Hayat Sigortasında Unutulan Paralar 30 Milyon TL?yi Geçti

Geçtiğimiz günlerde hayat sigortasında unutulan paralar ile ilgili basında yer alan haberler, ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Hürriyet’te yer alan habere göre hak sahiplerinin talepte bulunmamaları nedeniyle sigorta şirketlerinde biriken hayat sigortası primlerinin tutarı 30 Milyon TL’yi geçmiş durumda. Hak sahipleri tarafından geri alınmayan paralar ise sigorta şirketleri tarafından güvence hesabına devrediliyor.

Sigortada Unutulan Paralarla İlgili Şaşırtan Gerçek

Hak sahiplerinin paralarını talep etmemelerinin ardında ise oldukça ilginç sebepler bulunuyor. Sigorta şirketi temsilcilerinin yaptıkları açıklamalara göre hayat sigortalarının en az 10 yıllık olması nedeniyle söz konusu paralar hesapta unutulabildiği gibi, sigortalının hayatını kaybetmesi sonrasında mirasçıların söz konusu sigortadan haberlerinin olmaması nedeniyle de birçok hak sahibinin paralarını almadıkları belirtiliyor. Buna rağmen hak sahiplerine ulaşmaya çalışan şirketler ise oldukça enteresan problemlerle karşılaşıyor. Şirketler, hak sahiplerinin bir kısmına adres ve iletişim bilgisi yetersizlikleri nedeniyle ulaşamadıklarını ifade ederken, kimi hak sahiplerinin ise dolandırılma şüphesiyle hakkı olan paraları geri çevirdiklerini söylüyor. Öyle ki hesabında 100 bin TL birikmesine rağmen hakkı olan parayı geri çevirenler dahi var. Hayat sigortasında unutulan paralar için ortaya çıkan bu gerçek sonrasında ise birçok vatandaş harekete geçerek hayat sigortası sorgulama ile kendi üzerlerine herhangi bir para bulunup bulunmadığı konusunda arayışa girdi.

Dolandırıcılar da Benzer Bir Yöntem Kullanıyor

Her ne kadar ülkemizde son yıllarda sigorta dolandırıcılığı nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerin ardından vatandaşların bu konuda önemli bir bilince eriştiğini belirtmek mümkün olsa da, bu durum habere söz konusu olan durumlar için de önemli bir probleme neden oluyor. Çünkü gerek sigorta şirketleri, gerekse de bankalar hesaplarda unutulan paraları hak sahiplerine iade edebilmek için hak sahibinden TC Kimlik No ve hesap numarası gibi bilgileri talep ediyorlar. Bu durum da hak sahibini dolandırıldığı yönünde bir şüpheye itiyor. Bu durumu aşabilmek adına bazı şirketler mektup ve SMS ile de bilgilendirme yoluna da gidiyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Garanti Emeklilik Genel Müdür Cemal Onaran, 2015 yılında zaman aşımına uğrayan para miktarının 1.1 milyon TL olduğunu, şu ana kadar ise sadece 300 bin TL’lik bir ödeme yapabildiklerini söyledi. Hak sahiplerinin paralarını alabilmek için en geç Haziran ayının sonuna kadar başvurmalarının gerektiğinin altını çizen Onaran, zaman aşımına uğrayan paraların sahiplerinin listesini hem internet hem de yazılı basın yoluyla yayınladıklarını söyledi.

Siz de hayat sigortasında unutulan paralar ile ilgili bir sorgulama yapmak istiyorsanız, hesabınızın bulunduğu bankalara veya sigorta şirketlerine şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Müşteri Yorumları