Hava Yastığı Hakkında Önemli Bilgiler

Hava yastığı araçlarda bulunan en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Artık araçlarda standart olarak bulunmaktadır. Amacı trafik kazası sonucunda kişinin ciddi oranda yaralanmasını ve hayatını kaybetmesinin önüne geçmektir.

Hava yastığı 20-25 km/s üstündeki çarpışmalarda devreye girer. Dolayısı ile bu hızın altındaki riskler için emniyet kemerinin de kullanılıyor olması gerekir.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Otomobilin ön kısmında yer alan uyarı sensörü çarpışma anında hava yastıklarının şişmesini sağlar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bu sayede sürücü ve ön koltukta oturan kişinin şiddetli bir şekilde aracın ön camına çarpmasını ya da araçtan fırlamasını engeller. 

Hava Yastığı Sisteminin Meydana Geldiği Parçalar;

Katlanarak direksiyonun içine ve diğer uygun konumlara yerleştirilen ince, naylon yastık,

Kaza anında çarpmayı algılayan ve elektrik devresini kapatan sensor (algılayıcı),

Kaza anında devreye girerek çok miktarda azot gazı çıkaran, yastığın şişmesini sağlayan, reaksiyon kalıntılarını zararsız bileşiklere dönüştüren kimyasal maddeler içeren şişme sistemi.

Hava Yastığının Devreye Girişi;

Çarpma kuvveti algılandığında şişme sistemine algılayıcı bir elektrik etkisini gönderir, sonrasında sistemde yer alan sodyum asidin parçalanmasını sağlayarak azota dönüştürür.

İlk reaksiyon ardından sodyum gazı meydana çıkar. Bu gaz sistemde bulunan potasyum nitrat ile reaksiyona girerek zararsız hale gelir, yastığın şişmesine yardımcı olacak bir miktar azot da meydana çıkar.

Bu reaksiyonların gerçekleşmesi, hava yastığının azotla dolması ve kaza anında araçtakileri kazadan korumak için bulunduğu bölümden çıkması 0.1 saniyeden az süre alır.

Hava Yastığı Neden Açılmaz?

 • Hava yastığı bazı araçlarda sadece önde bazılarında ise yanlarda da bulunur. Eğer sadece önde yastık varsa ve yandan ya da arkadan bir darbe alınmışsa yastığın devreye girmemesi normaldir. Çünkü öndeki yastık sadece önden alınan darbelerde korur.
 • Sensörün çarpışmayı algılayabilmesi için belli bir şiddet yaşanması gerekir. Yani hafif çarpışmalarda hava yastığı devreye girmez.
 • Aracın kontağının açık yani çalışır durumda olması gerekir. Park halinde olan ya da yolda duran bir araca çarpılması durumunda yava yastığı açılmaz. 

Hava Yastığının Çalışmadığı Durumlar

 • Hava yastığı aşağıdaki durumlarda devreye girmez.
 • Yandan alınan darbelerde (yan yastıklar yoksa),
 • Arkadan gerçekleşen çarpmalarda,
 • Takla atılması durumunda,
 • Hafif çarpışmalar yaşandığında,
 • Kontağın kapalı olduğu durumlarda.
 • Hava Yastığının Doğru Çalışması için Yapılması Gerekenler
 • Sürücü ve önden oturan kişi direksiyona 25 cm uzaklıkta olmalıdır.
 • Hava yastığının çıkış yerine ellerin yakın tutulmaması gerekir.

Sürücü ya da önde oturan kişinin boyu 1.65 cm’in altındaysa koltuğun yukarı kaldırılması gerekir. Üzerinden kesici bir aletin bulunmadığından da emin olmalıdır. Çünkü yastığın açılması durumunda bu kesici alet kişiye zarar verebilir.

1.65 cm’in üstünde boya sahip kişinin ise koltuğunu geride tutması gerekir.

Önde oturan kişi ayaklarını ön cama asla uzatmamalıdır. Yine yastık açıldığında ciddi yaralanmalar hatta ölümler yaşanabilir.

Hava Yastığı Tamiri Nasıl Yapılır?

Hava yastığı tamiri sadece yetkili servisler tarafından yapılabilir. Öncelikle hava yastığı sisteminin içindeki tüpe “NaN3 gazı” doldurulur. Kazadan dolayı patlayan plastik aksam ise yenisi ile değiştirilir, açılan hava yastığı tekrar içine yerleştirilir. Araç sahibi asla hava yastığını kendisi onarmaya çalışmamalıdır. Aksi durumda tehlikeli durumlar yaşanabilir, kaza durumunda yastık çalışmayabilir.

Aracınızla güvenle seyretmek için birçok önlem almanız gerekir. Bazı durumlarda ise ne kadar önlem alırsanız alın kazalar yaşanabilir. Bu durumda oluşabilecek masrafların hepsini cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Sigortanız zararların büyük bir kısmını güvence altına alır. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.

Müşteri Yorumları