız yakıt ve yakma sistemi ile yüksek miktarda gaz çıkışına neden olan fabrikalar, diğer sanayi tesisleri ve ulaşım araçları hava kirliliğinin en büyük kaynaklarıdır. Doğada meydana gelen orman yangınları, yanardağ faaliyetleri gibi felaketler de hava kirliliği yaratır.

Kükürt oranı yüksek kömür, egzoz gazları gibi zararlı maddelerin neden olduğu hava kirliliği her yıl giderek artıyor. Buna bağlı olarak astım, bronşit, nefes darlığı gibi solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin sayısı da yükseliyor. Uzmanlar, kış aylarında yakıt kullanımının da artmasıyla meydana gelen hava kirliliğinin göğüs hastalıklarını da tetiklediğini belirtiyor.
 
Hava kirliliğinin olumsuz etkileri en fazla çocukları, yaşlıları ve herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişileri etkiliyor. Ayrıca solunum yollarıyla ilgili alerjik hastalığı olan kişilerin de dikkat etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hava Kirliliğine Karşı Sağlığımızı Korumak için Neler Yapabiliriz?

Atmosferdeki oranı gün geçtikçe artan zararlı gazları solumak, sağlığımızı orta ve uzun vadede negatif etkiliyor. Hava kirliliği ile ilgili olarak devletlerin önlem almaya çalışmasına rağmen kısa zaman içinde tamamen engellenmesi maalesef imkansız. Bu nedenle kişisel olarak koruma ve önlem alma konularında yapılması gerekenleri listeledik.

Burundan Nefes Almak

Özellikle astım ve kronik bronşitli vatandaşların gerekmedikçe dışarıya çıkmamalarını öneren uzmanlar, dışarıya çıkmak zorunda kalınırsa özellikle nefes darlığı sorunu olan hastaların, nefeslerini burundan almaları gerektiğini vurguluyorlar.
 
Şu anki hava kirliliğinin ulaştığı boyutta, her ne kadar burun doğal görevini tam olarak yerine getiremese de kirli havayı belli bir oranda süzebiliyor. Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan alınan nefeslerde ise herhangi bir süzme işlemi gerçekleşmediğinden, zararlı partiküller tamamıyla boğaz ve akciğerlere ulaşıyor. Bu yüzden burundan nefes almak önemli.

Akşam Saatlerinde Dışarıya Çıkmamak

Trafiğin yoğun olduğu ve kirli havanın en belirgin şekilde hissedildiği akşam saatleri, herkes için en tehlikeli zaman dilimi. Bu saatlerde dışarı çıkarılan bebek ve yüksek tansiyonu bulunan yaşlılar, hava kirliliğine bağlı solunum sistemi ve kalp hastalıkları yaşayabiliyorlar. Hava kirliliğinden etkilenmemek için akşam saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamasında fayda var.

Ağız ve Burnu Örtmek

Hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde ve özellikle kış mevsiminde dışarıya çıkmak zorunlu ise ağız ve burun bölgesini kapatan atkıların ve eşarpların kullanılması öneriliyor. Bunların yanında yurt dışında yapıldığı gibi risk taşıyan kişilerin maske kullanmaları da tavsiye ediliyor. Bu sayede kirli havanın belli bir oranda süzülmesi sağlanabiliyor. Pandemi sebebiyle hayatımıza giren maskeler bu konuda yardımcı olabilir.

Sanayi Bölgesi Yakınlarında Oturmamak

Hava kirliliğinin yoğun olduğu kentsel alanların başında sanayi bölgeleri geliyor. Bu bölgeler, meskenlerden ayrılmaya çalışılsa da hala sanayiye yakın semtlerde oturan milyonlarca kişi mevcut. Ancak solunum yolları hastalıklarına yakalanmamak için bu bölgelerden olabildiğince uzakta oturmakta fayda var.

İç Mekan Kirliliğini Önlemek

Uzman doktorlar, dış ortamlardaki kirlilik kadar iç mekanlarda oluşan hava kirliliğinin de insan sağlığını etkilediğini belirtiyorlar. İç ortam hava kirliliğinin başlıca nedeni ise sigara. Akciğer kanseri ve kronik bronşite yol açabilen sigara, özellikle çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ev içinde kesinlikle sigaradan uzak durulması gerekiyor.

