2. El Araba Ne Zaman Alınmalı?

Avantajlı ve daha uygun fiyatlarla ikinci el araba satın almak için ikinci el otomobil piyasasını dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Peki 2. el araba ne zaman alınmalı, en doğru zaman hangisi?,

Yine ikinci el otomobil sektöründe hava şartlarının kötü olduğu dönemlerde durgunluk yaşanabilir. Bu dönemlerde araba satışları azaldığı için acil olarak arabasını satmak isteyen satıcılardan daha uygun fiyatlı ikinci el araba almak mümkün olabilmektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Test edeceğiniz ikinci el araç için kontrolleri mutlaka gündüz yapın. Bu şekilde teçhizattaki değişimleri ve kaza yapıldığını belirten panelden panele renk farklarını daha kolay tespit edersiniz. Hangi otomobili beğendiyseniz beğenin kesinlikle farklı yol koşullarında en az 15-20 km test edin. Eğer mümkünse otoyolda, sokak aralarında ve tümsekli yollarda kullanın.

Direksiyona Bakın!

Test ettiğiniz araçta direksiyon destek sistemi varsa motoru çalıştırın. Camdan dışarıya bakarak tekerlekleri dümdüz ileriyi gösterecek şekle getirin. Direksiyonu çevirmeye başladığınızda ön lastiğin hareket etmesi gerektiğini unutmayın. Eğer tekerlekler, direksiyonu 5-6 cm döndürmeden hareket etmeye başlamıyorsa otomobilin direksiyon sisteminin çok pahalı bir tamirden geçmesi gerekebilir. Direksiyonu çevirdiğinizde otomobil yüksek sesler çıkarmaya ve titreyerek zıplamaya başlıyorsa, bu durum direksiyona yardımcı olan sistemde bir sorun olduğunu gösterir.

Egzozdan Çıkan Gaz Rengine Dikkat!

Aracı kullanırken bir yandan da arka aynadan egzoz borusundan duman gelip gelmediğini kontrol edin. Dumanın rengi gri ya da renksizse bir sorun oluşturmaz fakat mavi ya da siyah renkliyse bu durum motorun yağ yaktığını gösterir ve büyük bir olasılıkla moturun fazla ömrü kalmamıştır.

Frenler Önemli!

Motor ısındıktan sonra, aracı durdurun ve fren pedalını mümkün olduğunca aşağıya itin. Pedalın 4 cm’den daha fazla alçalmaması gerektiğini unutmayın. En az 1 dakika ayağınızı pedalda tutun. Eğer bu sırada pedal daha fazla alçalacak gibi görünüyorsa, otomobilin ciddi bir fren problemi olabilir. Test sürüşü sırasında güvende olduğunuz bir anda otomobilin patinaj yapmadan hızla yavaşlamasını sağlayacak kadar frene basın. Otomobil öne doğru fazlasıyla yığılırsa veya bir tarafa doğru kayarsa, yüksek olasılıkla fren veya süspansiyon sisteminin tamir edilmesi gerekir.

Motoru Dinleyin!

Araç motoru önemli noktalardan biridir. Otoyolda normal hızla ilerlerken baskı ve zorlanmadan kaynaklanabilecek olağandışı sesleri dinleyin. Sesleri iyi duyabilmek camları açarak yola devam edin. Gürültü otomobilin pahalı bir tamire ihtiyaç duyduğunun sinyalini verir. Eğer sesleri tanımlayamazsanız tamirciye test sürüşü deneyimlerinizi bildirin. Aracı durdurup ve vitesi boşa aldığınızda rölantide motor sesini dinleyin. Motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Motor rölantide çalışırken bir devir değişikliği (yani hızlanma, yavaşlama veya motor sesinde düzensizlik) fark ederseniz problem rölanti ayarından ya da karbüratörden kaynaklanabilir.

Şanzımanı Dinleyin!

Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi drive’dan, reverse’e doğru yapmalısınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Yüksek bir tınlama duyarsanız eğer, otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olabilir. Otomatik şanzımanda genellikle otomobil bir vitesten diğerine kolaylıkla geçer. Vites değiştirirken mırıltı, zıplama veya düzensiz performans da ciddi şanzıman problemlerini gösteriyor olabilir.

