Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın 10 Yolu

Yiyecek ve içeceklere verdiği hoş tat dışında, sağlık yönünden hiçbir faydası olmayan şeker ve şekerli yiyeceklerin zararları, insan sağlığı açısından düşünülenden çok daha fazla olumsuz etkilere sahip. Genellikle içerdiği aşırı kalori kaynaklı kilo sorunları nedeniyle uzak durulmak istenilen şeker, kilo problemleri dışında onlarca farklı sağlık probleminin de nedeni olabiliyor.

Kanser hücreleri tarafından çok sevilen şeker, başta kanser, kalp ve dolaşım problemleri, diyabet ( şeker hastalığı ), ülser, astım, hipertansiyon, obezite gibi sorunların kaynağı arasında gösteriliyor.

Günümüzde tüketilen rafine şekerin, insan hayatındaki yoğun tüketimi 100 sene öncesini buluyor. Oysa ki günlük aldığımız meyve, hatta ekmek,süt ve yoğurt gibi yiyeceklerden dahi vücudun ihtiyacı olan şeker rahatlıkla karşılanabiliyor.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Hiçbir besin değeri bulunmayan ve onlarca ciddi, hatta ölümcül olabilecek hastalığa neden olan şekeri hayatınızdan çıkartmanın vakti gelmedi mi? Şekeri bırakabilmeniz için 10 etkili yöntemi sizler için biraraya getirdik;

1. Şekeri Tanıyın

Şekeri bırakmak için yapılması gereken en önemli adımların başında şekeri tam anlamıyla tanımak geliyor. Unutmayın ki şeker, toz halinin dışında yiyecek ve içeceklerde onlarca farklı tür halinde bulunabiliyor. Bu nedenle aldığınız ürünün etiketini kontrol ederek içeriğinde sonu –oz (lukoz, fruktoz, galaktoz vs.) ile biten gıdalardan uzak durun.

2. “Doğal” Kelimesine Kanmayın

Şekerin zararlarını perdelemek adına müşterilere “doğal” ibaresi ile pazarlanmaya çalışılan şekerli yiyeceklerin de, bilinen şekerden hiçbir farkının olmadığını öğrenin. Unutmayın ki aslında sofralarımızda kullandığımız toz şeker de, şeker kamışından üretilen doğal bir gıdadır.

3. İlk Olarak Mutfağınızdan Çıkartın

Şekeri hayatınızında çıkarmadan önce ilk olarak mutfağınızdan çıkarmayı deneyin. Mutfağınızda bulunan çikolata, bisküvi, işlenmiş sos, meyve suyu konsantresinden yapılmış içecekler, tatlandırılmış aromalı yoğurt gibi gıdaları çöpe atın.

4. Ödülünüz Tatlı Olmasın

Şekeri bırakma sürecindeki en önemli yardımcınız, iradeniz olacaktır. Bu nedenle aşırı derece tatlı yiyecekler tüketmek istediğinizde kendinize hakim olmaya çalışın. Yoğun bir iş temposu veya başarılı bir görüşmenin ardından ödülünüz tatlı yiyecekler olmasın. Tatlı krizlerinizi meyve ile gidermeye çalışın.

5. Kuruyemiş Tüketin

Gün içerisinde atıştırmalık olarak çikolata ya da bisküvi gibi yiyeceklerin yerine kuruyemiş gibi gıdaları tercih edin. Kan şekeri kontrolünün sağlanmasında önemli etkileri bulunan kuruyemişler, şekeri bırakma evresinde öğün aralarındaki en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır.

6. Fast Foodtan Uzak Durun

Öğünlerinizdeki fast food yiyecek alışkanlığınızdan vazgeçin. Ortalama bir fast food menüsü 400 – 1500 kaloriden oluşmakta, bu enerjinin büyük çoğunluğu da karbonhidrat ve şekerden meydana gelmektedir.

7. Meyve de Olsa Aşırı Tüketmeyin

Şekerle aranıza koyacağınız mesafede meyve ve özellikle sağlıklı olduğu belirtilerek satılan meyve sularının aşırı tüketiminden de uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Meyveler yoluyla da olsa, şeker içeren gıdaların her türlü aşırı tüketimi sağlık yönünden zararlıdır.

8. Mücadelenize Sevdiklerinizi de Katın

Şekerle olan mücadelenizde çevrenizdeki kişileri de yanınıza çekmeye çalışın. Onlara şekeri neden bıraktığınızı ve bu süreçte neler yaptığınızı sık sık anlatın. Sevdiğiniz kişilerle beraber şeker karşısında ortak bir irade sergilemeye çalışmanız, bu süreçteki başarı şansınızı arttıracaktır.

9. Kazalar Size Engel Olmasın

Şekeri bırakma sürecinin ilk dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kendinize hakim olamayarak tükettiğiniz şekerli gıdalar mücadele azminizi kırmamalı. Bu durumu bir iş kazası olarak görüp, şekerle olan mücadelinize kaldığınız yerden devam etmelisiniz.

10. Mutfağınızda Alternatifleriniz Olsun

Mutfağınızda bol bol kuruyemiş, sade yoğurt, tarçın, hindistan cevizi, taze sebze, balık ve yağsız et ürünleri bulundurun. Atıştırmalık birşeylere ihtiyaç duyduğunuzda şekerli gıdalar dışında bol miktarda alternatif yiyecekleriniz bulunsun.

Beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkabilecek sağlık problemlerine karşı önleminizi şimdiden alın. Özel sağlık sigortası avantajları ile istediğiniz sağlık kuruluşunda hızlı ve kaliteli bir hizmet almak için hemen Sigortam’net üzerinden online özel sağlık sigortası teklifi alın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Müşteri Yorumları