İkinci El Araba Satışı ve Gerekli Belgeler

Alıcı ve satıcı arasında sorunsuz bir alışveriş gerçekleşmesi ve tarafların mağdur olmaması için ikinci el araç satışında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Satıştan önce aracın fiziksel durumunun kontrol edilmesi ve bakımının yapılması önemlidir. Aynı zamanda resmi evrakların toplanması, aracın muayene ve sigortasının yapılması da noterde satış işleminin sorunsuz gerçekleşmesine yardımcı olur. Trafik sigortası olmadan araç satışının mümkün olup olmadığı da ikinci el araç satışında merak edilen konular arasındadır.

Aracınızı Satışa Çıkarmadan Önce Yapmanız Gerekenler 

Aracını satışa çıkarmak isteyen kişilerin, aracın hem iç ve dış temizliği hem de mekanik aksam bakımını yapması gerekir. Özellikle kullanılmış bir araçta, temiz bir görünüm alıcıların öncelikle baktığı noktalardan biridir. Gövde ve iç kısmın temizliği kadar motor ve şanzımanda da gerekli hazırlıkların yapılması önemlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Gövdenin Bakımı

Araç çok temiz kullanılmış olsa da satışa çıkarılmadan önce gövde bakımı yapılması gerekir. Gövdenin temiz olması aracın satışına yardımcı olabilir. Bunun için araç sahiplerinin öncelikle yüzeydeki paslı ve lekeli bölgeleri belirlemesi faydalı olur. Ayrıca aracın pasta-cilaya, susturucu değişimine ya da balans ve rölanti ayarına ihtiyaç duyup duymadığı belirlenebilir.

Araç gövdesi uygun bir sabun ve ılık su ile temizlenebilir. Temizlik sırasında mikrofiber bez ve sünger kullanılması çizilmelerin ve izlerin önüne geçer. Durulamada ise tekerlek yuvaları ve tamponlar dahil, aracın her noktasının kurulandığından emin olunması gerekir. Lamba camları çok kirlenen noktalardan biridir. Araç sahipleri bu bölümleri tamamen çıkarıp deterjanlı su ile temizleyebilir. Katran, kuş pislikleri ve böcek gibi artıklar yalnızca sabun ve su ile çıkmayabilir. Bu durumda reçineli kil gibi yardımcı ürünlerin kullanılması faydalı olur. Lastikleri ise tazyik oranı yüksek bir hortum ve büyük bir fırçayla temizlemek yeterli olacaktır. Plaka ve tekerlek yuvalarında bulunan paslarda ise oksidasyonu giderecek malzemeler kullanılabilir.

Bazı araçların yüzeylerinde küçük çizikler olabilir. Bu çizikler, uygun boyutlarda ince bir fırça ile boyanabilir. Boya sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, boyanın az miktarda ve yalnızca çiziği dolduracak kadar kullanılmasıdır.

İç Kısmın Temizliği

Potansiyel alıcılara aracı en çekici şekilde sunmak için araç içinin tüm detaylara dikkat edilerek temizlenmesi gerekir. Paspaslardan koltuk kılıflarına, emniyet kemerlerinden kapı ceplerine, döşemelerden konsola kadar her noktanın temiz olması önemlidir.

Aracın iç temizliğine büyük parçalarla başlanabilir. Ön ve arka koltuklarda, torpidoda, koltuk ceplerinde ve bagajda bulunan tüm gereksiz eşyalar ve çöpler atılmalıdır. Araç sahipleri bu sırada iç bölümde bulunan kir ve lekeleri de belirleyebilir.

Koltuk ve döşeme temizliğinde uygun bir malzeme ya da toz deterjan kullanılabilir. Sıcak su ve deterjan karışımına batırılan temiz bir bezle koltuklar temizlenebilir. Ancak, tüm kumaş dokuların zamanında kurulanması önemli bir noktadır.

Detaylı bir temizlikte; ön konsolda yer alan tüm göstergeler, düğmeler, vites kolu, torpido gözü, paneller, küllük, havalandırma çıkışları, direksiyon, aynalar ve aksesuarlar kir ve lekelerden arındırılır. Bunun için ispirto ve pamuklu çubuklardan yararlanılabilir. Aksamın daha temiz görünmesi için parlatıcı da kullanılabilir. 

İç temizlikte göz ardı edilmemesi gereken bölümlerden biri de bagajdır. Yedek lastiğin bulunduğu bölüm de dahil olmak üzere her nokta hijyenik hale getirilmelidir. Takım çantası ve ilkyardım çantasının tam donanımlı olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Motor ve Şanzımanın Hazırlanması

Aracın iç ve dış görünümünün iyileştirilmesiyle birlikte, motor ve şanzıman bakımının da yapılması gerekir. Motorun çalışırken anormal ve yüksek ses çıkarmaması, çoğu alıcının dikkat ettiği noktalardan biridir. Bu nedenle egzoz kaçaklarının, delik ve yanıkların kontrol edilmesi gerekir. Kayışların gerginliğine, motor yağına, silecek sıvılarına ve supap ayarına da bakılması faydalı olur. Motor çok kirli değilse, araç sahipleri bu bölümü ve çevresini kendileri temizleyebilir. Çok kirli bir motor çevresinin ise yıkanması gerekebilir.

Şanzıman kontrolü sırasında vites kutusunun sesine, vites değişimine, debriyajın algılanma süresine dikkat edilebilir. Aynı zamanda şanzıman yağına ve yağ kaçağı olup olmadığına da bakılması gerekir.