Debriyajı İnceleyin!

Manuel şanzımanlı bir otomobilde, otomobili park ederek el frenini çekin, vitese geçirin ve ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Böyle bir durumda normal bir otomobilin stop etmesi gerekir fakat çalışmaya devam ediyorsa debriyajla ilgili bir sorun olabilir.

Boyasına Bakın!

Renk farkları olup olmadığına bakın. Boyanın orijinal olup olmadığı kapı kollarının lastik aksamları, ayna dipleri, çerçeve lastikleri gibi kıyıda köşede kalan yerlerden daha kolay anlaşılır. Boyadaki yamalar otomobilin kaza geçirdiğine işaret edebilir. Bu durumda mutlaka şaseleri kontrol etmelisiniz. Her iki şaseyi de inceleyin.

Tüm bu yöntemlerin dışında gözle görülmeyen birçok nokta olabilir. Bu nedenle aracı mutlaka bir serviste kontrol ettirin. Bu şekilde en sağlıklı kararı verebilirsiniz.

İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!

Aracın Çalıntı Olmadığından Emin Olun

İkinci el oto pazarı oldukça geniştir. Trafiğe kaydı olmayan çalıntı araçlarla da karşılaşma ihtimali vardır. Bu noktada inceleme yapılması şarttır ki bu işlem çok kolaydır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden bu bilgiyi online olarak öğrenmek mümkündür.

Araç Hakkında Bilgi Edinin

Alacağınız aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı, hasar durumu vs. bilgileri öğrenmeniz sonradan sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemlidir. Bu verilere Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili “İkinci El Otomobil Hasar Kaydı Sorgulama” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bütçenizi Hazırlayın

Alacağınız araç modeline karar vermediyseniz araç alma isteğinizdeki asıl sebebe, ihtiyaçlarınıza, beklediğiniz performansa ve bütçenize en uygun arabayı seçmek için mutlaka farklı modeller arasında karşılaştırma yapmalısınız. Aracın sadece fiyatına odaklanmamalı bakım, onarım, vergi, sigortası gibi giderlerin de olabileceğiniz hesap ederek bu fiyata göre bütçenizi ayarlamanız gerekir.

Aracı Dikkatlice Kontrol Edin

Almak istediğiniz araca bakmaya gündüz ve yağmursuz bir havada gitmelisiniz. Bu sayede küçük hasarları daha kolay farkedersiniz. Küçük çizikler ve delinmeler varsa bunları önemseyin. Bu izler aracın daha büyük darbe aldığının belirtisi olabilir. Mutlaka yağ çubuğu ile yağını kontrol edin ve yağ sızıntılarının olup olmadığına bakın. Araç lastiklerinin ne durumda olduğunu kontrol edin. Ön ve arka tekerleklerin aynı hizada olduğundan emin olun. Konuyla ilgili “Almak İstediğiniz İkinci El Aracın Hasarlı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?” yazımızdan da destek alabilirsiniz.

Test Sürüşünü İhmal Etmeyin

Aracı mutlaka kullanın. Düşük ve yüksek hızda çıkardığı sesleri, dengeli bir şekilde ilerleyip ilerlemediği, yola tutunuşu vs. dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Aracın Mekanik Kontrollerini de Yaptırın

Aracın sizin kontrolleriniz dışında uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Mekanik parçalar, donanımlar, çalışma sistemleri iyice takipm edilmelidir. Dolayısıyla iyi bir araç servisine giderek aracın detaylı bir kontrolden geçirilmesi gerekir.

Kasko ile Güvence Sağlayın

Artan otomobil fiyatları karşısında ikinci el araçlara yönelenler için kasko sigortası, en önemli güvencelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Olası kaza ve arıza riskleri karşısında araç sahibinin bütçesinin sarsılmaması adına büyük önem taşıyan kasko ile siz de hem aracınızı, hem de bütçenizi güvence altına alın.

Hemen online araç kasko so rgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak, istediğiniz kapsamdaki kaskoya en iyi fiyat garantisi ile sahip olun.

Müşteri Yorumları