2. El Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil sektöründe sahibinden otomobil satışları da yükseliş gösteren bir ivme halini aldı. Peki ikinci el araç satışı kolayca ve kısa zamanda nasıl gerçekleşir? Sahibinden araç satmanın incelikleri nelerdir? Aracını satma karar aşamasında olan ya da araç satmak isteyenler bu öneriler epey işinizi kolaylaştıracak. 

''İkinci El Araba Alırkan Dikkat'' ne kadar önemliyse 2.el araç satarken de o kadar önemli. Üstelik alıcılar artık ''İkinci Elde Hasar Kontrolü'' gibi bir avantaja sahip.

Elden çıkarılmaya karar verilen aracın en iyi görüntüsünde olması alıcıları karar aşamasında etkileyebilir ve satış aşamasına geçişi kolaylaştırabilir. 

Aracınızı titizlikle temizletmiş olsanız bile, sahibinden otomobil satmak için birden fazla alıcı ile iletişime geçmeniz gerekecektir. 

Her alıcıya ayrı ayrı gösterdiğiniz bu zaman zarfı uzun sürebileceği gibi, yaptırdığınız detaylı temizlikte etkisini yitirebilir. Bu durumda devreye öneriler girecektir, bu önerilerle aracınız profesyonelce temizlenip cilalanmış bir görünüme kavuşacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Aracınızı Satmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yıkatmaktan Bıkmayın

Tozlu, kirli bir aracın ki 2.else albenisi oldukça zayıf olacaktır. Otomatik yıkama ile aracınızın üzerindeki tozları attığınızda ilk adımı da başarıyla attınız demektir. Su lekeri ile uğraşmamak adına lekesiz kurutma sistemini içeren bir oto yıkama seçmek faydanıza olacaktır.
Aracınıza ekstra parlaklık katmak için parlaklık veren bir koruyucu kullanmanız daha iyi bir görünümü yakalamanızı sağlar.

Aracın İç Alanını Silin

Alıcı için aracınızın kapısını açtığındaki ilk izlenimi de çok önemli, bu yüzden aracın iç bakımı da en önemli adımlardan. Hem ön hem arka koltukları, kapıları, kapıların raflarını, bagajınızı dip bucak iyice silin, süpürün. Parlaklık vermenin yanında koruyucu ürünler ile konsol ve kapıları silmek hem aracınızı temizler hem aracınızın hoş kokular yaymasını sağlar. 

Çöpleri Araçta Bekletmeyin

Çöpleri biriktirmemeniz tabiki önemli ama bundan önemlisi kişisel eşyalarınızı aracınızda bırakmamanız. Adeta bir otel odası gibi düzenli ve kullanıma her an hazır olması; alıcı adayının aracı kendi otomobili olarak görebilmesini kolaylaştırır.

Motoru Gözden Geçirin

Modern otomobiller çoğunlukla plastik kapakları içeriyor. Bu yüzeylerde yağ birikimi olabiliyor ve bu yağ birikimi üstüne yolun tozuyla da birleşince rahatsız edici bir görüntüye sebebiyet verebiliyor. Bu kapağı herhangi bir temizleyici ile birlikte temizleyebilirsiniz.

Parlak Lastikler İçin

Temizleyerek elden geçirmek yeterli diye düşünmeyin; parlatıcı ve karartıcı spreyler edinin. Herhangi bir sıradan temizleyici yerine, bu ürünleri kullanmanız lastiklerin uzun süre toz tutmamasını sağlar. İkinci el araçta bulunan parlak lastikler aracınızı oldukça cazip hale getirecektir.

Çizikleri Yok etme Zamanı

Aracınızın göze çarpan bir yerinde oldukça rahatsız eden ufak tefek çizikler varsa üzülmeyin! Çizikleri tahmin ettiğinizden daha kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz. Derin olmayan, yüzeysel çizikler için çizik giderici kalemler işinizi görebilir.

Göz Testi

Bütün bu adımlardan sonra aracınızın yepyeni haline yepyeni bir gözle bakmayı deneyin.

İlk bakışta aracınızda gözünüze çarpan ne? İlk bakışınızda nelerin farkına varıyorsunuz? Yetersiz olduğunu düşündüğünüz bir yer var mı? Ya da tam tersi fiyatını arttıracak kadar iyi mi gözüktü gözünüze? 

Öyleyse aracınız için en iyi görüntüyü yakaladınız demektir.  Artık otomobiliz, vereceğiniz ilan için fotoğrafı çekilmeye ve beklenen alıcılara gösterilmeye hazır.

Aracınızın sigortalarının eksiksiz yapıldığının alıcı tarafından bilinmesi de dikkatli ve özenli bir sürücü olduğunuzun göstergesidir. Aracınızı elinizde bulundurduğunuz sürece zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasını eksiksiz ve zamanında yaptırdığınızdan emin olun.

Sigortam.net üzerinden araç sigortası sorgulama yaparak en uygun araç kasko fiyatları istesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.

Müşteri Yorumları