Kalorifer ve Soba Bacalarını Kışa Girmeden Temizlemek

Bacaların temiz tutulması ve filtre kullanımı, hava kirliliğini önlemeye yardımcı olur. Bacaların her yıl sonbahar aylarında temizletilmesi önerilir. Böylece geçen seneden kalan yakıt artıkları havaya karışmamış olur.

Bacalara Filtre Takmak

Yaşadığımız ortamın havasını temiz tutmak için alacağımız önlemlerden biri de bacalara filtre takmaktır. Zararlı gazların havaya salınımını engelleyen filtreleri kullanarak kendi üzerimize düşen önlemi de almış oluruz.
 
Şehir hayatının getirdiği tüm olumsuz sağlık koşullarından kendimizi ve sevdiklerimizi korumak elimizde. Çevreye verdiğimiz önem ve kişisel olarak alacağımız tedbirlerle çocuklarımızın ve gelecek nesillerin sağlığını korumayı başarabiliriz.

Yakıtları Soba ve Kaloriferlerde Tekniğine Uygun Yakmak

Hava kirliliğini kişisel olarak önlemenin en iyi yollarından biri de cihazları doğru ve kullanım şartlarına uygun kullanmaktır. Isınma amaçlı kullanılan cihazlar, üreticiler tarafından önerilen tekniklere uygun kullanılmadığında çevreye zarar verir.

Binalarda ve Evlerde Isı Yalıtımı Yapmak

Yalıtım konusu, hem çevre hem de bütçemiz için yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. Yakıt tüketimini azaltmanın en kolay yolu ise binalara ısı yalıtımı yapmaktır.

Yakıt Tüketimini Azaltmak

Kış aylarında ısınma amaçlı olarak evlerde, okullarda ve iş yerlerinde soba ve kalorifer yakmaktayız. Soba ve kaloriferlerde yakıt olarak odun, kömür, fuel-oil ve doğal gaz kullanılır. Bu yakıtların soba ve kaloriferlerde yakılmasıyla bacalardan çıkan karbonmonoksit, kükürtdioksit, azot oksitler ve partikül maddeler havayı kirletir. Oldukça pahalı olan yakıtın tüketimi azaltılarak hem kişisel bütçeye katkı yapılabilir hem de havanın kirlenme oranı azaltılabilir.

Temiz Enerji Kaynakları ve Kaliteli Yakıtlar Kullanmak

Temiz enerji kaynaklarının bir diğer adı da yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Doğal olarak oluşan rüzgar, güneş, dalga gibi enerji kaynaklarını kullanımını artırarak hava kirliliğini önlemeye katkıda bulunulabilir.

Kömür gibi kükürt seviyesi yüksek fosil yakıtlar, havayı en fazla kirleten ısınma kaynaklarıdır. Bunun yerine evsel kullanım açısından olabildiğince güneş enerjisi kullanımına yönelmek mümkündür. Evde kullanılan suyun ısıtılması için güneş enerjisi sistemi kurmak bu konuda faydalı olacaktır.

Genel Çevre Koruma ve Tasarruf Tedbirlerini Uygulamak

Çevre kirliliğini oluşturan hava, toprak ve su kirlilikleri birbirlerinden bağımsız değildir. Hava kirliyken toprak ve suyun temizliğinden bahsedilemez. Aynı şekilde toprak ve suların kirletilmesi de hava kirliliğini artıran etmenlerdir. Bu nedenle hayatımızın her alanında çevreye olan etkimizi gözden geçirmeli ve gereken tasarrufu yapmalıyız.

Suların boşa harcanmaması, lambaların gerekmediğinde söndürülmesi, dış alanların kirletilmemesi ve sigara içilmemesi kişisel olarak alınacak tedbirlerin arasında yer alır.

Aracımızın Çevreyi Kirletmemesi için Alacağımız Önlemler

Hava kirliliğinin başta sağlığımız olmak üzere yaşamsal konforumuz üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Duman, katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıklardan oluşan gaz karışımıdır. Hava kirliliğinin bir çeşididir ve görüş mesafesini düşürme etkisine sahiptir.

Kentlerde ısınmadan kaynaklanan kirlilik kadar nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazları da önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıkar.

