Hava Kirliliğinden Korunmanın Yolları

İnsanın çevreye verdiği en büyük zararların arasında su ve toprak kirliğinin yanı sıra hava kirliliği bulunuyor. Sadece insanların değil, tüm canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen hava kirliliği, havada bulunan yabancı maddelerin normalin üzerine ulaşmasıyla ortaya çıkıyor. Doğal döngü içerisinde ekolojik dengenin tüm elemanlarını etkileyen hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ise havada oluşan yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunmasıyla ortaya çıkıyor. 

 Kömür ve diğer yakacaklar ile birlikte egzoz gazları zararlı maddelerin neden olduğu kirliliğin her yıl giderek artmasına bağlı olarak astım, bronşit, nefes darlığı gibi solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin sayısı da yükseliyor. Uzmanlar, kış aylarında meydana gelen hava kirliliğinin göğüs hastalıklarını da tetiklediğini belirtiyorlar.
 
Hava kirliliğinin olumsuz etkileri en fazla çocukları, yaşlıları ve herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişileri etkiliyor. Ayrıca, solunum yollarıyla ilgili alerjik hastalığı olan kişilerin de dikkat etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hava Kirliliğine Karşı Sağlığımızı Korumak için Neler Yapabiliriz?

Hava kirliliği günümüzün gerçeği. Devletlerin önlem almaya çalışmasına rağmen kısa zaman içinde tamamen engellenmesi maalesefki imkansız. Bu nedenle biz kişisel olarak kendimizi nasıl koruyabiliriz, hangi önlemleri alabiliriz konularında sizlere tavsiyeler hazırladık:

– Burundan nefes almak

Özellikle astım ve kronik bronşitli vatandaşların gerekmedikçe dışarıya çıkmamalarını öneren uzmanlar, dışarıya çıkmak zorunda kalınırsa özellikle nefes darlığı sorunu olan hastaların nefeslerini burundan almaları gerektiğini vurguluyorlar. 
 
Şu anki hava kirliliğinin ulaştığı boyutta, her ne kadar burun doğal görevini tam olarak yerine getiremese de, yine de kirli havayı belli bir oranda süzebiliyor. Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan alınan nefeslerde ise herhangi bir süzme işlemi gerçekleşmediğinden, zararlı partiküller tamamıyla boğaz ve akciğerlere ulaşıyor. 

– Akşam saatlerinde dışarıya çıkmamak

Trafiğin yoğun olduğu ve kirli havanın en belirgin şekilde hissedildiği akşam saatleri, herkes için en tehlikeli zaman dilimi. Bu saatlerde dışarı çıkarılan bebek ve yüksek tansiyonu bulunan yaşlılar, solunum sistemi ve kalp-damar rahatsızlıkları yaşayabiliyorlar.

– Ağız ve burnu örtmek

Hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde ve özellikle kış mevsiminde dışarıya çıkmak zorunlu ise ağız ve burun bölgesini kapatan atkılar ve eşarpların kullanılması öneriliyor. Bunların yanında yurtdışında yapıldığı gibi riskli kişilerin maske kullanmaları da mümkün. Bu sayede kirli havanın belli bir oranda süzülmesi sağlanabiliyor.
– Sanayi bölgesi yakınlarında oturmamakHava kirliliğinin yoğun olduğu kentsel alanların başında sanayi bölgeleri geliyor. Bu bölgeler, meskenlerden ayrılmaya çalışılsa da, hala sanayiye yakın semtlerde oturan milyonlarca kişi mevcut. Ancak solunum yolları hastalıklarına yakalanmamak için bu bölgelerden olabildiğinde uzakta oturmakta fayda var. 

– Kalitesiz yakıt kullanmamak

Kalitesiz kömür yani, enerji seviyesi düşük, kükürt seviyesi yüksek olan kömürlerin yakılması, havadaki kirlilik oranının artmasına neden oluyor. Bu da oturduğumuz çevreyi kendi elimizle kirletmemiz anlamına geliyor. Evsel ısınma sistemimiz için temiz yakıtların seçilmesi en doğrusu.

– İç ortam kirliliğini önlemek

Uzman doktorlar, dış ortamlardaki kirlilik kadar iç mekanlarda oluşan hava kirliliğinin de insan sağlığını etkilediğini belirtiyorlar. İç ortam hava kirliliğinin başlıca nedeni ise sigara. Akciğer kanseri ve kronik bronşite yol açabilen sigara, özellikle çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ev içinde kesinlikle sigaradan uzak durulması gerekiyor.

– Bacalara filtre takmak

Yaşadığımız ortamın havasını temiz tutmak için alacağımız önlemlerden biri de bacalara filtre takmak olacaktır. Zararlı gazların havaya salınımını engelleyen filtreler sayesinde kendi üzerimize düşen önlemi de almış oluruz. 
 
Şehir hayatının getirdiği tüm olumsuz sağlık koşullarından kendimizi ve sevdiklerimizi korumak elimizde. Çevreye verdiğimiz önem ve kişisel olarak alacağımız tedbirlerle çocuklarımızın ve gelecek nesillerin sağlığını korumayı başarabiliriz. 
 
Her türlü sağlık sorununuz karşısında kendinizi ve ailenizi maddi güvence altına almak ve en iyi sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Size özel, en uygun sağlık sigortası için Sigortam.net internet adresimizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Müşteri Yorumları