Notere Gitmeden Önce

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, araç satış işlemleri noter aracılığı ile gerçekleşir. Araç sahiplerinin noter aşamasından önce araç üzerinde tedbir varsa kaldırması gerekir. Özellikle taşıt kredisi kullanılarak alınan araçlar üzerinde haciz ya da banka ipoteği olabilir. Satıştan önce bunların kaldırılması gerekir.

Araç üzerinde borç olup olmadığının sorgulanması da önemlidir. Trafik cezası borçları ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu varsa kapatılmalıdır. Araç sahipleri bu sorgulamayı kimlik numaraları ve araç plakaları ile yapabilir.

Muayenesi yapılmayan araçların satışı kanunen yasaktır. Trafikte oluşacak risklerin önüne geçmek ve hasarlı araçların kullanılmasını engellemek amacıyla alınan bu önleme de araç sahiplerinin dikkat etmesi gerekir.  

Trafik Sigortasını Yaptırmayı Unutmayın 

Araç satışından önce temizlik ve bakımın yanı sıra sigorta ve gerekli evraklar da göz önünde bulundurulması gereken hususlardır. Sigortasız araç satışı mümkündür, çünkü noter işlemleri sırasında aracın sigortasının olup olmadığı kontrol edilmez. Ancak, zorunlu trafik sigortası yapılmamış olan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortası olmadan araç satışı yapılması ve bu araçların tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanır. Bu nedenle, noter işlemlerinin hemen ardından aracın sigortasının yapılması gerekir.

Aracın Değeri Nasıl Belirlenir? 

Araç satışında piyasa değerinin belirlenmesi, hem aracın makul fiyatının öğrenilmesi hem de mağduriyetlerin önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bunun için araç sahiplerinin faydalanabileceği öncelikli kaynak, internet siteleridir. Satılacak araçla aynı marka ve modeldeki otomobillerin fiyatları iyi bir referans olabilir. Aynı zamanda, eş zamanlı piyasaya sürülen ve benzer özelliklere ve kilometreye sahip olan araçlar da araştırılabilir. Bu sayede araç sahipleri indirim ve pazarlık payını da kendi ayarlayabilir. Aracın hasar durumu, değişen parçaları, servis ağı, yakıt tüketim şekli ve genişliği gibi etmenler de değeri etkileyebilir.

İkinci El Araç Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir? 

İkinci el araç satışının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için resmî belgelerin eksiksiz ve hatasız hazırlanması gerekir. Bu belgeler, aracın bulunduğu ilde ya da farklı bir şehre satışında değişiklik gösterebilir. Kayıtlı olunan şehirde yapılan araç satışında gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi,
 • Noter onaylı satış belgesi,
 • Vergi ilişik kesme belgesi,
 • Plaka numarası,
 • Trafik belgesi,
 • Tescil belgesi,
 • Vergi numarası,
 • Trafik sigortası poliçesi,
 • Satış işlemleri 3. bir kişi tarafından gerçekleştirilecekse vekalet.

İkinci El Aracın Diğer İllere Naklinde Gerekli Olan Belgeler

Aracın kayıtlı olduğu şehirden farklı bir ilde yaşayan birine satılması durumunda, benzer belgeler istense de bazı ek evraklara ihtiyaç duyulur. Farklı bir şehre plaka değiştirerek giden araç satışı için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Vergi ilişik kesme belgesi,
 • Araç plakası,
 • Trafik ve tescil belgesi,
 • Vergi numarası,
 • Satış işlemleri 3. bir kişi tarafından gerçekleştirilecekse vekalet,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Şehirlerarası trafik soruşturma yazışmalarının yanıtı.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İkinci El Araç Satışı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Şirket üzerine araç almak için gerekli evraklar nelerdir?

Vergi mükellefi olmayan gerçek şahıslardan alınan ikinci el araçların şirket envanterine geçirilmesi için noter satış senedi düzenlenmesi gerekir. Bazı mali müşavirlik şirketleri ise gider pusulası da kesebilir. Aracın gerçek kişi yerine bir şirketten alınması durumunda ise fatura kesilir. 

Trafik sigortası olmadan araç satışı olur mu?

Trafik sigortasız araç satışı mümkündür. Ancak bu araçların trafiğe çıkması, kazaya karışması ya da herhangi bir nedenle tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanır. Para cezasının yanı sıra araçların trafikten menedilmesi de söz konusudur. Bu nedenle, eğer yoksa, satış işleminin ardından vakit kaybetmeden zorunlu trafik sigortasının yaptırılması gerekir.

İkinci el araç satışında trafik sigortası devredilir mi?

Önceki araç sahibinin yaptırdığı trafik sigortası yeni araç sahibine devredilemez. Yeni araç sahibinin zorunlu trafik sigortasını yenilemek için 15 gün süresi bulunur. 

İkinci el araç satışında noter ücretini kim karşılar?

İkinci el araçların satışında noter ücretini alıcı karşılar. Satıcının noterde ödemesi gereken herhangi bir ücret mevcut değildir.

İkinci el araç satışı nasıl yapılır?

Alıcı ve satıcının araç ruhsatı ve kimlik fotokopileriyle birlikte notere başvurması gerekir. Araç üzerinde tedbir, haciz ya da ipotek bulunmuyorsa, noter tarafından satış sözleşmesi çıkarılır. Sözleşmede hem alıcının hem de satıcının isim, soy isim ve iletişim bilgileri yer alır. Ardından alıcı, noterde gerçekleşen işlemlerin ücretlerini vezneye ödeyerek geçici ruhsat alabilir.
 

Müşteri Yorumları