Benzinli ve dizel taşıtların çıkardığı egzoz gazlarında bulunan zararlı maddelerin özellikle nüfus ve trafiğin yoğun olduğu büyük kent merkezlerinde çevreye verdiği zararlar çok daha fazladır. Taşıtlardan kaynaklanan kirleticiler karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur. Hava kirliliğinin büyük kısmı otomobillerden kaynaklanır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Aracımızın Havayı Kirletici Etkilerini Önlemek veya Azaltmak için Neler Yapabiliriz?

Aracınızda kullandığınız yakıt tipi ve periyodik olarak bakımının yapılması gibi konular hava kirliliğini azaltmaya dair alabileceğiniz önlemler arasında yer alır. Aracınızın havayı kirletmesini azaltmak için alabileceğiniz önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Zamanında Yapılmalı

Zorunlu olarak yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş TÜVTURK muayene istasyonlarında gerçekleştirilir. Çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için aracınızın emisyon ölçümünü zamanında yaptırmanız gerekir.

Araçların Bakım ve Onarımları Zamanında Yapılmalı

Aracınızda bakım ve onarım gerektiren işlemleri yaptırmayı ertelemek ve ihmal etmek, yakıt tüketimini artırmaya neden olabilir. Bu nedenle arıza ne olursa olsun, zamanında müdahale etmek hem bütçeyi hem de çevreyi korur.

Araçların Muayeneleri Periyodik Olarak Yapılmalı

Periyodik araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu araçların teknik yeterliliklerinin kontrolü için yapılır. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi ile teknik kusurları giderilir ve aracınızı daha güvenli olarak sürebilmeniz garanti edilir.

Temiz Yakıt Kullanılmalı

Benzin, dizel ve LPG yakıtlarının arasında hava kirliliğine en az sebep olan LPG’dir. Ancak aracınız benzinli ise farklı istasyonların benzinlerini karşılaştırabilir ve en temizinin hangileri olduğunu bulabilirsiniz. Temiz yakıt kullanmak hem aracın ömrünü uzatır hem de çevrenin daha az zarar görmesini sağlar.

Benzinli Taşıtlara Katalitik Konvertör Takılmalı

Katalitik konvertör, otomobilin egzoz çıkış borusuna bağlanan ve zararlı gaz emisyonunu azaltan çelik kutu şeklindeki elemandır. Son derece basit bir yapısı olan cihaz, havaya salınan zararlı gazları büyük ölçüde engeller.
Konvertör cihazı, araçlarda yanma işlemi sonucu ortaya çıkan nitrojen, karbondioksit, su buharı, çok zehirli bir gaz olan karbonmonoksit ve nitrojenoksitler ile birlikte yanmamış yakıt dumanını tutar, havaya karışmasını engeller.

Araç Kapasitelerinin Üzerinde Yolcu ve Yük Taşınmamalı

Aracın belirlenmiş olan yolcu ve yük kapasitesinin üzerinde ağırlık taşınması doğrudan yakıt tüketimine etki eder. Yakıt tüketimi artarsa hava kirliliği de artar. Araç kapasitesinin üzerinde herhangi bir taşıma yapılmaması gerekir.

Duraklama ve Beklemelerde Araç Çalıştırılmamalı

Araç kullanırken trafiğin tıkandığı noktalarda kontak kapatılarak beklenilmesi, yakıt tüketimini ve zehirli madde salınımını azaltacaktır.

Ulaşım Tercihlerimizle Hava Kirliliğini Azaltabilir miyiz?

Günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı yeniden düzenleyerek hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olurken aracınızı ve sağladığınız tasarrufla bütçenizi de koruyabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçlarının Tercih Etmek

Kişi başına düşen karbon salınımını azalttığı için çevreyi korumak ve hava kirliliğini önlemek için toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Yürüme Mesafesindeki Yerlere Yürüyerek/ Bisikletle Gitmek

Yürüyerek ve bisiklete binerek hem sağlığınızı korumuş hem bütçenize katkı yapmış hem de havayı temiz tutmuş olursunuz.

Hava kirliliği oluşumunun önlenmesi ve azaltılması aynı zamanda gelecek nesillere bırakacağınız temiz bir çevrenin de temelini oluşturur. Aynı zamanda kişisel sağlığınızı korumak için de hava kirliliğini önlemeye yardımcı olmanız önemlidir.

Buna ek olarak her türlü sağlık sorununuz karşısında kendinizi ve ailenizi maddi güvence altına almak ve en iyi sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Size özel en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası teklifleri için Sigortam.net internet adresimizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bize ulaşın.

Müşteri Yorumları