2011 Sigortacılar İçin Daha İyi Bir Yıl Olacak

Milliyet
2010 yılında sigorta sektörünün kârlılığının önemli oranda düştüğünü kaydeden Allianz Türkiye CEO’su Alexander Ankel, bu durumun nedeni olarak aşırı fiyat rekabetini gösterdi ve 2011’in daha iyi bir yıl olacağı yönünde beklentileri olduğunu söyledi.
2011 Sigortacılar İçin Daha İyi Bir Yıl OlacakAllianz Türkiye CEO’su Alexander Ankel, sigorta sektörünün 2010 yılına krizin etkilerinin ağır bir şekilde gözlemlendiği 2009 yılına oranla daha iyi başladığını ancak bir önceki yıl açılan yaraların sarılamadığını kaydetti. Ankel, “2010 yılında sigorta sektörünün reel büyüme oranı Türkiye ekonomisi büyüme oranının altında kaldı. Sektörün geneli için 2010 yılında teknik kârlılık elde etmek mümkün olmadı ve kârlı branş sayısı son derece azaldı” dedi.
Sektörü zora sokan en önemli konunun irrasyonel fiyat rekabeti olduğunu belirten Ankel, “2009 yılında elementer branşlarda teknik kâr 108.7 milyon lirayken, 2010’un üçüncü çeyrek sonuçlarına göre sektör şu ana kadar 66.5 milyon lira zarar yazmış. Yatırım gelirlerindeki düşüşün de etkisiyle sektörde şirketlerin çoğu para kazanamıyor ancak sigortacılık anlamında irrasyonel fiyatlama, kârlılığı olumsuz etkileyen en önemli neden” diye konuştu.
Sektörün 2010 yılında reel anlamda yüzde 5 civarında büyüdüğünü söyleyen Ankel, 2011’de de büyük bir artış beklemediklerini belirtti. “Beklentimiz, şirketlerin teknik ve operasyonel sonuçlarına bakarak doğru tarifelendirme yolunda ilerlemesi ve fiyatların bir ölçüde artması. Böylelikle kârlılıkta daha iyi bir yıl gerçekleşebilir” diyen Ankel, Allianz’ın teknik kârlılığının iyi olduğunu söyledi. Ankel, “Allianz olarak ortalamanın üzerinde bir rezerv oranı, güçlü finansal yapısı ve sağlıklı bir portföyü var” dedi.

‘Allianz kârlılığını korudu’

2010 yılı sektörü zorlasa da Allianz’ın hedefleri doğrultusunda oldukça iyi bir yıl geçirdiğini söyleyen Alexander Ankel, “Fiyatlarımızı ve portföyümüzü iyi dengeleyerek zorlu piyasa şartlarına rağmen geçtiğimiz yıl kârlılığımızı korumayı başardık. Sektör ortalamasından daha güçlü bir hasar prim oranına sahibiz.” dedi. Allianz’ın yenilikçiliğe ve müşteri memnuniyetine büyük önem veren bir şirket olduğunu belirten Alexander Ankel, “2011’de de operasyonel süreçleri kısaltmak, sigortalılarımıza ve satış kanallarımıza daha hızlı hizmet vermek için yeni uygulamalara imza atacağız, müşteriyi merkeze koyan hizmet anlayışımızla sigortalılarımızın ihtiyaçlarına paralel ürünler geliştireceğiz. Geniş ürün yelpazemizden hasar sonrası hizmetlerimize kadar tüm süreçlerde sigortalılarımıza ödedikleri bedelin karşılığını alabilecekleri yüksek standartlarda hizmet vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL